Kod | 07-B-S |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych |
Kierunek studiów | Biotechnologia |
Forma studiów | Niestacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Czas trwania | 2 lata |
Zadaj pytanie |
Studia na kierunku Biotechnologia, o profilu praktycznym, trwają 2 lata (4 semestry). Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra.
Proponowane specjalności:
- Biotechnologia żywności
- Biotechnologia przemysłowa
Biotechnologia to kierunek praktyczny, w ramach którego studenci, w oparciu o wiedzę z zakresu nauk biologicznych, jak również nauk ścisłych, nabywają umiejętności posługiwania się zaawansowaną wiedzą specjalistyczną w zakresie biotechnologii, pozwalającą na wyjaśnianie procesów i zjawisk zachodzących w przyrodzie i życiu codziennym oraz w zakresie technologii stosowanych w przemyśle, ochronie zdrowia i ochronie środowiska. Celem studiów jest wykształcenie praktycznych umiejętności stosowania określonych technik biotechnologicznych, umożliwiających m.in. selekcję i ukierunkowaną modyfikację mikroorganizmów i komórek organizmów wyższych, a także umiejętności projektowania bioprocesów i bioproduktów. Nabyta wiedza i umiejętności jej wykorzystania w projektowaniu i prowadzeniu eksperymentu w zakresie biotechnologii, umożliwiają absolwentom kierunku podjęcie pracy w zawodzie.
Studia przeznaczone są dla absolwentów kierunku Biotechnologia I stopnia oraz kierunków pokrewnych, zainteresowanych mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, naukami o zdrowiu, analizą mikrobiologiczną żywności, procesami biotechnologicznymi wykorzystywanymi w przemyśle.
Dodatkowo, w ramach specjalności Biotechnologia żywności, studenci realizując przedmioty tj.: biotechnologia pozyskiwania żywności i składników żywności, chemiczna i enzymatyczna modyfikacja składników żywności, ocena mikrobiologicznych zagrożeń żywności, biotechnologia przetwarzania odpadów przemysłu rolno-spożywczego, zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje, umożliwiające podjęcie pracy w różnych gałęziach przemysłu spożywczego, stosującego odpowiednie techniki biotechnologiczne, wykorzystującego mikroorganizmy i składniki pochodzenia naturalnego.
Absolwenci specjalności Biotechnologia żywności zdobywają teoretyczne i praktyczne przygotowanie, pozwalające im podjąć pracę w firmach i działach zajmujących się kontrolą i wytwarzaniem żywności.
W ramach specjalności Biotechnologia przemysłowa studenci zdobywają dodatkową wiedzę, umiejętności i kompetencje, które wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, min. w przemyśle farmaceutycznym, chemii przemysłowej bądź w przemyśle spożywczym. Przedmioty tj. bioremediacja terenów poprzemysyłowych, metody zagospodarowania odpadów przemysłowych dają możliwość realizacji zadań w sektorze ochrony środowiska.
Absolwenci specjalności Biotechnologia przemysłowa są zatrudniani w instytucjach naukowo-badawczych związanych z biotechnologią, w biurach projektowych oraz w firmach konsultingowych. Pracują w charakterze biotechnologów, specjalistów ds. zapewniania jakości, specjalistów ds. rejestracji leków w przemysłowych ośrodkach naukowo-badawczych, które wykorzystują procesy biotechnologiczne.
Zapewniamy:
- laboratoria wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową i sprzęt komputerowy,
- kadrę o wysokich kwalifikacjach dydaktycznych i liczących się osiągnięciach naukowych,
- zajęcia z pracownikami laboratoriów analityczno-badawczych różnych gałęzi przemysłu,
- praktyki zawodowe w wymiarze 3 miesięcy, realizowane w laboratoriach analitycznych,
- dostęp do dobrze wyposażonej biblioteki wydziałowej, internetowych baz danych i wydziałowej pracowni komputerowej,
- wyjazdy zagraniczne w ramach programu SOCRATES, ERASMUS+
- rozwój zainteresowań w Kole Naukowym Studentów Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych,
- stypendia i zakwaterowanie w Domu Studenckim.
Dlaczego warto studiować Biotechnologię w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie?
Biotechnologia to praktyczna, prężnie rozwijająca się, interdyscyplinarna dziedzina nauki, korzystająca między innymi z osiągnięć medycyny, biologii, chemii i informatyki. W istocie sprowadza się do wykorzystania żywych organizmów dla uzyskania nowych produktów i innowacyjnych procesów wytwórczych. W praktyce oznacza to nowe sposoby wytwarzania leków, leczenia skomplikowanych schorzeń, ochrony środowiska, uprawy roślin i produkcji żywności.
