Application process for foreigners to study in Polish for the academic year 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Physics, full-time, second-cycle

Details
Code 07-F-M
Organizational unit Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych
Field of studies Physics
Form of studies full time
Level of education Second level
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Duration 2 years
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Specjalność (wybór specjalności podczas rekrutacji):

  • Nanofizyka i Nanomateriały
  • Ochrona Radiologiczna w  Medycynie *
  • Nauczanie fizyki (tylko dla absolwentów specjalności nauczycielskiej I stopnia)

 

Uzyskiwany tytuł zawodowy: magister Fizyki.

Studia II stopnia na kierunku Fizyka trwają 2 lata (4 semestry) i mają na celu przekazanie rozszerzonej wiedzy z zakresu fizyki opartej na gruntownych podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych oraz wiedzy z zakresu wybranej specjalności. Rozwijają umiejętności rozumowania i ścisłego opisu zjawisk fizycznych, korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej oraz technicznych systemów diagnostycznych. Studia kształtują umiejętności gromadzenia, przetwarzania oraz przekazywania informacji z zakresu nauk przyrodniczych, a w szczególności nauk fizycznych i technicznych. Absolwenci tego kierunku są także przygotowani do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej. W zależności od wybranej specjalności absolwent uzyskuje umiejętności pożądane dla różnych zawodów.

Specjalność Nanofizyka i Nanomateriały jest innowacją na kierunku Fizyka wychodzącą naprzeciw nowoczesnym trendom. Nanostruktury, materiały kompozytowe oraz mezoskopowe dają początek technologiom wdrażanym w wyspecjalizowanych laboratoriach przemysłowych i posiadają zastosowanie w elektronice i optoelektronice. Celem specjalności jest wykształcenie młodych ludzi w dziedzinie fizyki technicznej posiadających profesjonalną wiedzę z zakresu fizyki ciała stałego, nowoczesnych materiałów (posiadających zastosowania przemysłowe) oraz ich własności strukturalnych, elektronicznych, optycznych i magnetycznych. Stąd też ważna rola kształcenia fizyków mających gruntowne przygotowanie techniczne i specjalistyczne, gotowych realizować wdrożeniowe projekty badawcze. Da to możliwość absolwentom na podjęcie pracy zawodowej w zakładach elektronicznych i elektrotechnicznych związanych z nowoczesną technologią.

Zajęcia w ramach specjalności rozpoczynają się od 2 semestru studiów. Dotyczą one głównie zagadnień związanych m.in. fizyką materiałów półprzewodnikowych, fizyką materiałów magnetycznych, oddziaływaniem promieniowania z materią, metodami spektroskopowymi, nanofizyką, fizyką materiałów kompozytowych, modelowaniem numerycznym ciał stałych. Na zajęciach laboratoryjnych zapoznają się z podstawowymi metodami wytwarzania i badania materiałów o rozmiarach nanometrycznych. Studenci zainteresowani przyszłą pracą w przemyśle mają możliwość realizowania staży zagranicznych w renomowanych laboratoriach przemysłowych w ramach programu Erasmus+.

Absolwenci specjalności Nanofizyka i Nanomateriały będą posiadać umiejętność analizy problemów badawczych dotyczących nanomateriałów. Ponadto zostaną zaznajomieni z nowoczesnymi metodami badawczymi fizyki ciała stałego umożliwiającymi testowanie nowoczesnych nanomateriałów. Unikalną wartością absolwenta tej specjalności będzie umiejętność teoretycznego modelowania struktur materiałów kompozytowych i analizy ich własności fizycznych. Połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej pozwoli absolwentom pracować w zespołach specjalistów w laboratoriach badawczych zakładów przemysłowych oferujących wykorzystanie nowoczesnych technologii. Absolwenci znają biegle język angielski.

Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie:

  • jako specjaliści w zakresie badania i modelowania nanostruktur, materiałów kompozytowych oraz mezoskopowych;
  • jako specjaliści związani z wdrażaniem nanostruktur w wyspecjalizowanych laboratoriach przemysłowych;
  • w zakładach elektronicznych i elektrotechnicznych wdrażających nowoczesne technologie przemysłowe;
  • absolwenci tej specjalności to potencjalni kandydaci na studia doktoranckie w dziedzinie fizyki ciała stałego.

