• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Ekonomia, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod 10-E-M-P
Jednostka organizacyjna Wydział Prawa i Ekonomii
Kierunek studiów Ekonomia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 lata
Adres WWW http://www.wpie.ujd.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (01.06.2024 00:00 – 15.07.2024 23:59)

Studia drugiego stopnia na kierunku ekonomia mają na celu przygotowanie studentów do wykonywania zawodu ekonomisty, przystosowanie do potrzeb lokalnej, regionalnej, krajowej oraz międzynarodowej przedsiębiorczości, jak również do aktywnej rywalizacji na globalnym rynku pracy. Korzystnie wpłyną także na rozwijanie osobowości studentów, doskonalenie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozwijania wiedzy i umiejętności przedsiębiorczych przez całe życie oraz kształtowania racjonalnych, etycznych i zaangażowanych postaw obywatelskich.

Program kształcenia studiów drugiego stopnia na kierunku ekonomia o profilu praktycznym

Program kształcenia studiów drugiego stopnia na kierunku ekonomia o profilu praktycznym przygotowano w ten sposób, aby absolwent osiągając cele kształcenia wykazał się umiejętnością ujmowania zjawisk gospodarczych z zakresu ekonomii, a przede wszystkim został przygotowany do wykonywania zawodu ekonomisty. Absolwenci kierunku ekonomia drugiego stopnia zostaną wyposażeni w umiejętność stosowania nowoczesnych metod obliczeniowych oraz samodzielność w pozyskiwaniu i analizowaniu informacji niezbędnych do podejmowania decyzji operacyjnych. Dzięki ukończeniu studiów ekonomicznych absolwenci posiądą umiejętność identyfikacji i analizy zjawisk ekonomicznych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Elementarnym celem studiów na kierunku ekonomia drugiego stopnia będzie wyposażenie absolwentów w zaawansowane kompetencje służące profesjonalnemu, samodzielnemu podejmowaniu decyzji z zakresu ekonomii. Zarówno cele, jak i proponowany program studiów zostały dostosowane do aktualnych wymogów rynku pracy dla absolwentów kierunku ekonomia (dzięki konsultacjom z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni oraz potencjalnymi pracodawcami), co przyczynia się do podniesienia kompetencji zawodowych absolwentów oraz praktycznego przygotowania ich do przyszłej pracy zawodowej.

Sylwetka absolwenta kierunku ekonomia drugiego stopnia

Absolwent kierunku ekonomia studia drugiego stopnia zostanie przygotowany do podjęcia pracy w podmiotach zajmujących się zjawiskami i problemami gospodarowania w skali mikro- i makroekonomicznej. Absolwent nabywa świadomość konieczności rozwoju zawodowego i podnoszenia swoich kompetencji oraz może kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej. Ponadto może podjąć kształcenie w ramach: studiów podyplomowych oraz kursów specjalistycznych.
Należy podkreślić, że studia prowadzone na kierunku ekonomia budują kompetencje zarówno fachowe, jak i osobowe oraz pozwalają absolwentom na odgrywanie aktywnych ról w życiu społecznym i gospodarczym. Gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności przydatnych w przyszłej pracy zawodowej.

Grupa zajęć kształcenia modułowego do wyboru

Specyfika studiów zależy od wyboru modułu / ścieżki kształcenia. Student wybiera dwa z czterech dostępnych modułów.
Moduły oferowane w ramach studiów na kierunku ekonomia drugiego stopnia:

  • Moduł 1: Moduł księgowo-rachunkowy (w ramach tego modułu prowadzone są zajęcia z przedmiotów: księgowość MŚP i doradztwo podatkowe, kreatywna i agresywna księgowość, ocena opłacalności inwestycji)
  • Moduł 2: Moduł gospodarka finansowa (przedmioty: doradztwo finansowe i ubezpieczeniowe, zarządzanie płynnością finansową, controlling)
  • Moduł 3: Moduł zrównoważona gospodarka (przedmioty: elementy bioekonomii i biogospodarki, instytucjonalne uwarunkowania biogospodarki, przedsiębiorstwo ekologiczne)
  • Moduł 4: Moduł biznesowy (przedmioty: zrównoważony rozwój w biznesie, przygotowanie i ocena projektów gospodarczych, innowacje w marketingu)

Plan studiów stacjonarnych obejmuje: 1005 godzin zajęć dydaktycznych i 540 godzin praktyk zawodowych, a w przypadku studiów niestacjonarnych: 622 godziny zajęć dydaktycznych i 540 godzin praktyk zawodowych, co stanowi 60% godzin zajęć dydaktycznych i 100% praktyk na studiach stacjonarnych. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) wynosi 120.


Zasady kwalifikacji

Konkurs dyplomów

  1. Na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia mogą zostać przyjęte osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku ekonomia lub innym kierunku studiów.

  2. Pierwszeństwo w procesie rekrutacji mają kandydaci będący absolwentami kierunku ekonomia z tytu-łem zawodowym licencjata.

  3. Kandydat powinien posiadać kompetencje w zakresie praktyki gospodarczej w przedsiębiorstwach, or-ganizacjach oraz instytucjach, w szczególności służące podejmowaniu wyzwań w biznesie i sektorze pu-blicznym, które uzyskał w systemie szkolnictwa wyższego lub poza tym systemem.

  4. Kompetencje będą weryfikowane w toku studiów.

 

  • Postępowanie kwalifikacyjne na studia drugiego stopnia na kierunku ekonomia odbywa się na podstawie rankingu. Ranking jest tworzony w oparciu o średnią arytmetyczną wszystkich ocen pozytywnych uzyskanych z egzaminów oraz przedmiotów kończących się zaliczeniem określonych w toku ukończonych studiów pomnożoną przez odpowiedni współczynnik. W odniesieniu do kandydatów po ukończeniu kierunku ekonomia uzyskana średnia mnożona będzie przez współczynnik 1,8. W odniesieniu do kandydatów po innych niż ekonomia kierunkach studiów w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinach: ekonomia i finanse albo/i nauki o zarządzaniu i jakości, uzyskana średnia mnożona będzie przez współczynnik 1,4.
  • Kandydaci, którzy ukończyli studia w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinach: ekonomia i finanse albo/i nauki o zarządzaniu i jakości na innym niż ekonomia kierunku studiów, mogą być przyjęci na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunku ekonomia, pod warunkiem zrealizowania tzw. Programu wyrównawczego tj. uzupełnienia brakujących efektów uczenia się poprzez zaliczenie zajęć dydaktycznych w wymiarze nieprzekraczającym 30 punktów ECTS określonych w uchwale rekrutacyjnej (dotyczy to zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych). Osoby te zobowiązane  uzupełnić efekty w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, realizując wskazane przedmioty ze studiów pierwszego stopnia na kierunku ekonomia.
  • Średnia ocen z ukończonych studiów

Podczas rejestracji kandydaci na studia drugiego stopnia:

  • wypełniają formularz - podanie;

  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;

  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.