Studia biotechnologiczne na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych to:
- program studiów konsultowany z pracodawcami, dostosowany do zapotrzebowania i wymogów rynku pracy,
- praktyczny charakter zajęć (znaczący udział zajęć laboratoryjnych i warsztatów),
- miła i życzliwa atmosfera, sprzyjająca studiowaniu, oparta na bezpośrednim kontakcie studenta z wykładowcą,
- możliwość rozwijania swojego potencjału w ramach tutoringu akademickiego i rozwojowego.
Możliwości zatrudnienia
Ukończenie studiów II stopnia na kierunku Biotechnologia na naszej Uczelni umożliwia absolwentom udany start na rynku pracy, a w perspektywie zdobycie interesującego zawodu.
Absolwenci Biotechnologii są przygotowani do podjęcia pracy w:
- instytucjach naukowo-badawczych,
- laboratoriach analitycznych,
- przedsiębiorstwach z branży przemysłowej,
- ochronie środowiska,
- firmach biotechnologicznych,
- firmach medycznych i farmaceutycznych, świadczących usługi między innymi w zakresie identyfikacji tożsamości genetycznej mikroorganizmów, roślin i zwierząt; bioprodukcji substancji użytkowych; uzyskiwania nowych odmian roślin, zwierząt, mikroorganizmów; zapewnienia prawidłowości przebiegu procesów biotechnologicznych stosowanych w produkcji żywności.
Są to przede wszystkim:
- laboratoria mikrobiologiczne, badawcze, diagnostyczne,
- jednostki kontroli jakości wielu sektorów przemysłu związanych z biotechnologią, tj.:
- firmy i przedsiębiorstwa przetwarzające artykuły rolno-spożywcze,
- zakłady i działy zajmujące się kontrolą i wytwarzaniem żywności,
- stacje hodowli roślin.
REKRUTACJA CUDZOZIEMCÓW NA STUDIA
Wykaz wymaganych dokumentów
Podczas rejestracji kandydat cudzoziemiec na studia drugiego stopnia:
- wypełnia formularz – kwestionariusz osobowy
- zamieszcza skan dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz skan dokumentu potwierdzającego wyniki studiów (suplement, wykaz ocen, przedmiotów) wraz z tłumaczeniem na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego oraz opatrzone apostille lub poddane legalizacji wraz z tłumaczeniem na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego (zakładka Wykształcenie)
- zamieszcza fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
- zamieszcza skan dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2. (zakładka Wykształcenie - Certyfikaty i inne dokumenty wymagane do podjęcia studiów)
Jeżeli kandydat nie posiada dokumentu znajomości języka w którym prowadzone są studia może wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie weryfikacji znajomości języka. W tym celu kandydat przesyła wniosek w nieprzekraczanym terminie do 16.09.2024 r. Wniosek należy wypełnić, podpisać i zeskanować a następnie przesłać w systemie IRK za pomocą zakładki – POMOC. W tytule wiadomości należy wpisać: Wniosek o weryfikację znajomości języka. Wniosek do pobrania
- określa Status cudzoziemca w Polsce oraz zamieszcza skan odpowiedniego dokumentu (np.: ważna Karta Polaka, status ochrony uzupełniającej - UKR, zezwolenie na pobyt stały) (zakładka Kandydat zagraniczny)
- dokonuje zapisu na studia – zgłoszenia rekrutacyjnego na wybrany kierunek studiów (zakładka Zgłoszenia rekrutacyjne)
- dokonuje opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
- ubezpieczenie. Wszyscy cudzoziemcy, aby podjąć studia muszą posiadać ubezpieczenie ważne na co najmniej pierwszy rok studiów na terenie Polski i obejmujące koszty leczenia do wysokości 30 000 EUR. Dokumentem potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia jest polisa ubezpieczeniowa, umowa lub zaświadczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia lub Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
- pełnomocnictwo do doręczeń - Dokument do pobrania w zakładce Zgłoszenia rekrutacyjne - "Dokumenty i dalsze kroki"
Zgodnie z art. 40 § 4 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, „Strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej, innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej albo państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej i nie działa za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać w Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnika do doręczeń.
UWAGA !!!
Kandydat zagraniczny po poprawnym zarejestrowaniu na studia zamieszcza w systemie IRK w zakładce „Zgłoszenia rekrutacyjne” za pomocą formularza "Dodatkowe informacje" skany uzupełnionych i podpisanych dokumentów:
- Kwestionariusz osobowy
- Pełnomocnictwo do doręczeń
Dokumenty do pobrania są dostępne w zakładce Zgłoszenia rekrutacyjne – „Dokumenty i dalsze kroki”
Ważne informacje dla kandydata
Dokument uprawniający do podjęcia studiów
Dyplom ukończenia studiów wyższych
O przyjęcie na studia drugiego stopnia można ubiegać się na podstawie dyplomu ukończenia studiów wyższych. Na posiadanym dyplomie powinna znajdować się informacja dotycząca możliwości dalszego kształcenia na studiach drugiego stopnia. Jeżeli takiej informacji nie ma na dyplomie, kandydat powinien dostarczyć dokument potwierdzający uprawnienie.
