Code | 11-WF-S |
---|---|
Organizational unit | Collegium Medicum im. dr Władysława Biegańskiego |
Field of studies | Physical education |
Form of studies | part time |
Level of education | Second level |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 2 years |
Required document | |
Ask a question |
Podstawowym celem programu studiów II stopnia na kierunku Wychowanie Fizyczne jest wyposażenie słuchaczy w zaawansowaną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne pozwalające prawidłowo i celowo oddziaływać na organizm ludzki w kierunku usprawnienia psychomotorycznego oraz nabrania nawyków prozdrowotnych.
Dzięki uzyskanemu na studiach wykształceniu z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej oraz opanowaniu umiejętności psychomotorycznych i nauczania ruchu ciała absolwent powinien posiadać specjalistyczne kwalifikacje umożliwiające kompetentne oddziaływanie środkami fizycznymi na organizm człowieka. Zakłada się opanowanie przez absolwentów praktycznego stosowania metod diagnozy i prognozy rozwoju fizycznego i psychicznego, umiejętności programowania środków kształcenia i wychowania fizycznego oraz kultury i wrażliwości, gwarantujących efektywną realizację zajęć w zakresie wybranych form sportowo-rekreacyjnych.
Absolwent kierunku Wychowanie Fizyczne II stopnia może prowadzić specjalistyczne zajęcia z zakresu wychowania fizycznego na wszystkich poziomach szkolnictwa oraz rozszerza swoje możliwości podjęcia pracy w ośrodkach, klubach i organizacjach związanych z kulturą fizyczną oraz prowadzenia samodzielnej działalności w usługach związanych z aktywnością fizyczną człowieka. Słuchacze po ukończeniu tego kierunku uzyskają tytuł magistra oraz solidne podstawy do kontynuowania nauki na studiach III stopnia.
Absolwent powinien posiadać zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu, oraz nauk o kulturze fizycznej, jak również mieć przygotowanie pedagogiczno-psychologiczne tak, aby rozumieć i umieć kierować edukacją i uczestnictwem w kulturze fizycznej, w tym zespołami ludzkimi, samo-kształceniem i działaniami innowacyjnymi oraz formułowaniem i rozwiązywaniem problemów badawczych. Absolwent będzie przygotowany do pracy w szkołach na wszystkich poziomach edukacji, instytucjach kultury fizycznej, administracji samorządowej i państwowej, organizacjach społecznych, instytutach naukowo-badawczych oraz instytucjach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu aktywności fizycznej. Absolwent będzie również przygotowany do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Po ukończeniu specjalności instruktor sportu lub trener, absolwent będzie przygotowany także do pracy poza oświatą, jako specjalista do programowania, planowania i koordynowania pracy szkoleniowej w zakresie sportu kwalifikowanego w wybranej dyscyplinie (dyscyplinach) na poziomie instruktora lub trenera.
Słuchacze, którzy wybiorą specjalność Trener personalny uzyskają przygotowanie teoretyczne i praktyczne do pracy z osobami rekreacyjnie uprawiającymi sport. Będą potrafili organizować, planować i monitorować wysiłek fizyczny osób aktywnych. Będą mogli pełnić funkcje konsultantów w zakresie wyboru rodzaju aktywności ruchowej i formy treningu oraz sposobu żywienia uwzględniających indywidualne potrzeby klienta.
Studia na kierunku Wychowanie Fizyczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które interesują się dbałością o kulturę fizyczną człowieka oraz dla tych, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z pracą z ludźmi i wykazują pasję ciągłego kształcenia się.
Warunki prowadzenia studiów:
- Centrum Analizy Ruchu Człowieka i laboratorium wysiłku fizycznego wyposażone w nowoczesną aparaturę, Akademickie Centrum Sportowe,
- kadrę stanowią dydaktycy o wysokich kwalifikacjach i liczących się osiągnięciach naukowych, w tym osoby z dużym doświadczeniem praktycznym zdobytym poza uczelnią,
- studenci mają dostęp do dobrze wyposażonej biblioteki wydziałowej, internetowych baz danych i wydziałowej pracowni komputerowej,
- stworzona jest możliwość szerokich kontaktów studentów z potencjalnymi pracodawcami m.in. w zakresie staży i praktyk,
- możliwość wyjazdów zagranicznych w ramach Programu Erasmus+,
- stypendia i zakwaterowanie w Domu Studenckim.
Wymagania wstępne:
ukończone studia pierwszego stopnia,
brak przciwwskazań zdrowotnych, potwierdzonych przez lekarza medycyny pracy.
Oczekiwane kompetencje kandydata na kierunku wychowanie fizyczne:
- posiadać odpowiednie predyspozycje psychomotoryczne oraz wysoki poziom sprawności fizycznej,
- pasjonować się sportem,
- lubić pracę w szczególności z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi,
- wykazywać zainteresowania prowadzeniem zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz specjalistycznych treningów sportowych.
Kandydat powinien być osobą empatyczną, kreatywną, taktowną i posiadać wysoką kulturę osobistą.
Zasady kwalifikacji
Konkurs dyplomów
Konkurs dyplomów ukończenia studiów I stopnia dla absolwentów kierunków studiów: wychowanie fizyczne, sport (ostateczne ustalenie czy dany dyplom może być uznany, należeć będzie do decyzji Wy-działowej Komisji Rekrutacyjnej w oparciu o uzyskane efekty uczenia się na studiach I stopnia).
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie będą kierowani na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. W przypadku ustalenia, że istnieją przeciwwskazania do podjęcia studiów, kandydat nie może ubiegać się o przyjęcie na ten kierunek studiów.
Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:
- wypełniają formularz - ankietę osobową;
- dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
- zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):
- wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
- kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
- dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
- aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)
W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.
Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.
Opłaty za studia
Opłata za rok studiów: 4160zł