Specjalność Ochrona Radiologiczna w Medycynie skierowana jest do osób, które ukończyły studia I stopnia o specjalności Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna na kierunku Fizyka lub ukończyły studia na kierunkach pokrewnych związanych z fizyką lub dozymetrią promieniowania jonizującego.

Przedmioty związane ze specjalnością są realizowane podczas pierwszego i drugiego roku studiów. Studenci podczas odbywania zajęć z przedmiotów specjalnościowych zdobędą wiedzę niezbędną do pracy w jednostkach ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące do celów diagnostycznych i terapeutycznych. Zajęcia praktyczne w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem zasad ochrony radiologicznej w jednostkach medycznych będą realizowane we współpracy ze szpitalami oraz okolicznymi placówkami medycznymi.

Absolwent specjalności uzyska wiedzę i umiejętności uzupełniające z zakresu ochrony radiologicznej i dozymetrii promieniowania jonizującego, które pozwolą na podjęcie pracy w placówkach prywatnych oraz publicznych zajmujących się monitoringiem oraz nadzorem radiologicznym. Miejscami pracy mogą być laboratoria zajmujące się kontrolą dawek indywidualnych, placówki medyczne prowadzące diagnostykę i leczenie z zastosowaniem promieniowania jonizującego oraz jednostki badawcze prowadzące badania z wykorzystaniem substancji promieniotwórczych podawanych ludziom i zwierzętom. 

Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą na przystąpienie bez konieczności uczestnictwa w szkoleniu specjalistycznym do państwowego egzaminu na Inspektora Ochrony Radiologicznej właściwego dla działalności medycznych po uprzednim dopuszczeniu przez organ właściwy do nadania uprawnień.

Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w:

  • jednostkach ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące w celach diagnostycznych i terapetycznych;
  • firmach zajmujących się dystrybucją i serwisem urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze lub wytwarzających promieniowanie jonizujące do celów medycznych;
  • placówkach zajmujących się produkcją i dystrybucją radiofarmaceutyków do celów medycznych;
  • jednostkach badawczych prowadzących badania eksperymentalne z wykorzystaniem promieniowania jonizującego w celach medycznych.

Specjalność Nauczanie fizyki to specjalizacja nauczycielska na kierunku Fizyka związana z ponad 40 letnią tradycją, zgodnie z którą nasza Uczelnia cały czas podąża za nowymi trendami nauczania i wychowania dbając jednocześnie o wysoki poziom kształcenia przyszłych nauczycieli. Specjalność ta skierowana jest do osób, które ukończyły studia I stopnia o specjalizacji nauczycielskiej na kierunku Fizyka. Ukończenie studiów II stopnia z fizyki o tej specjalności uprawnia do nauczania tego przedmiotu w szkołach wszystkich typów. Na tym etapie, oprócz rozszerzenia wiedzy merytorycznej z fizyki, poznaje się także praktycznie pracę nauczyciela w szkołach wszystkich typów. Jednocześnie specjalność ta rozszerza wiedzę z przyrody, uprawniając absolwenta do nauczania tego przedmiotu w szkole podstawowej.

Zajęcia w ramach tej specjalności nauczycielskiej dotyczą głównie zagadnień związanych z dydaktyką fizyki w szkołach ponadgimnazjalnych, pedagogiką i psychologią. Studenci odbywają pedagogiczną praktykę ciągłą w szkole podstawowej i ponadpodstawowej poznając praktyczne zasady nauczania fizyki, prowadzenia dokumentacji oraz pracę nauczyciela - wychowawcy.

Absolwenci specjalizacji nauczycielskiej posiadają umiejętność rozumienia i ścisłego opisu zjawisk fizycznych. Ponadto, potrafią korzystać z nowoczesnej aparatury pomiarowej i technicznych systemów diagnostycznych. Ich teoretyczna i praktyczna wiedza pozwala na umiejętne gromadzenie danych oraz przetwarzanie informacji i ich przekazywanie. Absolwent jest przygotowany do pracy nie tylko w szkole, ale również do pracy w laboratoriach badawczych i diagnostycznych. Poza tym posiada kompetencje niezbędne do obsługi i nadzoru urządzeń, których działanie wymaga podstawowej wiedzy z zakresu fizyki.

