Code | 07-B-S |
---|---|
Organizational unit | Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych |
Field of studies | Biotechnology |
Form of studies | part time |
Level of education | Second level |
Educational profile | practical |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 2 years |
Required document | |
Ask a question |
Studia na kierunku Biotechnologia, o profilu praktycznym, trwają 2 lata (4 semestry). Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra.
Proponowane specjalności:
- Biotechnologia żywności
- Biotechnologia przemysłowa
Biotechnologia to kierunek praktyczny, w ramach którego studenci, w oparciu o wiedzę z zakresu nauk biologicznych, jak również nauk ścisłych, nabywają umiejętności posługiwania się zaawansowaną wiedzą specjalistyczną w zakresie biotechnologii, pozwalającą na wyjaśnianie procesów i zjawisk zachodzących w przyrodzie i życiu codziennym oraz w zakresie technologii stosowanych w przemyśle, ochronie zdrowia i ochronie środowiska. Celem studiów jest wykształcenie praktycznych umiejętności stosowania określonych technik biotechnologicznych, umożliwiających m.in. selekcję i ukierunkowaną modyfikację mikroorganizmów i komórek organizmów wyższych, a także umiejętności projektowania bioprocesów i bioproduktów. Nabyta wiedza i umiejętności jej wykorzystania w projektowaniu i prowadzeniu eksperymentu w zakresie biotechnologii, umożliwiają absolwentom kierunku podjęcie pracy w zawodzie.
Studia przeznaczone są dla absolwentów kierunku Biotechnologia I stopnia oraz kierunków pokrewnych, zainteresowanych mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, naukami o zdrowiu, analizą mikrobiologiczną żywności, procesami biotechnologicznymi wykorzystywanymi w przemyśle.
Dodatkowo, w ramach specjalności Biotechnologia żywności, studenci realizując przedmioty tj.: biotechnologia pozyskiwania żywności i składników żywności, chemiczna i enzymatyczna modyfikacja składników żywności, ocena mikrobiologicznych zagrożeń żywności, biotechnologia przetwarzania odpadów przemysłu rolno-spożywczego, zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje, umożliwiające podjęcie pracy w różnych gałęziach przemysłu spożywczego, stosującego odpowiednie techniki biotechnologiczne, wykorzystującego mikroorganizmy i składniki pochodzenia naturalnego.
Absolwenci specjalności Biotechnologia żywności zdobywają teoretyczne i praktyczne przygotowanie, pozwalające im podjąć pracę w firmach i działach zajmujących się kontrolą i wytwarzaniem żywności.
W ramach specjalności Biotechnologia przemysłowa studenci zdobywają dodatkową wiedzę, umiejętności i kompetencje, które wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, min. w przemyśle farmaceutycznym, chemii przemysłowej bądź w przemyśle spożywczym. Przedmioty tj. bioremediacja terenów poprzemysyłowych, metody zagospodarowania odpadów przemysłowych dają możliwość realizacji zadań w sektorze ochrony środowiska.
Absolwenci specjalności Biotechnologia przemysłowa są zatrudniani w instytucjach naukowo-badawczych związanych z biotechnologią, w biurach projektowych oraz w firmach konsultingowych. Pracują w charakterze biotechnologów, specjalistów ds. zapewniania jakości, specjalistów ds. rejestracji leków w przemysłowych ośrodkach naukowo-badawczych, które wykorzystują procesy biotechnologiczne.
Zapewniamy:
- laboratoria wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową i sprzęt komputerowy,
- kadrę o wysokich kwalifikacjach dydaktycznych i liczących się osiągnięciach naukowych,
- zajęcia z pracownikami laboratoriów analityczno-badawczych różnych gałęzi przemysłu,
- praktyki zawodowe w wymiarze 3 miesięcy, realizowane w laboratoriach analitycznych,
- dostęp do dobrze wyposażonej biblioteki wydziałowej, internetowych baz danych i wydziałowej pracowni komputerowej,
- wyjazdy zagraniczne w ramach programu SOCRATES, ERASMUS+
- rozwój zainteresowań w Kole Naukowym Studentów Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych,
- stypendia i zakwaterowanie w Domu Studenckim.
Dlaczego warto studiować Biotechnologię w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie?