Uznawalność dyplomów
Jeżeli dyplom potwierdzający ukończenie studiów za granicą daje prawo do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała, uprawnia on w Rzeczypospolitej Polskiej do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia.
Zagraniczny dyplom może uprawniać do dalszego kształcenia w Polsce także na podstawie umowy międzynarodowej zgodnie z art. 327 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Jeżeli dyplom nie daje bezpośredniego dostępu do studiów wyższego stopnia w kraju jego uzyskania, a mimo to chcesz kontynuować kształcenie w Polsce, przed podjęciem studiów musisz poddać swój dyplom procedurze nostryfikacji.
Apostille/legalizacja dla dyplomu wydanego poza granicami Polski
Dyplomy studiów wyższych uzyskane poza granicami Polski muszą być opatrzone apostille lub poddane legalizacji. Na tej podstawie zagraniczne dokumenty uznawane są za ważne na terytorium Polski. W przypadku dokumentów, które wydano w państwach będących stroną konwencji haskiej z 5 października 1961 roku (Dz.U. z 2005 r. nr 112, poz. 938), należy uzyskać dokument o nazwie apostille. Lista państw oraz instytucji, które w każdym z nich odpowiadają za wydawanie apostille znajduje się tutaj. Przykładowo, jeśli dyplom został wydany na Ukrainie, apostille wyda Ministerstwo Oświaty w Kijowie. Należy pamiętać, że apostille jest dokumentem sporządzanym w języku innym niż polski i dlatego musi zostać przetłumaczone.
Legalizacja, podobnie jak apostille, potwierdza autentyczność dokumentu wydanego poza Polską. Należy ją wykonać, jeśli nie jest możliwe uzyskanie apostille, bo kraj, który wydał dokument nie przyjął konwencji haskiej, o której mowa powyżej. Jeśli dyplom został wydany w takim państwie, oznacza to, że należy zgłosić się do instytucji, która w tym właśnie państwie odpowiada za legalizację dokumentów przeznaczonych do obrotu za granicą. Zazwyczaj jest to ministerstwo spraw zagranicznych lub ministerstwo edukacji. Po uzyskaniu w takiej instytucji wymaganego potwierdzenia należy zgłosić się do polskiego konsulatu, który ostatecznie zalegalizuje dokument.
Znajomość języka polskiego
W przypadku cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na studia drugiego stopnia prowadzone w języku polskim wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie min B2.
Lista dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego na poziomie min. B2:
- zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (szkołach językowych). Takim zaświadczeniem jest na przykład zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego przez stypendystów programów NAWA;
- oficjalny certyfikat j. polskiego (certyfikatpolski.pl).
- dokument potwierdzający zdanie egzaminu z języka polskiego na poziomie minimum B2, wydany przez szkołę językową.
- dyplom studiów w zakresie filologii polskiej;
- dyplom studiów prowadzonych w języku polskim;
Tłumaczenia dokumentów
Wszystkie dokumenty sporządzone w języku innym niż język polski powinny być przetłumaczone na język polski przez:
- polskiego tłumacza przysięgłego (lista tłumaczy przysięgłych polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości jest dostępna na stronie – LINK);
- tłumacza przysięgłego z UE (jeżeli w danym kraju funkcjonuje instytucja tłumacza przysięgłego);
- konsula RP właściwego dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie prawnym wydano dokument;
- akredytowane w Polsce przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny państwa, na którego terytorium lub w którego systemie prawnym wydano dokument.
Tłumaczenie może wykonać biuro tłumaczeń, ale wtedy powinno ono zostać poświadczone przez polską placówkę dyplomatyczną lub tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie poświadczone przez notariusza nie jest akceptowane.
Opłaty za studia
Studia niestacjonarne dla cudzoziemców są płatne. Opłaty są dostępne na stronie www.dss.ujd.edu.pl w zakładce OPŁATY.
Zakwaterowanie
Studenci cudzoziemcy składając wniosek mogą otrzymać miejsce w Domu Studenckim „SKRZAT". Szczegółowe informacje są zamieszczone na stronie www.skrzat.ujd.edu.pl. Miesięczna opłata wynosi 490 zł od osoby za miesiąc w pokoju 2-osobowym.