| Kod | 07-IM-Z-P |
|---|---|
| Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych |
| Kierunek studiów | Inżynieria Multimediów |
| Forma studiów | Niestacjonarne |
| Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
| Profil studiów | praktyczny |
| Języki wykładowe | polski |
| Czas trwania | 3,5 lata |
| Wymagany dokument |
Specjalności (wybór po 2 semestrze):
- Akustyka i realizacja dżwięku,
- Grafika komputerowa,
Studia na kierunku Inżynieria Multimediów to studia inżynierskie, trwające 3,5 roku (7 semestrów), skierowane są przede wszystkim do osób, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie:
- obsługi komercyjnych i darmowych programów graficznych,
- przygotowania statycznej i interaktywnej dwu- i trójwymiarowej grafiki rastrowej i wektorowej,
- tworzenia plików graficznych na potrzeby Internetu,
- obróbki fotografii cyfrowej,
- wykonywania post-produkcyjnych prac w zakresie nagrań video,
- generowania realistycznej animacji komputerowej,
- filmie i jego montażu
- tworzenia multimedialnych aplikacji i prezentacji,
- komputerowego montażu materiału audio i wideo,
- procesów przygotowania do druku (DTP).
Absolwent kierunku Inżynieria Multimediów jest specjalistą w dziedzinie wykorzystywania wszelakiego sprzętu i oprogramowania użytecznego w technikach audio-wizualnych. Posiada umiejętności obsługi różnorodnych systemów operacyjnych posiadając jednocześnie solidną wiedzę z zakresu informatyki, akustyki, matematyki oraz optyki. Oprócz ugruntowanej wiedzy teoretycznej i umiejętności obsługi narzędzi programistycznych, inżynier multimediów potrafi obsługiwać specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w technikach multimedialnych i filmowych.
W modułach kształcenia kierunkowego znajdują się zarówno przedmioty z obszaru nauk technicznych jak i ścisłych. Przedmioty są tak dobrane, aby absolwent kierunku oprócz umiejętności związanych z multimediami zdobył solidne podwaliny teoretyczne. Absolwent będzie posiadał wiedzę z podstaw matematyki wyższej, wybranych działów fizyki (związanych przede wszystkim z akustyką, elektrycznością i światłem) oraz wybranych działów informatyki (związanych przede wszystkim z grafiką komputerową) po to, aby z w pełni zrozumieć mechanizmy i procesy zachodzące w pracy z multimediami. Dodatkowymi atutami jakimi dysponować będzie absolwent to umiejętności pracy z różnymi systemami operacyjnymi -- Windows, OS X oraz Linux.
Kierunek Inżynieria Multimediów jest kierunkiem interdyscyplinarnym. Zajęcia prowadzone są nie tylko przez nauczycieli Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, ale również wybrane zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich z Wydziału Sztuki oraz nauczycieli z Wydziału Humanistycznego. Nauczyciele Ci posiadają długoletnią praktykę i doświadczenie zawodowe w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Interdyscyplinarność jest szczególną cechą tego kierunku. Absolwent zdobędzie szeroką wiedzę i umiejętności pożądane przez potencjalnych pracodawców.
Absolwent specjalności Akustyka i realizacja dżwięku to inżynier z umiejętnościami pozwalającymi na wykonywanie pracy realizatora i reżysera dźwięku. Cechuje się umiejętnością realizacji różnych form nagrań dźwiękowych, biegle wykorzystując sprzęt i narzędzia dostępne w studiach nagrań. Jest specjalistą potrafiącym realizować oprawę dźwiękową widowisk czy też różnorodnych form multimedialnych - na przykład w agencjach reklamowych i firmach świadczących usługi internetowe. Absolwent posiada wiedzę:
- teoretyczną i praktyczną dotyczącą technik rejestracji i przetwarzania sygnałów fonicznych,
- specjalistyczną z zakresu akustyki, generacji i propagacji fal,
- ogólną z zakresu akustyki, matematyki i informatyki.
Absolwent specjalności Akustyka i realizacja dżwięku przygotowany jest do pracy w:
- studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych,
- studiach teatralnych i filmowych grupach produkcyjnych,
- firmach zajmujących się modelowaniem akustyki pomieszczeń,
- branży zajmującej się nagłośnianiem koncertów i imprez plenerowych.
Oprócz wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych wymaganych od inżyniera multimediów, absolwent przygotowany jest do prowadzenia własnej działalności gospodarczej związanej z multimediami.
Absolwent specjalności Grafika komputerowa to wykwalifikowany inżynier posiadający umiejętności wykorzystania istniejącego i tworzenia własnego oprogramowania służącego do przetwarzania plików graficznych i multimedialnych stosowanych w technologiach internetowych, reklamie, przemyśle rozrywkowym oraz do wizualizacji danych eksperymentalnych, wyników obliczeń inżynierskich i naukowych. Absolwent ma również kwalifikacje w zakresie komputerowego składu tekstu, posiada umiejętność współpracy z artystami-grafikami, filmowcami i innymi przedstawicielami świata kultury i sztuki.