Biotechnologia to praktyczna, prężnie rozwijająca się, interdyscyplinarna dziedzina nauki, korzystająca między innymi z osiągnięć medycyny, biologii, chemii i informatyki. W istocie sprowadza się do wykorzystania żywych organizmów dla uzyskania nowych produktów i innowacyjnych procesów wytwórczych. W praktyce oznacza to nowe sposoby wytwarzania leków, leczenia skomplikowanych schorzeń, ochrony środowiska, uprawy roślin i produkcji żywności.
Studia biotechnologiczne na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych to:
- program studiów konsultowany z pracodawcami, dostosowany do zapotrzebowania i wymogów rynku pracy,
- praktyczny charakter zajęć (znaczący udział zajęć laboratoryjnych i warsztatów),
- miła i życzliwa atmosfera, sprzyjająca studiowaniu, oparta na bezpośrednim kontakcie studenta z wykładowcą,
- możliwość rozwijania swojego potencjału w ramach tutoringu akademickiego i rozwojowego.
Możliwości zatrudnienia
Ukończenie studiów II stopnia na kierunku Biotechnologia na naszej Uczelni umożliwia absolwentom udany start na rynku pracy, a w perspektywie zdobycie interesującego zawodu.
Absolwenci Biotechnologii są przygotowani do podjęcia pracy w:
- instytucjach naukowo-badawczych,
- laboratoriach analitycznych,
- przedsiębiorstwach z branży przemysłowej,
- ochronie środowiska,
- firmach biotechnologicznych,
- firmach medycznych i farmaceutycznych, świadczących usługi między innymi w zakresie identyfikacji tożsamości genetycznej mikroorganizmów, roślin i zwierząt; bioprodukcji substancji użytkowych; uzyskiwania nowych odmian roślin, zwierząt, mikroorganizmów; zapewnienia prawidłowości przebiegu procesów biotechnologicznych stosowanych w produkcji żywności.
Są to przede wszystkim:
- laboratoria mikrobiologiczne, badawcze, diagnostyczne,
- jednostki kontroli jakości wielu sektorów przemysłu związanych z biotechnologią, tj.:
- firmy i przedsiębiorstwa przetwarzające artykuły rolno-spożywcze,
- zakłady i działy zajmujące się kontrolą i wytwarzaniem żywności,
- stacje hodowli roślin.
Zasady kwalifikacji
-
Dyplom ukończenia studiów I-go stopnia w zakresie biotechnologii lub innego pokrewnego kierunku studiów co najmniej I-go stopnia (za kierunek pokrewny uznaje się kierunek studiów, który jest przyporządkowany do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne lub/i nauki chemiczne lub do dziedziny nauk rolniczych) oraz posiadanie niżej określonych kompetencji niezbędnych do kontynuowania kształcenia na studiach II-go stopnia na kierunku biotechnologia.
Kandydat w szczególności:-
posiada wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych / ścisłych / rolniczych umożliwiającą zrozumienie podstaw teoretycznych oraz interpretację zjawisk przebiegających w przyrodzie,
-
posiada znajomość głównych kategorii pojęciowych i terminologii stosowanej w biotechnologii oraz wiedzę z zakresu biologii molekularnej, biochemii, fizjologii i genetyki dotyczącą funkcjonowania organizmów,
-
zna metody, techniki, technologie, narzędzia i aparaturę pozwalające na wykorzystanie materiału biologicznego w biotechnologii,
-
ma wiedzę i umiejętności w planowaniu eksperymentów w zakresie biotechnologii oraz umiejętność interpretacji, prezentacji i dokumentacji wyników,
-
ma wiedzę i umiejętności w zakresie technologicznych aspektów biotechnologii.
-
-
Kwalifikacja odbywa się na podstawie listy rankingowej sporządzonej na podstawie średniej arytmetycznej wszystkich ocen uzyskanych w trakcie studiów I stopnia, wyszczególnionych w suplemencie do dyplomu.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia będą kierowani na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. W przypadku ustalenia, że istnieją przeciwwskazania do podjęcia studiów, kandydat nie może ubiegać się o przyjęcie na ten kierunek studiów.
Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:
-
wypełniają formularz - podanie;
-
zamieszczają skan dyplomu ukończenia studiów wyższych wraz ze skanem suplementu lub skan zaświadczenia o ukończenia studiów;
-
dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
-
zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK, czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.
Opłaty za studia
Opłata za rok studiów: 4 600 zł