Application process to studies for the academic year 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Ekonomia, stacjonarne, pierwszego stopnia

Details
Code 10-E-L
Organizational unit Wydział Prawa i Ekonomii
Field of studies Economics
Form of studies full time
Level of education First level
Educational profile practical
Language(s) of instruction Polish
Duration 3 years
Required document
  • Matura lub dokument równoważny
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Studia na kierunku ekonomia przygotowują do wykonywania zawodu ekonomisty. Program kształcenia został tak przygotowany, aby dać absolwentowi umiejętność ujmowania zjawisk gospodarczych z zakresu ekonomii. Celem studiów jest wyposażenie absolwentów w kompetencje służące profesjonalnemu, samodzielnemu podejmowaniu zadań z zakresu ekonomii, w tym prowadzeniu spraw finansowych w małych, średnich i w dużych, korporacyjnych przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlu, w instytucjach publicznych, jednostkach finansowych, jednostkach gospodarczych i ekonomicznych. Wiedza i umiejętności zdobyte w ramach kierunku są przydatne przy prowadzeniu własnej działalności.

Specjalności oferowane w ramach kierunku ekonomia I stopnia to:
    • przedsiębiorczość i rozwój własnej działalności gospodarczej (PiRWDG);
    • ekonomia sektora publicznego (ESP).

Sylwetka absolwenta specjalności przedsiębiorczość i rozwój własnej działalności gospodarczej
Absolwent specjalności „przedsiębiorczość i rozwój własnej działalności gospodarczej (PiRWDG)„ posiada umiejętności niezbędne do prowadzenia doradczej albo własnej działalności, przygotowany jest zarówno jako mikroprzedsiębiorca, jak również do wykonywania zawodów eksperckich, w kraju i za granicą, zwłaszcza do zawodu analityka, specjalisty, konsultanta w sektorze komercyjnym lub publicznym lub na pograniczu tych dwóch sektorów. Ukończenie studiów specjalności „przedsiębiorczość i rozwój własnej działalności gospodarczej" ułatwia przygotowanie do podjęcia pracy w biznesie.

Absolwent ma pogłębioną wiedzę w zakresie teorii i praktyki działania przedsiębiorstwa. Zna metody analizy rynku, wie, jak funkcjonuje rynek kapitałowy, zna zasady prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Umie ponadto projektować strategie działalności w zakresie finansów, marketingu.

Sylwetka absolwenta specjalności ,,ekonomia sektora publicznego’’
Absolwent specjalności „ekonomia sektora publicznego” może podjąć pracę we wszystkich podmiotach gospodarki publicznej, gdzie potrzebne są umiejętności przygotowania, podejmowania i realizacji decyzji. Jest przygotowany do sprawnego reagowania na zmiany otoczenia gospodarczego i społecznego. Dotyczy to zmian w sposobach finansowania i zarządzania ochroną zdrowia, sferą kultury, ale również małych, średnich i dużych organizacji sektora publicznego i non profit.

Absolwent  specjalności „ekonomia sektora publicznego” może podjąć pracę w jednostkach samorządu terytorialnego, budżetowych, samorządowych zakładach budżetowych, agencjach wykonawczych, instytucjach gospodarki budżetowej, państwowych funduszach celowych, Zakładach Ubezpieczeń Społecznych i zarządzanych przez nie funduszach oraz w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i funduszach zarządzanych przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w Narodowym Funduszu Zdrowia, samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej, uczelniach publicznych, Polskiej Akademii Nauk i tworzonych przez nią jednostkach organizacyjnych, państwowych i samorządowych.


Program studiów pierwszego stopnia ekonomia jest zgodny ze standardami nauczania.  Absolwent jest przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia na tym samym lub pokrewnym kierunku i specjalności.

Studia stacjonarne trwają 6 semestrów. Liczba godzin zajęć wynosi 1650 oraz 720 godzin praktyk. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) wynosi 180.

Studia niestacjonarne trwają 6 semestrów. Liczba godzin zajęć wynosi 991 oraz 720 godzin praktyk. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) wynosi 180.


Zasady kwalifikacji

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg).

Kandydaci z maturą 2005 - 2024

Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"

Konkurs świadectw dojrzałości - średnia z trzech przedmiotów (wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym; poziom podstawowy albo rozszerzony:

  • język polski
  • język obcy nowożytny
  • jeden przedmiot do wyboru spośród następujących: matematyka, geografia, fizyka, chemia, biologia, informatyka, historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia.

Kandydaci ze starą maturą

Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"

Konkurs świadectw dojrzałości - średnia z trzech przedmiotów (najwyższe oceny uzyskane z egzaminu maturalnego lub z ukończenia szkoły średniej):

  • język polski lub język obcy nowożytny
  • oraz dwa przedmioty wskazane przez kandydata.

Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę, wybierając ze:

  • świadectwa dojrzałości
  • lub świadectwa ukończenia szkoły średniej.

Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:

dawna skala ocen

ostatnia skala ocen

-

celująca - 5,0

bardzo dobry - 5,0

bardzo dobry - 4,5

dobry - 4,0

dobry - 4,0

dostateczny - 3,0

dostateczny - 3,5

-

mierny (dopuszczający) - 3,0

System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych !