Code | 07-C-R |
---|---|
Organizational unit | Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych |
Field of studies | Chemistry |
Form of studies | part time |
Level of education | First level |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 3 years |
Required document | |
Ask a question |
Specjalność:
- chemia leków
- chemia w kryminalistyce
- specjalność nauczycielska – nauczanie chemii
Studia I-go stopnia (6 semestrów) przeznaczone są̨ dla osób zainteresowanych naukami chemicznymi. Ogólnym celem kształcenia na kierunku chemia studia I stopnia jest zapewnienie wszechstronnej wiedzy i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień chemii oraz dziedzin pokrewnych, opartych na solidnych podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych. Absolwent posiada wiedzę z zakresu współczesnej chemii oraz wykazuje biegłość w wybranej specjalności. Jest też przygotowany do rozpoczęcia badań w wybranej specjalności, kompleksowej analizy procesów chemicznych. Potrafi rozwiązywać problemy chemiczne przy wykorzystaniu nowoczesnych metod analizy oraz posługiwać się nowoczesną aparaturą chemiczną i analityczną. Posiada także umiejętność pracy w zespołach i zna zasady organizowania i kierowania pracą zespołową. Ma wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, zna zasady prawne, etyczne i ekonomiczne, którymi kieruje się w pracy zawodowej. Program studiów wzbogacony o zagadnienia związane z ekonomią, przedsiębiorczością̨ w małej i średniej firmie oraz zarzadzaniem innowacyjnymi projektami, przygotowuje również̇ absolwenta do rozwijania własnej działalności gospodarczej w sektorze chemicznym. Absolwent jest ponadto przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
- specjalność chemia leków – program studiów tej specjalności, poza przedmiotami dającymi wykształcenie chemiczne, umożliwia zdobycie rozszerzonej wiedzy i umiejętności związanych z tworzeniem i badaniem leków, projektowaniem leków oraz sposobami pozyskiwania substancji leczniczych.
- specjalność chemia w kryminalistyce pozwala na zdobycie rozszerzonej wiedzy i umiejętności z zakresu zagadnień dotyczących chemii kryminalistycznej, umiejętności pracy z nowoczesną aparaturą i sprzętem analitycznym oraz posługiwania się sprzętem komputerowym i jego wykorzystaniem w pracy zawodowej. Absolwent potrafi wykorzystać metody analityczne i procedury badawcze, zastosować w praktyce techniki chromatograficzne i spektroskopowe, jak również interpretować wyniki prowadzonych analiz i wyciągać na ich podstawie poprawne wnioski.
- specjalność nauczycielska: nauczanie chemii – program studiów tej specjalności, poza przedmiotami dającymi wykształcenie chemiczne, umożliwia zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, które są ważne dla przyszłych nauczycieli, zgodnie z aktualnym rozporządzeniem w sprawie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Absolwenci nabywają̨ uprawnienia do pracy w szkolnictwie (stopnia podstawowego i ponadpodstawowego) dopiero po ukończeniu specjalności nauczycielskiej na II stopniu studiów.
Absolwenci kierunku chemia I stopnia zdobędą interdyscyplinarne wykształcenie:
- z zakresu nauk chemicznych, pokrewnych nauk ścisłych (matematyki, fizyki), oraz biochemii i inżynierii materiałów, w stopniu pozwalającym na przygotowanie absolwenta spełniającego wymagania rynku pracy
i zdolnego do podjęcia pracy w szeroko rozumianych gałęziach przemysłu chemicznego, jak również na wielu nowoczesnych i zaawansowanych technicznie stanowiskach pracy przemysłu farmaceutycznego czy biotechnologicznego,
- obejmujące wiedzę i umiejętności w zakresie syntezy, oczyszczania, rozdzielania, analizowania składu i określania struktury związków chemicznych z zastosowaniem metod klasycznych i instrumentalnych, szczególnie przydatną w pracach w laboratoriach badawczych i analitycznych o szeroko pojętym profilu chemiczno-medycznym, wykorzystujących nowoczesną i zaawansowaną aparaturę,
- obejmujące wiedzę z zakresu zasad BHP, racjonalnego i bezpiecznego stosowania chemikaliów oraz przepisów prawnych w zakresie zarządzania chemikaliami,
- obejmujące wiedzę i umiejętności z zakresu interpretacji, prezentacji
i dokumentacji wyników eksperymentu chemicznego,
- obejmujące umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów, które mogą występować podczas podjętej pracy zawodowej.
