Application process to studies for the academic year 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Fotografia i kreacja przekazu wizualnego, stacjonarne, drugiego stopnia

Details
Code 09-FKP-M
Organizational unit Wydział Sztuki
Field of studies Photography and creation of visual communication
Form of studies full time
Level of education Second level
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Duration 2 years
Recruitment committee address ul. Waszyngtona 4/8,
42-200 Częstochowa, pok. 608,
tel. +48 797 910 477,
WWW address http://www.ws.ujd.edu.pl
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Studia II stopnia na kierunku fotografia i kreacja przekazu wizualnego są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy oraz otoczenia społecznego w zakresie osób o mocno pogłębionych kompetencjach, zdolnych realizować działania fotograficzne wymagające bardziej kreacyjnego, przemyślanego efektu, lub o charakterze bardziej kompleksowym. Absolwenci studiów drugiego stopnia będą więc nie tylko realizować zadania fotograficzne, ale robić to w sposób twórczy, innowacyjny, poszerzający konwencje wypowiedzi fotograficznej – szczególne miejsce znajdą więc w przestrzeni mody, reklamy, fotografii kreującej wizerunek, kampanii marketingowych, mediów społecznościowych itp. Z drugiej strony – będzie to przestrzeń do rozwoju wypowiedzi artystycznych.

Założeniem studiów jest wykształcenie osób, które będą w stanie zrealizować praktycznie każde zadanie fotograficzne, a równocześnie będą posiadały wiedzę w zakresie projektowania graficznego oraz intermedialnego charakteru fotografii (więc także wykorzystania połączenia fotografii z tekstem). Mocny nacisk położony jest także na pogłębienie świadomości wykorzystywanego medium.

Realizowany program studiów przygotowany został z wykorzystaniem wieloletnich doświadczeń dotyczących nauczania w zakresie sztuk plastycznych i składa się z przedmiotów:

fotograficznych (m.in. z zakresu pracy w studiu fotograficznym, fotografii dokumentalnej i reportażowej, postprodukcji i obróbki obrazu, realizacji projektów fotograficznych),
kultury wizualnej (pakiet wykładów i konwersatoriów z zakresu współczesnych problemów fotografii i sztuki, a także projektów twórczych, prawa autorskiego, wystawiennictwa, rynku fotograficznego i umiejętności krytyki fotografii),
projektowych i ogólnoplastycznych (w zakresie animacji 2+3D, warsztatu filmowego, najnowszych zjawisk w kulturze audiowizualnej),
oraz szeregu pracowni, w ramach których rozwijany jest pełen zakres działań fotograficznych – artystycznych i użytkowych, narracyjnych i społecznych, wykorzystujących różne media i techniki, a także pracy na archiwach fotograficznych czy projektowania publikacji fotograficznych.

Cykl dydaktyczny wieńczy dyplom realizowany na drugim roku studiów w obszarze jednej z pracowni kierunkowych.

Studia II stopnia skierowane są przede wszystkim do absolwentów studiów I stopnia o podobnym profilu (fotograficznym, artystycznym w zakresie sztuk wizualnych), ale także do absolwentów innych studiów licencjackich, którzy posiadają podstawowe kompetencje w zakresie wiedzy, warsztatu i kompetencji fotograficznych.

W zajęciach dydaktycznych wykorzystywane są pracownie, których specjalistyczne wyposażenie pozwala realizować liczne potrzeby programowe związane np. z fotografią tradycyjną, cyfrową, czy grafiką komputerową. Kadrę kierunku stanowią czynni twórcy posiadający bogaty (krajowy i międzynarodowy) dorobek artystyczny, którzy oprócz swych wysokich kwalifikacji zawodowych zapewniają także przyjazną atmosferę pracy.

Elementem drugiego roku studiów są praktyki zawodowe, które odbywają się w instytucjach posiadających odpowiednie – zbieżne z kierunkiem studiów – profile działalności. Należą do nich m.in.: zakłady fotograficzne, drukarnie, firmy reklamowe, wydawnictwa, media, czasopisma specjalistyczne, a także inne przedsiębiorstwa posiadające w swej strukturze jednostki zajmujące się promocją i reklamą. Instytucje te, oprócz udziału w procesie dydaktycznym, są potencjalnymi przyszłymi pracodawcami dla naszych absolwentów.

Możliwości zatrudnienia

Uzyskane podczas studiów kompetencje artystyczne i projektowe umożliwią absolwentom funkcjonowanie, jako twórcy niezależni lub etatowi – związani z agencjami graficznymi, fotograficznymi, reklamowymi, zakładami poligraficznymi, wydawnictwami, firmami internetowymi i informatycznymi oraz instytucjami kultury (np. miejskimi domami kultury, jako instruktorzy fotografii) i szkolnictwem (po uzyskaniu wymaganych kwalifikacji pedagogicznych).

Ukończenie studiów II stopnia umożliwia podjęcie nauki na studiach doktoranckich.


Zasady kwalifikacji

Konkurs dyplomów

Dyplom ukończenia studiów I stopnia na kierunku Fotografia i kreacja przekazu wizual-nego lub na kierunku pokrewnym, bądź też innym kierunku studiów.

  • rozmowa kwalifikacyjna w formie wideokonferencji połączona z przeglądem nadesła-nego portfolio drogą elektroniczną - 100%
  • przesłanie reprodukcji prac (portfolio - prezentacja twórczości kandydata) drogą elektroniczną

Portfolio powinno zawierać:

  • krótki życiorys (informacja o ukończonej szkole), ze wskazaniem doświadczeń zwią-zanych z fotografią,
  • prezentację do 20 samodzielnych prac fotograficznych kandydata (poszczególne prace składać się mogą z wielu fotografii), zapisane w pliku PDF
  • w skład portfolio może wchodzić również film i animacja,
  • portfolio może (nie musi) zawierać również linki do autorskich galerii on-line lub stron www.

Maksymalny rozmiar pliku to 40 MB.
W szczególności od kandydata oczekujemy:

  • rozumienia potrzeby uczenia się, rozwijania i samodoskonalenia przez całe życie,
  • zdolności do efektywnego wykorzystywania wyobraźni, intuicji oraz emocjonalności,
  • zdolności twórczego myślenia i twórczej pracy w trakcie rozwiązywania problemów,
  • umiejętności samooceny, konstruktywnej krytyki w stosunku do działań innych osób,
  • refleksyjnego podejścia do społecznych, naukowych i etycznych aspektów własnej pracy.

 Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

Rozmowa kwalifikacyjna

Prace plastyczne (portfolio) należy przesłać na adres mailowy fotografia_rekrutacja@ujd.edu.pl w terminie do dnia 15. lipca 2024

Rozmowa kwalifikacyjna w formie wideokonferencji połączonej z przeglądem prac (zawartych w nadesłanym portfolio) odbędzie się 18. lipca 2024 r.

 

Szczegóły oraz informacje związane z rozmową kwalifikacyjną w formie wideokonferencji połączonej z przeglądem prac wysyłane będą (po zakończeniu logowania) bezpośrednio na adresy mailowe podane przez kandydatów podczas rejestracji w systemie IRK.