W szczególności absolwent ten posiada umiejętności w zakresie:
- obsługi komercyjnych i darmowych programów graficznych,
- przygotowania statycznej i interaktywnej dwu- i trójwymiarowej grafiki rastrowej i wektorowej,
- tworzenia plików graficznych na potrzeby Internetu,
- obróbki fotografii cyfrowej,
- wykonywania post-produkcyjnych prac w zakresie nagrań video,
- generowania realistycznej animacji komputerowej,
- tworzenia multimedialnych aplikacji i prezentacji,
- komputerowego montażu materiału audio i wideo,
- procesów przygotowania do druku (DTP).
Absolwent specjalności Grafika komputerowa jest gotowy do podjęcia pracy w:
- pracowniach projektanckich (przy komputerowej, trójwymiarowej wizualizacji produktów takich jak: budynki, wnętrza mieszkalne, mebli, itp.),
- drukarniach i studiach reklamowych (przy komputerowym składzie tekstu),
- firmach zajmujących się wideorejestracją i komputerowym montażem wideo,
- studiach telewizyjnych,
- firmach projektujących serwisy internetowe,
- firmach tworzącym aplikacje multimedialne.
Wykaz wymaganych dokumentów
Podczas rejestracji kandydat cudzoziemiec:
- wypełnia elektroniczny formularz rejestracyjny (dane osobowe, dane o wykształceniu, adres i dane kontaktowe) - (zakładka Formularze osobowe)
- załącza skan świadectwa dojrzałości polskiej matury lub jej zagranicznego odpowiednika opatrzone apostille lub poddane legalizacji wraz z tłumaczeniem na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego oraz informację Dyrektora Nawa (jeżeli jest wymagana) (zakładka Wykształcenie) UWAGA! Kandydat cudzoziemiec wybiera z listy Matura zagraniczna. Nowa matura jest przeznaczona tylko dla kandydatów, którzy posiadają polską maturę.
- załącza fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
- załącza skan dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2 wskazany w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 lipca 2025 r.
- określa Status cudzoziemca w Polsce oraz zamieszcza skan odpowiedniego dokumentu (np.: ważna Karta Polaka, status UKR, zezwolenie na pobyt stały) (zakładka Kandydat zagraniczny). Uwaga! Kandydaci z Ukrainy mający nadany statusu UKR są zobowiązani do posiadania aktualnego zaświadczenia o statusie UKR (Zaświadczenie wystawione nie wcześniej niż w dniu 1 czerwca 2026 r.)
- dokonuje zapisu na studia na wybrany kierunek studiów (zakładka Zgłoszenia rekrutacyjne)
- dokonuje opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto wskazane IRK w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
- załącza oświadczenie przedstawiciela ustawowego niepełnoletniego kandydata na studia (dotyczy tylko osób niepełnoletnich) - Dokument do pobrania w zakładce Zgłoszenia rekrutacyjne - "Dokumenty i dalsze kroki"
- załącza skan podpisanego kwestionariusza osobowego (kwestionariusz osobowy należy pobrać z zakładki „Zgłoszenia rekrutacyjne”)
Ważne informacje dla kandydata
Dokumenty uprawniające do ubiegania się w Polsce na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie
Informacja Dyrektora NAWA
W przypadku świadectw wydanych za granicą, które nie są w Polsce uznawane z mocy prawa, do podjęcia studiów wymagane jest uzyskanie indywidualnej informacji wydanej przez Dyrektora NAWA, która stwierdza, że dane świadectwo pozwala na podjęcie studiów w Polsce.
Informacja Dyrektora NAWA nie jest wymagana w przypadku:
- świadectw wydanych w państwach należących do UE, OECD i EFTA: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Korea Południowa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
- świadectw objętych umowami międzynarodowymi o uznawalności wykształcenia (Ukraina, Chiny – gaozhong)
- świadectw IB i EB
Dokładne informacje na temat informacji dyrektora NAWA oraz innych wymogów obowiązujących cudzoziemców można znaleźć na stronie NAWA
Akceptowane są decyzje kuratorów oświaty o uznaniu danego świadectwa, wydane do 30 czerwca 2025 roku.
Apostille/legalizacja dla świadectwa zagranicznego wydanego poza granicami Polski (nie dotyczy matur IB i EB)
Świadectwa zagraniczne uzyskane poza granicami Polski (oprócz dyplomu IB i EB) muszą być opatrzone apostille lub poddane legalizacji. Na tej podstawie zagraniczne dokumenty uznawane są za ważne na terytorium Polski. W przypadku dokumentów, które wydano w państwach będących stroną konwencji haskiej z 5 października 1961 roku, należy uzyskać dokument o nazwie apostille. Listę państw oraz instytucji, które w każdym z nich odpowiadają za wydawanie apostille znajdziesz tutaj. Należy pamiętać, że apostille jest dokumentem sporządzanym w języku innym niż polski i dlatego powinno zostać przetłumaczone, jeśli kandydat składa dokumenty na studia w języku polskim.
