Code | 07-M-L-P |
---|---|
Organizational unit | Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych |
Field of studies | Maths |
Form of studies | full time |
Level of education | First level |
Educational profile | practical |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 3 years |
Required document | |
Ask a question |
Specjalności:
- analiza danych
- matematyczne metody informatyki
Cel kształcenia:
Zasadniczym celem kształcenia na studiach licencjackich na kierunku matematyka jest opanowanie przez absolwenta wiedzy i umiejętności z zakresu matematyki i jej wybranych zastosowań. W toku studiów student poznaje podstawowe struktury matematyczne oraz metody stosowane w analizie problemów matematycznych. Ponadto student poznaje fundamentalne narzędzia, jakimi posługuje się współczesna matematyka.
Celem studiów jest wypracowanie u studentów umiejętności: przeprowadzania rozumowań matematycznych; dokonywania złożonych obliczeń; wydobywania informacji jakościowych z danych ilościowych; formułowania problemów w sposób matematyczny w postaci symbolicznej; korzystania z istniejących i tworzenia nowych modeli matematycznych niezbędnych w zastosowaniach matematyki; posługiwania się narzędziami informatycznymi przy rozwiązywaniu problemów matematycznych.
Pobocznymi celami kształcenia są m.in. rozwój osobowości, umiejętność współdziałania w grupie w celu rozwiązania wspólnego problemu oraz przygotowanie do dalszych studiów.
Kształcenie na kierunku matematyka w ramach specjalności analiza danych w zakresie przedmiotów specjalizacyjnych rozpoczyna się już od trzeciego semestru studiów i obejmuje między innymi takie przedmioty, jak: wprowadzenie do analizy danych, użytkowanie baz danych, statystyka matematyczna 2, matematyczne wspomaganie decyzji, analiza danych w programie R, analiza danych z arkuszem kalkulacyjnym. W ramach studiów studenci nabędą również umiejętności posługiwania się wybranymi narzędziami informatycznymi przy rozwiązywaniu teoretycznych i aplikacyjnych problemów matematycznych.
Absolwent specjalności analiza danych posiada wiedzę oraz umiejętności praktyczne dotyczące analizy danych: gromadzenia danych, matematycznych metod ich opracowywania oraz wnioskowania na ich podstawie. Absolwent tej specjalności będzie potrafił pobierać i łączyć dane z różnych źródeł. Wykorzystując aparat matematyczny oraz narzędzia dedykowane statystyce, potrafi opracować posiadane dane, a także prezentować wyniki analizy.
Absolwent specjalności analiza danych jest przygotowany do pracy w instytucjach administracji samorządowej, w ośrodkach zajmujących się badaniem opinii społecznej, a także w podmiotach gospodarczych jako analityk zajmujący się analizami finansowymi, analizami rynkowymi, sprzedażą, planowaniem, relacjami z klientem.
Specjalność matematyczne metody informatyki stworzona została z myślą o nauczaniu zarówno podstaw teoretycznych informatyki, jak i efektywnego wykorzystywania technologii wspomagających proces programowania. Absolwent specjalności matematyczne metody informatyki na kierunku matematyka posiada solidną wiedzę oraz umiejętności z zakresu informatyki, obejmującą m.in. środowisko pracy informatyka, podstawy programowania w Javie, algorytmy i struktury danych, bazy danych, podstawy sztucznej inteligencji, wykonywania projektu zespołowego. Absolwent tej specjalności potrafi programować w językach Python, Java.
Dzięki posiadanej wiedzy z zakresu matematyki oraz informatyki absolwent specjalności matematyczne metody informatyki potrafi spojrzeć algorytmicznie na rozmaite problemy matematyczne pojawiające się w naukach ścisłych oraz w ich praktycznych zastosowaniach. Jest przygotowany do budowania modeli matematycznych rozważanego problemu, właściwego dobierania narzędzi informatycznych do jego rozwiązania, projektowania oraz implementowania niezbędnego w tym celu oprogramowania. Potrafi także przetestować i wdrożyć do eksploatacji zaproponowane rozwiązania.
