Application process to studies for the academic year 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Administracja, stacjonarne, pierwszego stopnia

Details
Code 10-ADM-L
Organizational unit Wydział Prawa i Ekonomii
Field of studies Administration
Form of studies full time
Level of education First level
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Duration 3 years
Required document
  • Matura lub dokument równoważny
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)
Studia pierwszego stopnia na kierunku administracja (licencjackie):
Celem nauczania na kierunku administracja jest przekazanie elementarnej wiedzy o prawie administracyjnym oraz ukształtowanie podstawowych umiejętności poznawania, interpretowania i stosowania prawa, które pozwolą zrozumieć i przygotować się do wykonywania, po ukończeniu studiów, procesów związanych z szeroko pojmowanymi funkcjami administrowania. Studia obejmują między innymi takie przedmioty jak: konstytucyjny system organów państwowych, prawo administracyjne, postępowanie administracyjne, organizacja i zarządzanie w administracji publicznej, makro- i mikroekonomia, publiczne prawo gospodarcze, prawo cywilne z umowami w administracji, prawo pracy i prawo urzędnicze, finanse publiczne i prawo finansowe i inne.
Absolwent licencjackich studiów administracyjnych jest osobą wszechstronnie przygotowaną do podjęcia pracy w charakterze urzędnika w organach administracji rządowej, samorządowej, a także we wszelkich podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. Ma wiedzę o systemie prawnym obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej. Jak również, zna podstawowe reguły stosowania prawa, zwłaszcza w zakresie działania administracji.
Studia przeznaczone w szczególności dla kandydatów, którzy planują karierę zawodową w strukturach administracji rządowej i samorządowej, lubią jasno określony zakres swoich obowiązków, potrafią łatwo nawiązywać kontakty z ludźmi i współpracować, a także dla osób, które swoją przyszłość wiążą z prowadzeniem prawnie określonych form indywidualnej przedsiębiorczości.
Studia pierwszego stopnia trwają 6 semestrów. Liczba godzin zajęć wynosi 1800 na studiach stacjonarnych i 1081 na studiach niestacjonarnych. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) wynosi 180.

Zasady kwalifikacji

 

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

Kandydaci z maturą 2005 - 2024

Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"

Konkurs świadectw dojrzałości - średnia z trzech przedmiotów (wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym; poziom podstawowy albo rozszerzony – poziom rozszerzony premiowany jest przelicznikiem x2):

  • język polski
  • język obcy nowożytny
  • dodatkowo kandydat wybiera jeden dowolny przedmiot zdawany na maturze.

W przypadku równej sumy ocen końcowych z wyżej wymienionych przedmiotów o kolejności przyjęć decyduje wyższa ocena z języka polskiego.

Kandydaci ze starą maturą

Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"

Konkurs świadectw dojrzałości – średnia z trzech przedmiotów (najwyższe oceny uzyskane z egzaminu maturalnego lub z ukończenia szkoły średniej): 

  • język polski
  • język obcy nowożytny
  • trzeci przedmiot do wyboru przez kandydata.

Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę, wybierając ze:

  • świadectwa dojrzałości
  • lub świadectwa ukończenia szkoły średniej

W przypadku równej sumy ocen końcowych z wyżej wymienionych przedmiotów o kolejności przyjęć decyduje wyższa ocena z języka polskiego.

Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:

dawna skala ocen

ostatnia skala ocen

-

celująca - 5,0

bardzo dobry - 5,0

bardzo dobry - 4,5

dobry - 4,0

dobry - 4,0

dostateczny - 3,0

dostateczny - 3,5