Code | 08-US-S |
---|---|
Organizational unit | Wydział Nauk Społecznych |
Field of studies | Usługi społeczne |
Form of studies | part time |
Level of education | Second level |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 2 years |
Ask a question |
Dlaczego usługi społeczne?
Usługi społeczne są dedykowane całej społeczności, ale w sposób szczególny tym osobom, które z racji swoich indywidualnych cech i szeroko rozumianych uwarunkowań mogą być narażone na jakiekolwiek przejawy wykluczenia społecznego czy dyskryminacji.
Usługi społeczne stanowią coraz ważniejszy komponent polityki społecznej państwa, co związane jest z takimi procesami jak zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa, przeobrażenia rynku pracy, wzrost liczby osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i osób z niepełnosprawnościami, przeobrażenia w obrębie rodziny, nowe formy wykluczenia społecznego, nowe ryzyka socjalne, w tym pandemii i zagrożenia ekologiczne. Usługi społeczne, które są udostępniane i organizowane w sposób profesjonalny, realnie wpływają na podniesienie jakości życia.
O kierunku
Interdyscyplinarny kierunek USŁUGI SPOŁECZNE studia drugiego stopnia odpowiada na zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę mogącą realizować szeroko rozumiane usługi społeczne z zakresu: 1) polityki prorodzinnej, 2) wspierania rodziny, 3) systemu pieczy zastępczej, 4) pomocy społecznej, 5) promocji i ochrony zdrowia, 6) wspierania osób niepełnosprawnych, 7) edukacji publicznej, 8) przeciwdziałania bezrobociu, 9) kultury, 10) kultury fizycznej i turystyki, 11) pobudzania aktywności obywatelskiej, 12) mieszkalnictwa, 13) ochrony środowiska, 14) reintegracji zawodowej i społecznej - na rzecz wspólnoty samorządowej, osób rodzin i grup społecznych.
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku USŁUGI SPOŁECZNE jest wyposażony w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do rozpoznawania i analizowania rzeczywistości społecznej w tym problemów i kwestii społecznych oraz doradzania, organizowania i dopasowywania dostępnych usług społecznych tak by zapobiegać, minimalizować, wspierać i pomagać jednostkom i grupom w szczególności zagrożonym marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Absolwent jest przygotowany do realizacji działań mających na celu przezwyciężanie społecznej ekskluzji, integrację i spójność społeczną.
Praca
Po ukończeniu studiów jesteś przygotowany do pracy w instytucjach administracji rządowej i samorządowej organizujących i świadczących usługi społeczne, także w stowarzyszeniach, fundacjach i innych podmiotach realizujących zadania zlecone z zakresu pomocy społecznej, edukacji, rynku pracy, ochrony zdrowia, kultury, sportu i turystyki oraz szeroko rozumianych usług komunalnych związanych m.in. z ochroną środowiska i mieszkalnictwem. Absolwent może podejmować pracę doradczą w instytucjach świadczących kompleksowe wsparcie na rzecz osób nieporadnych i niesamodzielnych.
Do głównych miejsc pracy zaliczyć należy: urzędy miast i gmin, starostwo powiatowe i województwo samorządowe, a także: regionalne ośrodki polityki społecznej, centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, centa usług społecznych, domy pomocy społecznej, instytucje ds. zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, centra i kluby integracji społecznej, schroniska i noclegownie, placówki socjalne, edukacyjne, opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, ośrodki adopcyjno-opiekuńcze, adaptacyjne, ośrodki wsparcia dla osób potrzebujących pomocy i wykluczonych społecznie, zakłady opieki zdrowotnej, placówki edukacyjne, kultury, sportu i rekreacji oraz podmioty związane ze spółdzielczością mieszkaniową.
Serdecznie zapraszamyJ
Zasady kwalifikacji
Konkurs dyplomów
Konkurs dyplomów ukończenia studiów I stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub studiów II stopnia na kierunkach, których co najmniej 50% efektów uczenia się jest przypisanych do następują-cych dyscyplin: ekonomia i finanse, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o bezpieczeństwie, nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o polityce i administracji, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne, nauki socjologiczne, pedagogika, psychologia, nauki o rodzinie, na-uki o kulturze fizycznej, nauki o zdrowiu, nauki o sztuce.
W przypadku dużej liczby kandydatów podstawą do przyjęcia na studia będzie średnia ocen uzyska-nych w toku studiów wyższych (średnia arytmetyczna wszystkich ocen uzyskanych w toku studiów).
Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:
- wypełniają formularz - ankietę osobową;
- dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
- zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):
- wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
- kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
- dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
- aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)
W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.
Opłaty za studia
Opłata za rok studiów: 4360zł