Application process to studies for the academic year 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Physics, full-time, second-cycle

Details
Code 07-F-M
Organizational unit Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych
Field of studies Physics
Form of studies full time
Level of education Second level
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Duration 2 years
Required document
  • Degree programmes (second-cicle) - for Polish candidates
  Ask a question
Phase 1 (01.06.2024 00:00 – 15.07.2024 23:59)

Active phases in other registrations:
  • Application process for foreigners to study in Polish for the academic year 2024/2025
    Phase 1 (01.06.2024 00:00 – 15.07.2024 23:59)

Specjalność (wybór specjalności podczas rekrutacji):

  • Nanofizyka i Nanomateriały
  • Ochrona Radiologiczna w  Medycynie *
  • Nauczanie fizyki (tylko dla absolwentów specjalności nauczycielskiej I stopnia)

 

Uzyskiwany tytuł zawodowy: magister Fizyki.

Studia II stopnia na kierunku Fizyka trwają 2 lata (4 semestry) i mają na celu przekazanie rozszerzonej wiedzy z zakresu fizyki opartej na gruntownych podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych oraz wiedzy z zakresu wybranej specjalności. Rozwijają umiejętności rozumowania i ścisłego opisu zjawisk fizycznych, korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej oraz technicznych systemów diagnostycznych. Studia kształtują umiejętności gromadzenia, przetwarzania oraz przekazywania informacji z zakresu nauk przyrodniczych, a w szczególności nauk fizycznych i technicznych. Absolwenci tego kierunku są także przygotowani do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej. W zależności od wybranej specjalności absolwent uzyskuje umiejętności pożądane dla różnych zawodów.

Specjalność Nanofizyka i Nanomateriały jest innowacją na kierunku Fizyka wychodzącą naprzeciw nowoczesnym trendom. Nanostruktury, materiały kompozytowe oraz mezoskopowe dają początek technologiom wdrażanym w wyspecjalizowanych laboratoriach przemysłowych i posiadają zastosowanie w elektronice i optoelektronice. Celem specjalności jest wykształcenie młodych ludzi w dziedzinie fizyki technicznej posiadających profesjonalną wiedzę z zakresu fizyki ciała stałego, nowoczesnych materiałów (posiadających zastosowania przemysłowe) oraz ich własności strukturalnych, elektronicznych, optycznych i magnetycznych. Stąd też ważna rola kształcenia fizyków mających gruntowne przygotowanie techniczne i specjalistyczne, gotowych realizować wdrożeniowe projekty badawcze. Da to możliwość absolwentom na podjęcie pracy zawodowej w zakładach elektronicznych i elektrotechnicznych związanych z nowoczesną technologią.

Zajęcia w ramach specjalności rozpoczynają się od 2 semestru studiów. Dotyczą one głównie zagadnień związanych m.in. fizyką materiałów półprzewodnikowych, fizyką materiałów magnetycznych, oddziaływaniem promieniowania z materią, metodami spektroskopowymi, nanofizyką, fizyką materiałów kompozytowych, modelowaniem numerycznym ciał stałych. Na zajęciach laboratoryjnych zapoznają się z podstawowymi metodami wytwarzania i badania materiałów o rozmiarach nanometrycznych. Studenci zainteresowani przyszłą pracą w przemyśle mają możliwość realizowania staży zagranicznych w renomowanych laboratoriach przemysłowych w ramach programu Erasmus+.

Absolwenci specjalności Nanofizyka i Nanomateriały będą posiadać umiejętność analizy problemów badawczych dotyczących nanomateriałów. Ponadto zostaną zaznajomieni z nowoczesnymi metodami badawczymi fizyki ciała stałego umożliwiającymi testowanie nowoczesnych nanomateriałów. Unikalną wartością absolwenta tej specjalności będzie umiejętność teoretycznego modelowania struktur materiałów kompozytowych i analizy ich własności fizycznych. Połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej pozwoli absolwentom pracować w zespołach specjalistów w laboratoriach badawczych zakładów przemysłowych oferujących wykorzystanie nowoczesnych technologii. Absolwenci znają biegle język angielski.

Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie:

  • jako specjaliści w zakresie badania i modelowania nanostruktur, materiałów kompozytowych oraz mezoskopowych;
  • jako specjaliści związani z wdrażaniem nanostruktur w wyspecjalizowanych laboratoriach przemysłowych;
  • w zakładach elektronicznych i elektrotechnicznych wdrażających nowoczesne technologie przemysłowe;
  • absolwenci tej specjalności to potencjalni kandydaci na studia doktoranckie w dziedzinie fizyki ciała stałego.

Specjalność Ochrona Radiologiczna w Medycynie skierowana jest do osób, które ukończyły studia I stopnia o specjalności Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna na kierunku Fizyka lub ukończyły studia na kierunkach pokrewnych związanych z fizyką lub dozymetrią promieniowania jonizującego.

Przedmioty związane ze specjalnością są realizowane podczas pierwszego i drugiego roku studiów. Studenci podczas odbywania zajęć z przedmiotów specjalnościowych zdobędą wiedzę niezbędną do pracy w jednostkach ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące do celów diagnostycznych i terapeutycznych. Zajęcia praktyczne w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem zasad ochrony radiologicznej w jednostkach medycznych będą realizowane we współpracy ze szpitalami oraz okolicznymi placówkami medycznymi.