Dlaczego warto studiować chemię w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie?
- Możliwość wyboru ciekawych specjalności (chemia leków, chemia w kryminalistyce, nauczycielska-nauczanie chemii), dostosowanych do potrzeb rynku pracy,
- Możliwość wyboru modułu poszerzającego zakres specjalności (moduł Chemia medyczna, moduł Przyrodniczy),
- Wysoko wykwalifikowana i przyjazna studentom kadra,
- Zajęcia mają charakter typowo doświadczalny,
- Nowoczesna i stale rozwijana baza dydaktyczna,
- Dostęp do dobrze wyposażonej biblioteki, internetowych baz danych i wydziałowej pracowni komputerowej,
- Możliwość rozwoju w ramach organizacji studenckich i kół naukowych,
- Szeroka oferta programów i wyjazdów międzynarodowych np. w ramach Uniwersytetu Europejskiego COLOURS i programu ERASMUS+,
- Stypendia i zakwaterowanie w Domu Studenckim.
Możliwość zatrudnienia
Chemia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki, a specjaliści w tym zakresie są wysoko cenieni.
Absolwenci kierunku chemia, studia licencjackie:
- mają możliwość dalszego kształcenia i kontynuacji studiów na kierunku chemia II stopnia,
- mogą podjąć pracę w wielu gałęziach gospodarki – od szkolnictwa i nauki, po przemysł i administrację,
- mogą podjąć pracę w laboratoriach chemicznych, kosmetycznych i farmakologicznych, przemysłowych, jak i badawczych, oraz w zakładach przemysłowych branży chemicznej, spożywczej,
- mogą realizować się zawodowo w działach marketingu i sprzedaży firm działających na rynku chemicznym, biotechnologicznym, farmaceutycznym, biomedycznym i dziedzin pokrewnych.
Zasady kwalifikacji
Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:
- wypełniają formularz - ankietę osobową;
- dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
- zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):
- wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
- kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
- dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
- aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)
Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia będą kierowani na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. W przypadku ustalenia, że istnieją przeciwwskazania do podjęcia studiów, kandydat nie może ubiegać się o przyjęcie na ten kierunek studiów
Kandydaci z maturą 2005 - 2024
Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"
Średnia ważona z trzech przedmiotów (uwzględnia się tylko jeden poziom: podstawowy lub rozszerzony; poziom rozszerzony premiowany jest przelicznikiem x2):
- chemia lub biologia lub fizyka lub matematyka lub informatyka - waga 0,5
- język obcy nowożytny - waga 0,3
- język polski lub matematyka - waga 0,2
Uwaga !!!
Wynik egzaminu z matematyki może być uwzględniony jedynie raz
Informacje dodatkowe:
O przyjęcie na studia może ubiegać się każdy, kto legitymuje się świadectwem dojrzałości bez względu na to, jakie dodatkowe przedmioty wybrał na egzaminie maturalnym.
O przyjęciu na studia decyduje liczba uzyskanych punktów (ranking), do wyczerpania limitu miejsc.
Kandydaci ze starą maturą
Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"
Średnia ważona z trzech przedmiotów:
- chemia lub biologia lub fizyka lub matematyka lub informatyka - waga 0,5
- język obcy nowożytny - waga 0,3
- język polski lub matematyka - waga 0,2
Uwaga !!!
Wynik egzaminu z matematyki może być uwzględniony jedynie raz
Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę wybierając ze:
- świadectwa dojrzałości
- lub świadectwa ukończenia szkoły średniej
Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:
dawna skala ocen
|
ostatnia skala ocen
|
-
|
celująca - 5,0
|
bardzo dobry - 5,0
|
bardzo dobry - 4,5
|
dobry - 4,0
|
dobry - 4,0
|
dostateczny - 3,0
|
dostateczny - 3,5
|
-
|
mierny (dopuszczający) - 3,0
|
System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych !
Opłaty za studia
Opłata za rok studiów: 4 600 zł