Code | 07-B-L-P |
---|---|
Organizational unit | Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych |
Field of studies | Biotechnology |
Form of studies | full time |
Level of education | First level |
Educational profile | practical |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 3 years |
Office opening hours | 8.00 - 15.00 |
WWW address | http://www.wnspt.ujd.edu.pl |
Required document | |
Ask a question |
Studia na kierunku Biotechnologia, o profilu praktycznym, trwają 3 lata (6 semestrów). Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata.
Proponowane specjalności:
- Agrobiotechnologia
- Biotechnologia środowiska
Wybór specjalności po 2. semestrze.
Biotechnologia to kierunek praktyczny, w ramach którego studenci, w oparciu o wiedzę z zakresu nauk biologicznych (m. in. biologia molekularna, genetyka, mikrobiologia), jak również nauk ścisłych (chemia) zdobywają umiejętności z zakresu biotechnologii tj. wykonywanie analiz laboratoryjnych i badań z użyciem materiału biologicznego oraz wykorzystania technologii i nowoczesnych metod biologii eksperymentalnej w działalności społeczno-gospodarczej. Zdobyte kwalifikacje i kompetencje umożliwiają sprawne poruszanie się absolwentów kierunku Biotechnologia na styku technologii i współczesnych metod biologii eksperymentalnej, a także przygotowują do współpracy ze specjalistami z innych dziedzin. Studia przeznaczone są dla osób zainteresowanych biotechnologią, mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, a także agrobiotechnologią, ekotoksykologią, procesami biotechnologicznymi wykorzystywanymi w ochronie środowiska .
Absolwenci kierunku Biotechnologia są przygotowani do pracy w:
- wielu sektorach przemysłu związanych z biotechnologią,
- laboratoriach badawczych, badawczo-rozwojowych i diagnostycznych,
- jednostkach kontroli jakości,
Dodatkowo, w ramach specjalności Agrobiotechnologia, studenci zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje, pozwalające im podjąć pracę w firmach i przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i obrotem materiałem nasiennym, stacjach hodowli roślin i zakładach hodowlanych. Agrobiotechnologia to propozycja dla studentów, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą np. z pracą w rolnictwie ekologicznym, w obszarze biotechnologii rolniczej.
Natomiast w ramach specjalności Biotechnologia środowiska studenci zdobywają dodatkowe: wiedzę i umiejętności w zakresie zastosowania metod biotechnologicznych wykorzystywanych w ochronie środowiska. Zdobyte kompetencje pozwalają absolwentom podjąć pracę w laboratoriach, zakładach i przedsiębiorstwach zajmujących się monitoringiem i usuwaniem zanieczyszczeń środowiska, bioremediacjią, oczyszczaniem ścieków, biodegradacją odpadów.
Zapewniamy:
- laboratoria wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową i sprzęt komputerowy,
- kadrę o wysokich kwalifikacjach dydaktycznych i liczących się osiągnięciach naukowych,
- zajęcia z praktykami: pracownikami przemysłu, laboratoriów kontroli jakości oraz rolnikami i ogrodnikami,
- praktyki zawodowe w wymiarze 6 miesięcy, realizowane w zakładach przemysłowych, oczyszczalniach ścieków, zakładach mleczarskich, przedsiębiorstwach przetwórstwa żywności, gospodarstwach rolniczych i ogrodnictwach, laboratoriach badawczo-kontrolnych,
- dostęp do dobrze wyposażonej biblioteki, internetowych baz danych i wydziałowej pracowni komputerowej,
- wyjazdy zagraniczne w ramach programu SOCRATES, ERASMUS+
- rozwój zainteresowań w Kole Naukowym Studentów Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych,
- stypendia i zakwaterowanie w Domu Studenckim.
Dlaczego warto studiować Biotechnologię w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie?
Biotechnologia to praktyczna, dynamicznie rozwijająca się, interdyscyplinarna dziedzina nauki, korzystająca między innymi z osiągnięć biologii, chemii, informatyki i medycyny. W istocie sprowadza się do wykorzystania żywych organizmów dla uzyskania nowych produktów i innowacyjnych procesów wytwórczych. W praktyce oznacza to nowe sposoby produkcji żywności, leków oraz wdrażanie nowatorskich, ekologicznych rozwiązań w przemyśle, rolnictwie i ogrodnictwie.