Absolwent specjalności uzyska wiedzę i umiejętności uzupełniające z zakresu ochrony radiologicznej i dozymetrii promieniowania jonizującego, które pozwolą na podjęcie pracy w placówkach prywatnych oraz publicznych zajmujących się monitoringiem oraz nadzorem radiologicznym. Miejscami pracy mogą być laboratoria zajmujące się kontrolą dawek indywidualnych, placówki medyczne prowadzące diagnostykę i leczenie z zastosowaniem promieniowania jonizującego oraz jednostki badawcze prowadzące badania z wykorzystaniem substancji promieniotwórczych podawanych ludziom i zwierzętom. 

Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą na przystąpienie bez konieczności uczestnictwa w szkoleniu specjalistycznym do państwowego egzaminu na Inspektora Ochrony Radiologicznej właściwego dla działalności medycznych po uprzednim dopuszczeniu przez organ właściwy do nadania uprawnień.

Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w:

  • jednostkach ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące w celach diagnostycznych i terapetycznych;
  • firmach zajmujących się dystrybucją i serwisem urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze lub wytwarzających promieniowanie jonizujące do celów medycznych;
  • placówkach zajmujących się produkcją i dystrybucją radiofarmaceutyków do celów medycznych;
  • jednostkach badawczych prowadzących badania eksperymentalne z wykorzystaniem promieniowania jonizującego w celach medycznych.

Specjalność Nauczanie fizyki to specjalizacja nauczycielska na kierunku Fizyka związana z ponad 40 letnią tradycją, zgodnie z którą nasza Uczelnia cały czas podąża za nowymi trendami nauczania i wychowania dbając jednocześnie o wysoki poziom kształcenia przyszłych nauczycieli. Specjalność ta skierowana jest do osób, które ukończyły studia I stopnia o specjalizacji nauczycielskiej na kierunku Fizyka. Ukończenie studiów II stopnia z fizyki o tej specjalności uprawnia do nauczania tego przedmiotu w szkołach wszystkich typów. Na tym etapie, oprócz rozszerzenia wiedzy merytorycznej z fizyki, poznaje się także praktycznie pracę nauczyciela w szkołach wszystkich typów. Jednocześnie specjalność ta rozszerza wiedzę z przyrody, uprawniając absolwenta do nauczania tego przedmiotu w szkole podstawowej.

Zajęcia w ramach tej specjalności nauczycielskiej dotyczą głównie zagadnień związanych z dydaktyką fizyki w szkołach ponadgimnazjalnych, pedagogiką i psychologią. Studenci odbywają pedagogiczną praktykę ciągłą w szkole podstawowej i ponadpodstawowej poznając praktyczne zasady nauczania fizyki, prowadzenia dokumentacji oraz pracę nauczyciela - wychowawcy.

Absolwenci specjalizacji nauczycielskiej posiadają umiejętność rozumienia i ścisłego opisu zjawisk fizycznych. Ponadto, potrafią korzystać z nowoczesnej aparatury pomiarowej i technicznych systemów diagnostycznych. Ich teoretyczna i praktyczna wiedza pozwala na umiejętne gromadzenie danych oraz przetwarzanie informacji i ich przekazywanie. Absolwent jest przygotowany do pracy nie tylko w szkole, ale również do pracy w laboratoriach badawczych i diagnostycznych. Poza tym posiada kompetencje niezbędne do obsługi i nadzoru urządzeń, których działanie wymaga podstawowej wiedzy z zakresu fizyki.

Absolwenci specjalizacji nauczycielskiej mogą znaleźć zatrudnienie:

  • we wszystkich typach szkół jako nauczyciele fizyki;
  • w szkole podstawowej jako nauczyciele przyrody;
  • w placówkach badawczych i naukowych.
  • * po zatwierdzeniu przez Radę ds. Ustalania Programów

Zasady kwalifikacji

Konkurs dyplomów

Dyplom ukończenia studiów I-go stopnia w zakresie fizyki lub innego pokrewnego kierunku studiów co najmniej I-go stopnia (za kierunek pokrewny uznaje się kierunek studiów, który jest przyporządkowany do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne) oraz posiadanie niżej określonych kompetencji niezbędnych do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia na kierunku Fizyka.

Kandydat w szczególności powinien:

  • znać podstawowe zjawiska fizyczne występujące w przyrodzie;
  • posiadać umiejętność rozwiązywania zadań i problemów fizycznych;
  • posiadać umiejętność wykonywania i przeprowadzania analizy prostych pomiarów fizycznych.

Podjęcie specjalności nauczycielskiej na kierunku fizyka II-go stopnia jest możliwe wyłącznie po ukończeniu specjalności nauczycielskiej na studiach I-go stopnia na kierunku fizyka.

Kwalifikacja odbywa się na podstawie listy rankingowej sporządzonej na podstawie średniej arytmetycznej wszystkich ocen uzyskanych w trakcie studiów I stopnia, wyszczególnionych w suplemencie do dyplomu.

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • wypełnia deklarację wyboru specjalności
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
    kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.