Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod 09-EP-M
Jednostka organizacyjna Wydział Sztuki
Kierunek studiów Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Waszyngtona 4/8,
42-200 Częstochowa, pok. 608,
tel. +48 797 910 477,
Adres WWW http://www.ws.ujd.edu.pl
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

  • dwuletnie stacjonarne studia magisterskie
  • specjalność: nauczycielska

Kierunek Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, posiada program nauczania, który pozwala uzyskać praktyczne i oczekiwane na rynku pracy kompetencje zawodowe. Zasadniczo dążymy do tego, by nasi absolwenci mogli funkcjonować w trzech równorzędnych sferach: jako niezależni artyści, projektanci grafiki użytkowej, a także edukatorzy zatrudniani np. w instytucjach zajmujących się promocją sztuki lub szkolnictwie.

W związku z tym, w programie kształcenia znajdują się przedmioty kształtujące w możliwie szerokim zakresie wrażliwość artystyczną, pozwalające na zetknięcie się z różnorodnymi mediami i technikami wypowiedzi twórczej: malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, rzeźbą, projektowaniem graficznym.

Kluczowym celem kształcenia jest również przygotowanie studentów do pracy edukacyjnej, czemu służą przedmioty z zakresu pedagogiki, psychologii oraz dydaktyki przedmiotowej. W ramach kierunku realizowane są również praktyki w szkołach podstawowych, których wymiar godzinowy wynika z obowiązującego standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oferujemy studia I i II stopnia (specjalność: nauczycielska), które finalnie pozwalają uzyskać dyplom magistra. Ukończenie obu etapów kształcenia jest szczególnie ważne dla osób wiążących swą przyszłość ze szkolnictwem, gdyż otrzymają pełne uprawnienia pedagogiczne upoważniające do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu plastyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Zakładana dwutorowość kształcenia, zogniskowaną wokół uzyskania zarówno umiejętności artystycznych, jak i pedagogicznych, pozwala absolwentom na elastyczne funkcjonowanie na rynku pracy.

Absolwent kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych jest przygotowany do pracy jako samodzielny artysta, jak i zatrudnienia w różnego typu instytucjach związanych z kulturą i edukacją. Absolwenci są przygotowani do prowadzenia różnych form edukacji pozaszkolnej – warsztatów twórczych i rozwojowych w muzeach, galeriach, domach kultury.

Kontynuacja edukacji na studiach II stopnia pozwala absolwentom na uzyskanie pełnych uprawnień pedagogicznych, pozwalających na podjęcie zatrudnienia w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych w charakterze nauczyciela plastyki.

Na studiach II stopnia prowadzimy kształcenie na specjalności nauczycielskiej. Pracownie dyplomowe do wyboru to:

  • Malarstwo
  • Grafika
  • Fotografia
  • Komunikat wizualny – projektowanie graficzne


Zasady kwalifikacji

Konkurs dyplomów

  1. Dyplom ukończenia studiów I stopnia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych lub na kierunku pokrewnym, bądź też innym kierunku studiów. 
  2. dokument świadczący o zdobyciu efektów uczenia się z zajęć w grupie kształcenia specjalnościowego: Przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne – w szkole podstawowej w przypadku kandydatów po kierunku pokrewnym lub innym niż Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalnością nauczycielską.
  3. rozmowa kwalifikacyjna w formie wideokonferencji połączona z przeglądem prac -portfolio przesłanym drogą elektroniczną - 100%.

Szczegóły oraz informacje związane z rozmową kwalifikacyjną  połączoną z przeglądem prac wysłane będą bezpośrednio na adresy mailowe podane przez kandydatów podczas rejestracji w systemie IRK.

W przypadku braku uprawnień pedagogicznych do prowadzenia zajęć na I i II etapie kształcenia kandydat zobowiązany jest do ich uzupełnienia przez zaliczenie zajęć dydaktycznych określonych jako różnice programowe do zrealizowania.

Portfolio powinno zawierać:

  • notę biograficzną – max.1000 znaków,
  • prace artystyczne wykonane w różnych technikach plastycznych,
  • w skład portfolio może wchodzić również film i animacja,
  • portfolio powinno być przygotowane w jednym pliku pdf (animacje lub filmy powinny zostać wstawione jako hiperłącze),
  • portfolio może (nie musi) zawierać również linki do autorskich galerii on-line lub stron www.

 

Maksymalny rozmiar pliku to 40 MB.

W szczególności od kandydata oczekujemy:

  • rozumienia potrzeby uczenia się, rozwijania i samodoskonalenia przez całe życie,
  • zdolności do efektywnego wykorzystywania wyobraźni, intuicji oraz emocjonalności,
  • zdolności twórczego myślenia i twórczej pracy w trakcie rozwiązywania problemów,
  • umiejętności samooceny, konstruktywnej krytyki w stosunku do działań innych osób,
  • refleksyjnego podejścia do społecznych, naukowych i etycznych aspektów własnej pracy.

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna w formie wideokonferencji

 

 

Prace plastyczne (portfolio) należy przesłać na adres mailowy    edukacjaplastyczna_rekrutacja@ujd.edu.pl   w terminie do dnia 16. września 2024

 

Rozmowa kwalifikacyjna w formie wideokonferencji połączonej z przeglądem prac (zawartych w nadesłanym portfolio) odbędzie się 17. września 2024 r. od godz. 12.00

Szczegóły oraz informacje związane z rozmową kwalifikacyjną w formie wideokonferencji połączonej z przeglądem prac wysyłane będą bezpośrednio na adresy mailowe podane przez kandydatów podczas rejestracji w systemie IRK.