Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Muzyka w przestrzeni publicznej, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod 09-MPP-M
Jednostka organizacyjna Wydział Sztuki
Kierunek studiów Muzyka w przestrzeni publicznej
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Waszyngtona 4/8,
42-200 Częstochowa, pok. 608,
tel. +48 797 910 477,
Adres WWW http://www.ws.ujd.edu.pl
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Specjalność:   Animacja artystyczna

Specjalność:   Muzyka estradowa - specjalizacja: wokalistyka estradowa, gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja

 

Cele kształcenia - kierunek Muzyka w przestrzeni publicznej na poziomie studiów II stopnia stanowi atrakcyjną ofertę dydaktyczną, nastawioną na pełny i wszechstronny rozwój kandydatów oraz na edukację, nie tylko w kontekście wyzwań stojących przed współczesnym szkolnictwem wyższym, ale  także w  odpowiedzi na oczekiwania otoczenia społeczno-gospodarczego. Daje możliwość kontynuacji kształcenia na wyższym poziomie przez absolwentów studiów I stopnia. Jest szansą na doskonalenie  umiejętności artystycznych, poszerzenie wiedzy oraz zdobycie kompetencji służących realizacji ambitnych zamierzeń zarówno w aspekcie wykonawstwa artystycznego, jak i animacji życia muzycznego. Niezwykle ważnym elementem kształcenia jest przygotowanie kandydatów w zakresie nawiązywania relacji z otoczeniem, wyczulenie na potrzeby rzeczywistości społecznej i kulturalnej oraz nabycie przeświadczenia o pełnieniu misji społecznej w zakresie  kreowania zapotrzebowania na kulturę wysoką. 

Dydaktyka  ma na celu poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych zdobytych na wcześniejszym etapie edukacji oraz przygotowanie absolwentów do realizowania się w zawodach związanych z wybraną specjalnością. Istotne znaczenie ma przygotowanie na jak najwyższym poziomie muzyków estradowych i animatorów działań artystycznych, potrafiących zarządzać własną karierą. Ukończenie studiów II stopnia daje możliwość kontynuacji edukacji  na Studiach Podyplomowych bądź w Szkole Doktorskiej.

Kadra to wyjątkowi wykładowcy, teoretycy, kompozytorzy, artyści koncertujący na estradach Polski i świata. Profesorowie zagraniczni, wybitni specjaliści z Ukrainy, Litwy, Słowenii, Niemiec, Węgier i USA, prowadzący zajęcia ze studentami.

Kreatywność to zdobywanie wiedzy i doświadczenia w ramach programów wymiany międzynarodowej Erasmus+, możliwość udziału w różnorodnych formach aktywności: w studenckim kole naukowym, w koncertach i projektach artystycznych, w międzynarodowych konkursach muzycznych.

Absolwent  studiów drugiego stopnia kierunku Muzyka w przestrzeni publicznej uzyskuje tytuł zawodowy magistra.

Absolwent kierunku Muzyka w przestrzeni publicznej, specjalność: Animacja artystyczna jest gotowy do realizacji zadań w zakresie organizacji nowatorskich projektów artystycznych, służących budowaniu wysokiego poziomu życia kulturalnego w społeczeństwie. W toku studiów  zdobywa wiedzę w zakresie prawa autorskiego, komunikacji społecznej, zarządzania kulturą, pozyskiwania środków na finansowanie przedsięwzięć artystycznych. Doskonali i rozwija umiejętności muzyczne gry na wybranym  instrumencie lub w zakresie śpiewu, dyrygowania czy prowadzenia zespołów. Umiejętności praktyczne poszerza  w studiu nagrań, a także poprzez realizację zadań związanych z nagłaśnianiem pomieszczeń i przestrzeni otwartych. Jest przygotowany w zakresie kreowania i projektowania wydarzeń kulturalnych. Posiada odpowiednie  przygotowanie muzyczne oraz kompetencje animatora, potrafiącego przygotować i opracować m.in. wnioski o finansowanie działalności artystycznej, czy projekt w dziedzinie kultury, a także upowszechniać i propagować kulturę muzyczną.

Absolwent kierunku Muzyka w przestrzeni publicznej, specjalność: Muzyka estradowa - specjalizacja wokalistyka estradowa, gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja jest przygotowany w zakresie wykonawstwa instrumentalnego lub wokalnego do realizacji różnych form i gatunków muzyki, zarówno jako artysta występujący samodzielnie, jak i muzyk funkcjonujący w różnorodnych zespołach. W toku studiów rozwija i doskonali umiejętności śpiewu estradowego lub gry na wybranym instrumencie. Absolwent kierunku jest przygotowany do podejmowania aktywności w charakterze muzyka potrafiącego zarządzać własną karierą. Pozyskuje wiedzę w zakresie prawa autorskiego, komunikacji społecznej oraz realizacji projektów artystycznych. Jest gotowy do realizacji zadań artystycznych, związanych z dbałością o poziom działalności realizowanej w ramach placówek kulturalnych i ośrodków funkcjonujących w szeroko pojętej przestrzeni publicznej.

 


Zasady kwalifikacji

Dyplom ukończenia studiów I stopnia na kierunku Muzyka w przestrzeni publicznej lub kierunku pokrewnym oraz kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na etapie studiów II stopnia.

W zależności od wybranej specjalności od kandydata wymagane będą:

  • wiedza ogólnomuzyczna
  • wiedza w zakresie organizacji i realizacji projektów artystycznych
  • umiejętność gry na wybranym instrumencie: fortepian, akordeon, gitara, perkusja lub umiejętności w zakresie śpiewu solowego lub   dyrygowania lub prowadzenia zespołów, 
  • umiejętność gry na wybranym instrumencie: gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja estradowa lub umiejętność w zakresie wokalistyki estradowej

Kompetencje kandydata będą weryfikowane podczas egzaminu wstępnego, który będzie obejmował:

  • rozmowę kwalifikacyjną – 20%
  • egzamin praktyczny – 80 %, który w zależności od specjalności będzie obejmował prezentację zróżnicowanego programu na wybranym instrumencie lub wykonanie programu wokalnego lub zadyrygowanie wybranym przez siebie utworem wielogłosowym lub przedstawienie jednej aran-żacji na dowolny skład zespołu.

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Przesłuchanie na terenie Uczelni - terminy

Egzamin praktyczny

17.09.2024 godz. 14.00 – sala 5.02 w budynku przy ul. Zbierskiego 2/4 (specjalność Muzyka estradowa, Animacja artystyczna)

 

 Zapytania dotyczące kierunku można kierować na adres e-mail: mwpp_rekrutacja@ujd.edu.pl