Application process to studies for the academic year 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Bezpieczeństwo narodowe, stacjonarne, drugiego stopnia

Details
Code 08-BN-M
Organizational unit Wydział Nauk Społecznych
Field of studies National security
Form of studies full time
Level of education Second level
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Duration 2 years
Required document
  • Degree programmes (second-cicle) - for Polish candidates
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Specjalności:

  • Ochrona i obrona interesów bezpieczeństwa państwa
  • Bezpieczeństwo militarne
  • Geopolityka i konflikty w stosunkach międzynarodowych

Program kształcenia w ramach specjalności Ochrona i obrona interesów bezpieczeństwa państwa, na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, w tym także strategii, podmiotów, struktur i działań związanych z jego zagwarantowaniem i utrzymaniem. Absolwenci specjalności będą mogli wykształcić umiejętność analizy zagadnień i praktycznych aspektów powszechnej ochrony i obrony narodowej. Ważnym elementem wiedzy i umiejętności, których dostarczyć ma specjalność jest problematyka migracji w kontekście bezpieczeństwa, wyspecjalizowanych organów państwowych w strukturach bezpieczeństwa, charakter oraz standardy ochrony państwa przed terroryzmem, oraz wybrane obszary bezpieczeństwa (publiczne, gospodarcze, zdrowotne). Absolwenci specjalności zdobędą także umiejętność analizy, oceny oraz dyskusji na temat przestępczości i metod jej zwalczania w Polsce. Elementem wiedzy zdobytej w ramach specjalności Ochrona i obrona interesów bezpieczeństwa państwa będą ponadto zagadnienia z zakresu podstaw kryptologii, w tym dotyczące metod i technik utajniania informacji oraz ich wykorzystania w wojskowości, dyplomacji itp.

Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:

  • Powszechna ochrona i obrona narodowa
  • Wyspecjalizowane organy państwowe w strukturach bezpieczeństwa
  • Ochrona państwa przed terroryzmem
  • Ochrona gospodarki państwa
  • Zwalczanie przestępczości w Polsce

Program kształcenia w ramach specjalności Bezpieczeństwo militarne, na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, w tym także strategii, podmiotów, struktur i działań związanych z jego zagwarantowaniem i utrzymaniem. Absolwenci specjalności zdobędą szeroką wiedzę w zakresie historycznych uwarunkowań wojen i wojskowości, w tym głównie w XX i XXI w. w tym ewolucji strategii i doktryn militarnych XX i XXI w. Ważnym aspektem wiedzy i umiejętności, których dostarczyć ma specjalność jest planowanie i programowanie obronne, zakres i stosowanie prawa konfliktów zbrojnych oraz specyfika sił zbrojnych, ich roli i znaczenia we współczesnym świecie. Absolwenci specjalności zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie podstaw dowodzenia, pracy sztabowej i kancelaryjnej, poznają psychologiczne aspekty dowodzenia a także elementy bronioznawstwa. Elementem wiedzy zdobytej w ramach specjalności Bezpieczeństwo militarne będą ponadto podstawy obrony przed bronią masowego rażenia, zakres i aspekty współpracy cywilno-wojskowej w rejonie kryzysów.

Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:

  • Historia wojen i wojskowości XX i XXI w.
  • Obrona przed bronią masowego rażenia
  • Siły zbrojne we współczesnym świecie
  • Prawo konfliktów zbrojnych
  • Współpraca cywilno-wojskowa w rejonie kryzysów

Program kształcenia w ramach specjalności Geopolityka i konflikty w stosunkach międzynarodowych na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie współczesnych konfliktów i przemocy w stosunkach międzynarodowych, ich uwarunkowań geopolitycznych i geostrategicznych oraz norm międzynarodowego prawa w tym zakresie. Absolwent dysponować będzie umiejętnością dokonywania analizy genezy, przebiegu i skutków wybranych konfliktów międzynarodowych w różnych regionach świata w świetle teorii wojen, pozna znaczenie, ewolucję i zasady geostrategii w polityce państw, w tym także w nawiązaniu do osiągnięcia bezpieczeństwa międzynarodowego, wykształci zdolność oceny rzeczywistości polityczno-militarnej i zdarzeń wpływających na rozwój konfliktów międzynarodowych i terroryzmu międzynarodowego a także sytuacji międzynarodowej na szczeblu globalnym i regionalnym w perspektywie geopolitycznej .

Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:

  • Geopolityka i geostrategia,
  • Relacje transatlantyckie,
  • Konflikty polityczno-wojskowe we współczesnym świecie,
  • Instytucje i organizacje bezpieczeństwa międzynarodowego,
  • Terroryzm międzynarodowy.  


Zasady kwalifikacji

Konkurs dyplomów

  1. Konkurs dyplomów ukończenia studiów I stopnia dla absolwentów kierunków studiów: bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne lub innych kierunków studiów, a w szczególności: administracji, dziennikarstwa, ekonomii, europeistyki, historii, polityki społecznej, pracy socjalnej, politologii, socjologii, stosunków międzynarodowych, zarządzania. Dla absolwentów innych kierunków studiów niż wymienione o uznaniu dyplomu decyduje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna w oparciu o uzyskane przez kandydata efekty uczenia się, potwierdzające uzyskanie wiedzy i umiejętności z obszaru nauk społecznych.
  2. Weryfikację posiadanych kompetencji kandydata przeprowadza Zespół ds. Jakości Kształcenia. Ostateczną decyzję podejmuje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna po konsultacji z Przewodniczącym Zespołu ds. Jakości Kształcenia w terminie wynikającym z harmonogramu rekrutacji.
  3. Kwalifikacja odbywa się na podstawie listy rankingowej sporządzonej na podstawie średniej arytmetycznej wszystkich ocen uzyskanych w trakcie studiów I stopnia, wyszczególnionych w suplemencie do dyplomu.

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK, czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach, gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.