Code | 07-F-R |
---|---|
Organizational unit | Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych |
Field of studies | Physics |
Form of studies | part time |
Level of education | First level |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 3 years |
Office opening hours | 8.00 - 15.00 |
WWW address | http://fizyka.ujd.edu.pl |
Required document | |
Ask a question |
Specjalności (wybór specjalności podczas rekrutacji):
- Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna *
- Nanotechnologia
Uzyskiwany tytuł zawodowy licencjata Fizyki.
Celem kształcenia na studiach licencjackich na kierunku Fizyka, jest przekazanie studentom wiedzy ogólnej z zakresu fizyki opartej na gruntownych podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych oraz wiedzy z zakresu wybranej specjalności. Studia rozwijają umiejętności rozumienia i ścisłego opisywania zjawisk fizycznych, uczą korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej oraz technicznych systemów diagnostycznych. Studia kształtują umiejętności gromadzenia, przetwarzania oraz przekazywania informacji z zakresu nauk przyrodniczych, a w szczególności nauk fizycznych i technicznych. Absolwent kierunku Fizyka, zna język obcy na poziomie średnio-zaawansowanym (poziom biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy) a także potrafi posługiwać się językiem obcym technicznym. Dlatego też, w procesie kształcenia szczególny nacisk kładziony jest na znajomość języka specjalistycznego z zakresu nauk fizycznych. W zależności od wybranej specjalności absolwent uzyskuje umiejętności pożądane dla różnych zawodów.
Absolwent kierunku Fizyka I stopnia jest przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia na kierunku Fizyka.
Studia na specjalności Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna pozwalają na zdobycie wiedzy i umiejętności w dziedzinie fizyki ogólnej, jak również profesjonalną wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w sektorze prywatnym i publicznym, związanej z nadzorem nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach wykonujących działalność polegającą na stosowaniu, wytwarzaniu, przetwarzaniu oraz obrocie źródłami promieniotwórczymi, produkcji oraz włączaniu do eksploatacji urządzeń zawierających takie źródła oraz urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące.
Pierwsze dwa semestry obejmują kształcenie ogólne w zakresie nauk ścisłych. Nauka przedmiotów specjalnościowych rozpoczyna się od 3 semestru. Studenci podczas zajęć z przedmiotów specjalnościowych otrzymają wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną w pracy inspektora ochrony radiologicznej. Duży nacisk położony będzie na praktyczne aspekty omawianych zagadnień, dzięki czemu student uzyska wymagany staż pracy w narażeniu na promieniowanie jonizujące.
Absolwent tej specjalności posiada umiejętności, które pozwalają mu na wykonywanie pracy w instytucjach badawczych, przemysłowych, centrach rozwojowych oraz placówkach, w których na co dzień pracuje się z materiałami promieniotwórczymi i/lub które prowadzą monitoring radiologiczny. Studia przygotowują również do pracy w przyszłych obiektach jądrowych jako personel odpowiedzialny za nadzór radiologiczny oraz obsługę stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego oraz ochrony radiologicznej.
Ukończenie studiów zwalnia z konieczności ukończenia dodatkowych szkoleń i pozwala na przystąpienie do egzaminu państwowego na Inspektora Ochrony Radiologicznej po uprzednim dopuszczeniu przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
Absolwenci tej specjalności będą mogli znaleźć zatrudnienie w:
- organach administracji państwowej zajmujących się dozorem jądrowym;
- przemyśle hutniczym i wydobywczym;
- jednostkach badawczych stosujących promieniowanie jonizujące;
- placówkach zajmujących się kontrolą dawek oraz wzorcowaniem przyrządów dozymetrycznych;
- placówkach zajmujących się badaniem szczelności źródeł promieniotwórczych;
- firmach świadczących usługi w zakresie przygotowania projektów osłon do pracowni izotopowych, rentgenowskich, akceleratorowych;
- firmach świadczących usługi w zakresie nadzoru nad spełnieniem zasad ochrony radiologicznej na rzecz placówek prowadzących działalność w narażeniu na promieniowanie jonizujące.