Absolwenci specjalizacji nauczycielskiej mogą znaleźć zatrudnienie:

  • we wszystkich typach szkół jako nauczyciele fizyki;
  • w szkole podstawowej jako nauczyciele przyrody;
  • w placówkach badawczych i naukowych.
  • * po zatwierdzeniu przez Radę ds. Ustalania Programów

REKRUTACJA CUDZOZIEMCÓW NA STUDIA

Wykaz wymaganych dokumentów

Podczas rejestracji kandydat cudzoziemiec na studia drugiego stopnia:

  • wypełnia formularz – kwestionariusz osobowy
  • zamieszcza skan dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz skan dokumentu potwierdzającego wyniki studiów (suplement, wykaz ocen, przedmiotów) wraz z tłumaczeniem na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego oraz opatrzone apostille lub poddane legalizacji wraz z tłumaczeniem na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego (zakładka Wykształcenie)
  • zamieszcza fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
  • zamieszcza skan dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2. (zakładka Wykształcenie - Certyfikaty i inne dokumenty wymagane do podjęcia studiów)

Jeżeli kandydat nie posiada dokumentu znajomości języka w którym prowadzone są studia może wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie weryfikacji znajomości języka. W tym celu kandydat przesyła wniosek w nieprzekraczanym terminie do 15.07.2024 r. Wniosek należy wypełnić, podpisać i zeskanować a następnie przesłać w systemie IRK za pomocą zakładki – POMOC. W tytule wiadomości należy wpisać: Wniosek o weryfikację znajomości języka. Wniosek do pobrania

  • określa Status cudzoziemca w Polsce oraz zamieszcza skan odpowiedniego dokumentu (np.: ważna Karta Polaka, status ochrony uzupełniającej - UKR, zezwolenie na pobyt stały) (zakładka Kandydat zagraniczny). UWAGA! - Kandydaci z Ukrainy mający nadany status UKR muszą posiadać taki dokument z aktualną datą.
  • dokonuje zapisu na studia – zgłoszenia rekrutacyjnego na wybrany kierunek studiów (zakładka Zgłoszenia rekrutacyjne)
  • dokonuje opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • ubezpieczenie. Wszyscy cudzoziemcy, aby podjąć studia muszą posiadać ubezpieczenie ważne na co najmniej pierwszy rok studiów na terenie Polski i obejmujące koszty leczenia do wysokości 30 000 EUR.  Dokumentem potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia jest polisa ubezpieczeniowa, umowa lub zaświadczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia lub Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
  • pełnomocnictwo do doręczeń - Dokument do pobrania w zakładce Zgłoszenia rekrutacyjne - "Dokumenty i dalsze kroki"

Zgodnie z art. 40 § 4 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, Strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej, innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej albo państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej i nie działa za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać w Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnika do doręczeń.

UWAGA !!!

Kandydat zagraniczny po poprawnym zarejestrowaniu na studia zamieszcza w systemie IRK w zakładce „Zgłoszenia rekrutacyjne” za pomocą formularza "Dodatkowe informacje" skany uzupełnionych i podpisanych dokumentów:

  • Kwestionariusz osobowy
  • Pełnomocnictwo do doręczeń

Dokumenty do pobrania są dostępne w zakładce Zgłoszenia rekrutacyjne – „Dokumenty i dalsze kroki”

 

Ważne informacje dla kandydata

Dokument uprawniający do podjęcia studiów

 

Dyplom ukończenia studiów wyższych

O przyjęcie na studia drugiego stopnia można ubiegać się na podstawie dyplomu ukończenia studiów wyższych. Na posiadanym dyplomie powinna znajdować się informacja dotycząca możliwości dalszego kształcenia na studiach drugiego stopnia. Jeżeli takiej informacji nie ma na dyplomie, kandydat powinien dostarczyć dokument potwierdzający uprawnienie.

Uznawalność dyplomów

Jeżeli dyplom potwierdzający ukończenie studiów za granicą daje prawo do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała, uprawnia on w Rzeczypospolitej Polskiej do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia.

Zagraniczny dyplom może uprawniać do dalszego kształcenia w Polsce także na podstawie umowy międzynarodowej zgodnie z art. 327 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jeżeli dyplom nie daje bezpośredniego dostępu do studiów wyższego stopnia w kraju jego uzyskania, a mimo to chcesz kontynuować kształcenie w Polsce, przed podjęciem studiów musisz poddać swój dyplom procedurze nostryfikacji.