Studia biotechnologiczne na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych to:
- program studiów konsultowany i dostosowany do zapotrzebowania i wymogów lokalnego rynku pracy, obejmujący kształcenie w zakresie przedmiotów podstawowych, takich jak: mikrobiologia, genetyka, enzymologia, biologia molekularna, biologia komórki, biotechnologia oraz specjalistycznych, tj.: metody biotechnologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska, metody otrzymywania roślin transgenicznych, ekootoksykologia, metody biotechnologiczne w gospodarce odpadami przemysłowymi i in.,
- praktyczny charakter zajęć (znaczący udział zajęć laboratoryjnych, warsztatów, ćwiczeń), realizowanych zarówno w Uczelni, jak i w lokalnych zakładach i przedsiębiorstwach,
- poszerzanie swoich zainteresowań w związku z bogatą ofertą przedmiotów fakultatywnych,
- miła i życzliwa atmosfera, sprzyjająca studiowaniu, oparta na bezpośrednim kontakcie studenta z wykładowcą,
- możliwość rozwijania swojego potencjału w ramach tutoringu akademickiego i rozwojowego.
Możliwości zatrudnienia
Ukończenie studiów I stopnia na kierunku Biotechnologia na naszej Uczelni umożliwia absolwentom udany start na rynku pracy, a w perspektywie zdobycie interesującego zawodu.
Absolwenci Biotechnologii są przygotowani do podjęcia pracy w:
- przemyśle fermentacyjnym,
- rolnictwie,
- laboratoriach analitycznych,
- instytucjach naukowo-badawczych,
- ochronie środowiska,
- firmach biotechnologicznych,
- firmach medycznych i farmaceutycznych, świadczących usługi między innymi w zakresie identyfikacji tożsamości genetycznej mikroorganizmów, roślin i zwierząt; bioprodukcji substancji użytkowych; uzyskiwania nowych odmian roślin, zwierząt, mikroorganizmów.
Są to przede wszystkim:
- laboratoria mikrobiologiczne, badawcze, diagnostyczne,
- jednostki kontroli jakości wielu sektorów przemysłu związanych z biotechnologią, tj.:
- firmy i przedsiębiorstwa wytwarzające produkty fermentowane i spożywcze,
- zakłady i działy zajmujące się kontrolą i wytwarzaniem żywności,
- stacje hodowli roślin,
- przedsiębiorstwa prowadzące produkcję i zajmujące się obrotem materiałem nasiennym,
- zakłady przemysłowe.
Zasady kwalifikacji
Podczas rejestracji kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:
- wypełniają formularz - podanie;
- zamieszczają skan świadectwa maturalnego;
- dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
- zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.
Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach, gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.
Kandydaci z maturą 2005 - 2024
Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"
- konkurs świadectw dojrzałości
- w przypadku, gdy liczba kandydatów przewyższa liczbę miejsc, przyjęcia dokonywane są według listy rankingowej tworzonej na podstawie konkursu – średnia ważona z trzech przedmiotów (wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym; poziom podstawowy albo rozszerzony – poziom rozszerzony pre-miowany przelicznikiem 2):
- biologia lub chemia lub fizyka lub matematyka lub informatyka - waga 0,5
- język polski lub matematyka - waga 0,3
- język obcy nowożytny - waga 0,2
Uwaga !!!
Wynik egzaminu z matematyki może być uwzględniony jedynie raz
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia będą kierowani na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. W przypadku ustalenia, że istnieją przeciwwska-zania do podjęcia studiów, kandydat nie może ubiegać się o przyjęcie na ten kierunek studiów.
Informacje dodatkowe:
O przyjęcie na studia może ubiegać się każdy, kto legitymuje się świadectwem dojrzałości bez względu na to, jakie dodatkowe przedmioty wybrał na egzaminie maturalnym.
O przyjęciu na studia decyduje liczba uzyskanych punktów (ranking), do wyczerpania limitu miejsc.
Kandydaci ze starą maturą
Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"
- konkurs świadectw dojrzałości
- w przypadku, gdy liczba kandydatów przewyższa liczbę miejsc, przyjęcia dokonywane są według listy rankingowej tworzonej na podstawie konkursu – średnia ważona z trzech przedmiotów (najwyższe oceny uzyskane z egzaminu maturalnego lub z ukończenia szkoły średniej):
- biologia lub chemia lub fizyka lub matematyka lub informatyka - waga 0,5
- język polski lub matematyka - waga 0,3
- język obcy nowożytny - waga 0,2
Uwaga !!!
Wynik egzaminu z matematyki może być uwzględniony jedynie raz
Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę wybierając ze:
- świadectwa dojrzałości
- lub świadectwa ukończenia szkoły średniej
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia będą kierowani na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. W przypadku ustalenia, że istnieją przeciwwskazania do podjęcia studiów, kandydat nie może ubiegać się o przyjęcie na ten kierunek studiów.