Specjalność Nanotechnologia na kierunku Fizyka jest specjalnością wychodzącą na przeciw zainteresowaniom młodych ludzi chcących zdobyć atrakcyjny zawód na rynku europejskim. Celem utworzonej specjalności jest wykształcenie absolwentów w dziedzinie fizyki posiadających profesjonalną wiedzę z zakresu fizyki ciała stałego, nowoczesnych materiałów w skali nanometrycznej (posiadających zastosowania przemysłowe) oraz ich własności strukturalnych, elektronicznych, optycznych i magnetycznych. Studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku Fizyka trwają 3 lata (6 semestrów). Zajęcia w ramach specjalności rozpoczynają się od 3 semestru studiów. Dotyczą one głównie zagadnień związanych m.in. z fizycznymi podstawami nanotechnologii, technologią nanostruktur i nanotechnologią obliczeniową. Oprócz wykładów i seminariów, studenci odbywają również zajęcia laboratoryjne, na których zapoznają się z metodami wytwarzania nanostruktur oraz badaniami strukturalnymi.
Studenci maja możliwość otrzymania stypendium w ramach programu Erasmus+ oraz odbycia praktyki zawodowej w ośrodkach naukowych oraz przemyśle za granicą.
Absolwent specjalności Nanotechnologia posiada umiejętności z zakresu:
- analizy problemów badawczych dotyczących nanomateriałów;
- nowoczesnych metod badawczych fizyki ciała stałego umożliwiających testowanie nowoczesnych nanomateriałów;
- teoretycznego modelowania struktur materiałów kompozytowych i analizy ich własności fizycznych;
- umiejętność pracy w zespole specjalistów pracujących w laboratoriach badawczych zakładów przemysłowych oferujących wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w kraju i za granicą:
- w specjalistycznych laboratoriach przemysłowych i badawczych;
- w powstających firmach wdrażających innowacyjne technologie;
- w Parkach Naukowo-Technologicznych;
- w Centrach zaawansowanej technologii.
- * po zatwierdzeniu przez Radę ds. Ustalania Programów
Zasady kwalifikacji
Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:
- wypełniają formularz - ankietę osobową;
- dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
- zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):
- wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
- kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
- dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
- aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)
Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.
Kandydaci z maturą 2005 - 2024
Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"
Średnia ważona z trzech przedmiotów (uwzględnia się tylko jeden poziom: podstawowy lub rozszerzony; poziom rozszerzony premiowany jest przelicznikiem x2):
- matematyka lub fizyka lub chemia - waga 0,5
- język polski lub matematyka lub informatyka lub chemia lub biologia lub geografia - waga 0,3
- język obcy nowożytny - waga 0,2
Uwaga !!!
Wynik egzaminu z matematyki może być uwzględniony jedynie raz
Informacje dodatkowe:
O przyjęcie na studia może ubiegać się każdy, kto legitymuje się świadectwem dojrzałości bez względu na to, jakie dodatkowe przedmioty wybrał na egzaminie maturalnym.
O przyjęciu na studia decyduje liczba uzyskanych punktów (ranking), do wyczerpania limitu miejsc.
Kandydaci ze starą maturą
Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"
Średnia ważona z trzech przedmiotów:
- matematyka lub fizyka lub chemia lub informatyka - waga 0,5
- język polski lub matematyka - waga 0,3
- język obcy nowożytny - waga 0,2
Uwaga !!!
Wynik egzaminu z matematyki może być uwzględniony jedynie raz
Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę wybierając ze:
- świadectwa dojrzałości
- lub świadectwa ukończenia szkoły średniej
Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:
dawna skala ocen | ostatnia skala ocen |
- | celująca - 5,0 |
bardzo dobry - 5,0 | bardzo dobry - 4,5 |
dobry - 4,0 | dobry - 4,0 |
dostateczny - 3,0 | dostateczny - 3,5 |
- | mierny (dopuszczający) - 3,0 |
System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych !
Opłaty za studia
Opłata za rok studiów: 4600zł