 

Apostille/legalizacja dla dyplomu wydanego poza granicami Polski

Dyplomy studiów wyższych uzyskane poza granicami Polski muszą być opatrzone apostille lub poddane legalizacji. Na tej podstawie zagraniczne dokumenty uznawane są za ważne na terytorium Polski. W przypadku dokumentów, które wydano w państwach będących stroną konwencji haskiej z 5 października 1961 roku (Dz.U. z 2005 r. nr 112, poz. 938), należy uzyskać dokument o nazwie apostille. Lista państw oraz instytucji, które w każdym z nich odpowiadają za wydawanie apostille znajduje się tutaj. Przykładowo, jeśli dyplom został wydany na Ukrainie, apostille wyda Ministerstwo Oświaty w Kijowie. Należy pamiętać, że apostille jest dokumentem sporządzanym w języku innym niż polski i dlatego musi zostać przetłumaczone.

Legalizacja, podobnie jak apostille, potwierdza autentyczność dokumentu wydanego poza Polską. Należy ją wykonać, jeśli nie jest możliwe uzyskanie apostille, bo kraj, który wydał dokument nie przyjął konwencji haskiej, o której mowa powyżej. Jeśli dyplom został wydany w takim państwie, oznacza to, że należy zgłosić się do instytucji, która w tym właśnie państwie odpowiada za legalizację dokumentów przeznaczonych do obrotu za granicą. Zazwyczaj jest to ministerstwo spraw zagranicznych lub ministerstwo edukacji. Po uzyskaniu w takiej instytucji wymaganego potwierdzenia należy zgłosić się do polskiego konsulatu, który ostatecznie zalegalizuje dokument.

Znajomość języka polskiego

W przypadku cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na studia drugiego stopnia prowadzone w języku polskim wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie min B2.

 Lista dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego na poziomie min. B2:

  • zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (szkołach językowych). Takim zaświadczeniem jest na przykład zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego przez stypendystów programów NAWA;
  • oficjalny certyfikat j. polskiego (certyfikatpolski.pl).
  • dokument potwierdzający zdanie egzaminu z języka polskiego na poziomie minimum B2, wydany przez szkołę językową.
  • dyplom studiów w zakresie filologii polskiej;
  • dyplom studiów prowadzonych w języku polskim;

Tłumaczenia dokumentów

Wszystkie dokumenty sporządzone w języku innym niż język polski powinny być przetłumaczone na język polski przez:

  • polskiego tłumacza przysięgłego (lista tłumaczy przysięgłych polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości jest dostępna na stronie – LINK);
  • tłumacza przysięgłego z UE (jeżeli w danym kraju funkcjonuje instytucja tłumacza przysięgłego);
  • konsula RP właściwego dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie prawnym wydano dokument;
  • akredytowane w Polsce przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny państwa, na którego terytorium lub w którego systemie prawnym wydano dokument.

Tłumaczenie może wykonać biuro tłumaczeń, ale wtedy powinno ono zostać poświadczone przez polską placówkę dyplomatyczną lub tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie poświadczone przez notariusza nie jest akceptowane.

Opłaty za studia

Zgodnie z Zarządzeniem Rektora, opłata za kształcenie cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim wynosi 6600 zł za każdy rok studiów, płatne w dwóch ratach.

Opłaty tej nie pobiera się od:

  1. cudzoziemca – obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. cudzoziemca – obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 lit. b lub d Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz. Urz. UE L 29 z 31.01.2020, str. 7, z późn. zm), oraz członków jego rodziny, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  3. cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały, lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
  4. cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
  5. cudzoziemca, który posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzysta z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  6. cudzoziemca – posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2021 r. poz. 672), co najmniej na poziomie biegłości językowej C1; Jest to certyfikat wydany wyłącznie przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego http://certyfikatpolski.pl/
  7. posiadacza Karty Polaka lub osoby, której wydano decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
  8. cudzoziemca będącego małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  9. cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 151 ust. 1 lub art. 151b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z korzystaniem z mobilności krótkoterminowej naukowca na warunkach określonych w art. 156b ust. 1 tej ustawy lub posiadającego wizę krajową w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych.

UWAGA: Wymienione powyżej osoby nie są zwolnione z opłat m.in: za powtarzanie zajęć oraz za zajęcia nieobjęte programem studiów.

Zakwaterowanie

Studenci cudzoziemcy składając wniosek mogą otrzymać miejsce w Domu Studenckim „SKRZAT". Szczegółowe informacje są zamieszczone na stronie www.skrzat.ujd.edu.pl. Miesięczna opłata wynosi 490 zł od osoby za miesiąc w pokoju 2-osobowym.