Application process to studies for the academic year 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Medical engineering, part-time, second-cycle

Details
Code 07-IMD-S-P
Organizational unit Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych
Field of studies Inżynieria medyczna
Form of studies part time
Level of education Second level
Educational profile practical
Language(s) of instruction Polish
Duration 1,5 years
Recruitment committee address 42-200 Częstochowa
al. Armii Krajowej 13/15
tel. 34 361 21 79
Office opening hours 8.00 - 15.00
WWW address http://www.wnspt.ujd.edu.pl
Required document
  • Degree programmes (second-cicle) - for Polish candidates
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Specjalność (wybór specjalności w trakcie rekrutacji na kierunek):

o   Sztuczna inteligencja w diagnostyce medycznej

o   Biomechanika

Opis kierunku:

Inżynierskie studia II-go stopnia trwające 3 semestry są ofertą adresowaną do osób, które posiadają dyplom ukończenia studiów inżynierskich I-go stopnia. Absolwent uzyskuje tytuł magistra inżyniera.

Celem kształcenia na kierunku inżynieria medyczna, studia II stopnia o profilu praktycznym, jest przygotowanie specjalistów posiadających interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, w zakresie dyscyplin: inżynieria biomedyczna, inżynieria mechaniczna oraz informatyka techniczna i telekomunikacja. Celem jest wykształcenie umiejętności praktycznych, które przygotowują do pracy w różnych sektorach gospodarki i instytucjach związanych z projektowaniem, produkcją oraz właściwym wykorzystaniem aparatury medycznej, jak również realizacją badań naukowych i wdrożeń w tym zakresie. Absolwent jest ponadto przygotowany do podjęcia studiów w szkole doktorskiej.

W ramach kierunku inżynieria medyczna oferowane są następujące specjalności: Sztuczna inteligencja w diagnostyce medycznej oraz Biomechanika.

Specjalność Sztuczna Inteligencja w Diagnostyce Medycznej stanowi odpowiedź na obserwowany dynamiczny postęp w obszarze technologii medycznych dotyczących diagnostyki obrazowej oraz cyfrowych narzędzi wspomagających analizę stanu zdrowia pacjenta, a także na bezprecedensowy wzrost możliwości wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej. Absolwent tej specjalności posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zastosowania metod sztucznej inteligencji w medycynie. Ponadto potrafi opracowywać i wdrażać narzędzia informatyczne dedykowane przetwarzaniu i analizie danych biomedycznych, interpretować w czasie rzeczywistym dane wyjściowe z aparatury diagnostycznej oraz projektować modele decyzyjne w diagnostyce medycznej.

Specjalność Biomechanika jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania materiałowe i mechaniczne w technologiach medycznych dla ortopedii, protetyki i rehabilitacji. Absolwent tej specjalności posiada wiedzę z zakresu biomechaniki układu mięśniowo-szkieletowego człowieka, którą może wykorzystać do projektowania protez i ortez, wdrażania narzędzi inżynierii odwrotnej oraz programowania złożonych systemów sterowania biomechanicznego.

Ukończenie kierunku inżynieria medyczna, studia II stopnia o profilu praktycznym umożliwi absolwentom podjęcie pracy w roli partnera dla środowiska medycznego w zakresie formułowania biomedycznych problemów inżynierskich oraz rozwiązywania ich drogą modelowania, projektowania, opracowania technologii i konstrukcji, korzystając z technik komputerowych. Absolwenci zdobędą kompetencje umożliwiające projektowanie i budowę spersonalizowanych implantów, protez oraz aparatów medycznych współpracujących z ludzkim ciałem. Są to studia interdyscyplinarne, kształcące specjalistów gotowych do realizacji badań naukowych w zakresie inżynierii medycznej oraz ekspertów przygotowanych do inżynierskiego wsparcia kadr medycznych w placówkach systemu ochrony zdrowia.

Dlaczego warto wybrać ten kierunek?

  • Rynek pracy potrzebuje wysoko wykwalifikowanych kadr z branży inżynierii medycznej;
  • Pracodawcy wskazują potrzebę prowadzenia badań wdrożeniowych i ekspertyz oraz realizowania projektów w zakresie inżynierii medycznej;
  • Pracodawcy związani z inżynierią medyczną deklarują chęć zatrudnienia specjalistów z tego zakresu;
  • Kierunek ma charakter interdyscyplinarny i umożliwia łatwą adaptację do aktualnego rynku pracy;
  • Profil kształcenia gwarantuje znaczący udział zajęciach dydaktycznych o charakterze praktycznym;
  • Specjalności są dostosowane do potrzeb rynku pracy;
  • Wykładowcy stanowią wykwalifikowaną kadrę akademicką posiadającą doświadczenie praktyczne zdobyte w branży inżynierii medycznej;
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie stale rozwija bazę dydaktyczną;
  • Studenci kierunku Inżynieria medyczna mają szerokie kontakty z potencjalnymi pracodawcami w trakcie zajęć, praktyk i staży zawodowych;
  • Studenci mają możliwość odbywania części studiów w Uczelniach zagranicznych w ramach programu Erasmus+;
  • Studenci mogą starać się o stypendia i zakwaterowanie w Domu Studenckim.

Możliwości zatrudnienia

Absolwenci studiów II stopnia o profilu praktycznym na kierunku inżynieria medyczna będą mogli podjąć zatrudnienie m.in. w:

  • przedsiębiorstwach związanych z projektowaniem i wytwarzaniem aparatury oraz sprzętu medycznego w charakterze konstruktorów oraz projektantów urządzeń rehabilitacyjnych, protez, implantów, aparatów i narzędzi medycznych,
  • instytucjach i centrach B+R rozwijających technikę medyczną oraz jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych wyrobów medycznych,
  • firmach informatycznych zajmujących się opracowywaniem i wdrażaniem narzędzi, dedykowanych do przetwarzania i analizy danych biomedycznych, jako programiści, analitycy, inżynierowie wdrożeniowi oraz testerzy oprogramowania,
  • instytucjach i firmach doradczych oraz konsultingowych branży medycznej,
  • placówkach służby zdrowia, jako personel wspomagający dobór, właściwą eksploatację i nadzór wykorzystania aparatury medycznej,
  • własnych firmach produkcyjnych lub usługowych w zakresie inżynierii medycznej.

Zasady kwalifikacji

Konkurs dyplomów

  1. Dyplom ukończenia studiów I-go stopnia w zakresie inżynierii biomedycznej lub innego pokrewnego kierunku studiów co najmniej I-go stopnia (za kierunek pokrewny uznaje się kierunek studiów, który jest przyporządkowany do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych).

    Kandydat w szczególności posiada:
    • wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych umożliwiającą zrozumienie oraz formułowanie i rozwiązywanie typowych zadań inżynierskich,
    • wiedzę i umiejętności niezbędne do wykorzystania narzędzi komputerowych w projektowaniu inżynierskim,
    • wiedzę i umiejętności w zakresie przedmiotów technicznych, w szczególności mechaniki, materiałoznawstwa i grafiki inżynierskiej,
    • umiejętności z zakresu interpretacji, prezentacji i dokumentacji wyników eksperymentu i symulacji oraz zadań o charakterze projektowym.
  2. Kwalifikacja odbywa się na podstawie listy rankingowej sporządzonej na podstawie średniej arytmetycznej wszystkich ocen uzyskanych w trakcie studiów I stopnia, wyszczególnionych w suplemencie do dyplomu.

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Opłaty za studia

Opłata za rok studiów: 4800zł