Legalizacja, podobnie jak apostille, potwierdza autentyczność dokumentu wydanego w innym niż Polska państwie. Trzeba ją wykonać, jeśli nie jest możliwe uzyskanie apostille, bo kraj, który wydał dokument nie przyjął konwencji haskiej, o której mowa powyżej. Jeśli świadectwo zostało wydane w takim państwie, oznacza to, że należy zgłosić się do instytucji, która w tym właśnie państwie odpowiada za legalizację dokumentów przeznaczonych do obrotu za granicą. Zazwyczaj jest to ministerstwo spraw zagranicznych lub ministerstwo edukacji. Po uzyskaniu w takiej instytucji wymaganego potwierdzenia należy zgłosić się do polskiego konsulatu, który ostatecznie zalegalizuje dokument.
Znajomość języka polskiego
Cudzoziemcy, którzy ubiegają się o przyjęcie na studia na podstawie świadectwa innego niż polska matura oraz nie posiadają obywatelstwa kraju Unii Europejskiej, na etapie rekrutacji na studia muszą przedstawić dokument, który potwierdza ich znajomość języka studiów na poziomie co najmniej B2.
Lista dokumentów poświadczających znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 lipca 2025 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach.
1. Dokumentami poświadczającymi znajomość języka polskiego na poziomie biegłości językowej nie niższym niż B2 są następujące dokumenty poświadczające znajomość języka polskiego w zakresie czterech umiejętności językowych: rozumienie ze słuchu, czytanie, mówienie i pisanie, na poziomie biegłości językowej B2, C1 albo C2:
- certyfikat znajomości języka polskiego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim
- certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego wydany przez instytucję: European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages (ECL) albo telc GmbH, WBT Weiterbildungs-Testsysteme GmbH (TELC);
- zaświadczenie o ukończeniu kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach, o którym mowa w art. 60 ust. 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, trwającego nie krócej niż 9 miesięcy.
2. Dokumentami poświadczającymi znajomość języka polskiego na poziomie biegłości językowej nie niższym niż B2 są również:
- dyplom ukończenia studiów z wykładowym językiem polskim wydany przez uczelnię działającą w systemie szkolnictwa wyższego i nauki Rzeczypospolitej Polskiej;
- dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku filologia w zakresie języka polskiego lub lingwistyki stosowanej wydany przez uczelnię zagraniczną, wraz z suplementem do dyplomu albo zaświadczeniem, potwierdzającymi, że liczba godzin zajęć z języka polskiego wynosiła co najmniej 500;
- świadectwo nabycia uprawnień do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wydane przez Ministra Sprawiedliwości, o którym mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1326), albo zaświadczenie potwierdzające wpis na listę tłumaczy przysięgłych.
Egzamin wstępny
Zgodnie z art. 70 ust. 5b ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Uczelnia przeprowadza egzamin wstępny dla cudzoziemieców, których dokument o wykształceniu nie podlega automatycznemu uznaniu zgodnie z art. 326a ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Egzamin wstępny z wiedzy w zakresie niezbędnym do podjęcia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu dotyczy cudzoziemców posiadających świadectwo wydane poza UE, OECD, EFTA, Ukrainą i Chinami.
Tłumaczenia dokumentów
Wszystkie dokumenty sporządzone w języku innym niż język polski muszą być przetłumaczone na język polski przez:
- polskiego tłumacza przysięgłego (lista tłumaczy przysięgłych polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości jest dostępna na stronie – LINK);
- tłumacza przysięgłego z UE (jeżeli w danym kraju funkcjonuje instytucja tłumacza przysięgłego);
- konsula RP właściwego dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie prawnym wydano dokument;
- akredytowane w Polsce przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny państwa, na którego terytorium lub w którego systemie prawnym wydano dokument.
Tłumaczenie może wykonać biuro tłumaczeń, ale wtedy powinno ono zostać poświadczone przez polską placówkę dyplomatyczną lub tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie poświadczone przez notariusza nie jest akceptowane.
Opłaty za studia
Studia niestacjonarne dla cudzoziemców są płatne. Wysokość opłaty wynosi 10 000 zł za rok studiów, płatne w dwóch ratach.
Ubezpieczenie
Wszyscy cudzoziemcy, aby podjąć studia muszą posiadać ubezpieczenie ważne na co najmniej pierwszy rok studiów na terenie Polski i obejmujące koszty leczenia do wysokości 30 000 EUR. Dokumentem potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia jest polisa ubezpieczeniowa, umowa lub zaświadczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia lub Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Zakwaterowanie
Studenci cudzoziemcy składając wniosek mogą otrzymać miejsce w Domu Studenckim „SKRZAT". Szczegółowe informacje są zamieszczone na stronie www.skrzat.ujd.edu.pl.