Absolwent specjalności matematyczne metody informatyki na kierunku matematyka jest przygotowany do podjęcia pracy w różnych instytucjach zajmujących się opracowywaniem, przetwarzaniem oraz wizualizacją danych, na stanowiskach wykorzystujących metody matematyczne w sektorze informatycznym.
Absolwenci obu specjalności są dobrze przygotowani do kontynuowania studiów magisterskich na kierunku matematyka oraz na kierunkach pokrewnych.
IDEALNY KANDYDAT
Kierunek MATEMATYKA dedykowany jest maturzystom chcącym zdobyć warsztat matematyczno-informatyczny, niestandardowe podejście do badanych problemów, logiczne myślenie i kreatywność – tak bardzo cenione dzisiaj na rynku pracy.
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ MATEMATYKĘ NA UJD?
- Absolwenci kierunku matematyka uzyskają wiedzę z zakresu matematyki i jej zastosowań:
· umiejętność konstruowania rozumowań matematycznych i testowania prawdziwości hipotez matematycznych;
· umiejętność przedstawiania treści matematycznych w mowie i piśmie;
· umiejętność wykorzystania narzędzi matematycznych do analizy danych;
· umiejętność programowania w nowoczesnych językach, takich jak: Python, Java;
· umiejętność obsługiwania baz danych.
- Specjalność jest wybierana po drugim semestrze.
- Studia mają profil Praktyczny – zapewniamy 6 miesięcy praktyk.
- Zajęcia laboratoryjne odbywają się w nowoczesnych laboratoriach w małych grupach - max. 12 osób.
- Specjalności dostosowane do potrzeb rynku pracy.
- Wysoko wykwalifikowana i przyjazna studentom kadra.
- Nowoczesna i stale rozwijana baza dydaktyczna.
- Koło Naukowe pozwalające rozwijać zainteresowania studentów.
- Szerokie kontakty z potencjalnymi pracodawcami m.in. w zakresie staży i praktyk.
- Możliwość odbywania części studiów w Uczelniach zagranicznych w ramach Programu Erasmus+.
- Stypendia i zakwaterowanie w Domu Studenckim.
- Dobry dojazd do Częstochowy i gmachu uczelni.
- Do dyspozycji studentów są zbiory biblioteki głównej i specjalizowane zbiory biblioteki wydziałowej, pracownie komputerowe oraz szerokopasmowy
dostęp do Internetu (również bezprzewodowego).
Zasady kwalifikacji
Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:
- wypełniają formularz - ankietę osobową;
- dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
- zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):
- wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
- kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
- dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
- aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)
Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach, gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.
Kandydaci z maturą 2005 -
Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"
Średnia ważona z trzech przedmiotów (uwzględnia się tylko jeden poziom: podstawowy albo rozszerzony; poziom rozszerzony premiowany jest przelicznikiem x2):
- matematyka lub fizyka - waga 0,5
- informatyka lub fizyka lub język polski - waga 0,3
- język obcy nowożytny - waga 0,2
Uwaga !!!
Wynik egzaminu z fizyki może być uwzględniony jedynie raz
Informacje dodatkowe:
O przyjęcie na studia może ubiegać się każdy, kto legitymuje się świadectwem dojrzałości bez względu na to, jakie dodatkowe przedmioty wybrał na egzaminie maturalnym.
O przyjęciu na studia decyduje liczba uzyskanych punktów (ranking), do wyczerpania limitu miejsc.
Kandydaci ze starą maturą
Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"
Średnia ważona z trzech przedmiotów:
- matematyka lub informatyka lub fizyka lub chemia - waga 0,5
- język polski lub matematyka - waga 0,3
- język obcy nowożytny - waga 0,2
Uwaga !!!
Wynik egzaminu z matematyki może być uwzględniony jedynie raz
Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę wybierając ze:
- świadectwa dojrzałości
- lub świadectwa ukończenia szkoły średniej
Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:
dawna skala ocen
|
ostatnia skala ocen
|
-
|
celująca - 5,0
|
bardzo dobry - 5,0
|
bardzo dobry - 4,5
|
dobry - 4,0
|
dobry - 4,0
|
dostateczny - 3,0
|
dostateczny - 3,5
|
-
|
mierny (dopuszczający) - 3,0
|
System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych!