• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie, pierwszego stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod 08-SWB-L
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Społecznych
Kierunek studiów Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 3 lata
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (01.06.2024 00:00 – 15.07.2024 23:59)

Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie są pierwszymi w Polsce tak kompleksowymi oraz interdyscyplinarnymi studiami uniwersyteckimi pierwszego stopnia, poświęconymi polityce, historii i kulturze obszaru państw bałkańskich i państw Europy Wschodniej. Wzrost zainteresowania tą problematyką, zwłaszcza w obliczu obecnego konfliktu, będzie generować rosnące zapotrzebowanie na dobrze wykształconych specjalistów w tej dziedzinie. Konieczność odbudowania Ukrainy (w sensie infrastrukturalnym), a przede wszystkim przeorganizowania w całym obszarze Europy Wschodniej stosunków międzynarodowych bezpieczeństwa, narodowościowych, gospodarczych i kulturalnych, stawia przed Polską szansę odegrania kluczowej roli w tym procesie. Obecność Polski w Unii Europejskiej oraz wspólnota losów historycznych i bezpośrednie - w tym geograficzne - związki łączące Polskę z państwami tego regionu tym bardziej powinny sprzyjać osiągnięciu tego celu. Z kolei rozwój idei Trójmorza stanowić może wzmocnienie pozycji i znaczenia Polski na Bałkanach. 

Głównym celem kształcenia na kierunku Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie jest poszerzenie i uporządkowanie wiedzy z zakresu nauk społecznych (w szczególności nauk o bezpieczeństwie oraz stosunków międzynarodowych), a pomocniczo humanistycznych, prawnych oraz ekonomicznych, które umożliwią interdyscyplinarną analizę zjawisk społecznych, wojskowych, politycznych, kulturowych, gospodarczych oraz funkcjonowania struktur społecznych i politycznych. Niezwykle istotnym aspektem kształcenia jest także nabycie wiedzy o człowieku jako podmiocie konstytuującym zjawiska i struktury społeczne i polityczne oraz umiejętności i kompetencji w zakresie aktywnego uczestnictwa w sferze społecznej i politycznej, tak na poziomie krajowym, regionalnym, jak i globalnym. 

W ramach kierunku Studia Wschodnioeuropejskie i Bałkańskie oferujemy trzy atrakcyjne specjalności:

·        Stosunki międzynarodowe i dyplomacja obszaru Europy Wschodniej i Bałkanów

·        Konflikty militarne w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej w XX i XXI wieku

·        Kultura i sztuka Europy Wschodniej i Bałkanów 

Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie, będzie przygotowany do organizowania pracy i podejmowania wyzwań w sferze szeroko rozumianego bezpieczeństwa, stosunków międzynarodowych, problematyki polityczno-wojskowej, narodowościowej, publicznej, gospodarczej i kulturowej w odniesieniu do państw regionu Europy Wschodniej oraz Bałkanów. Dzięki szerokiej ofercie programowej, w tym także praktykom zawodowym, w dostosowanych do kierunku studiów placówkach, kierunek Studia Wschodnioeuropejskie i Bałkańskie przygotowuje absolwenta do pracy w strukturach: administracji krajowej i samorządowej, w tym ministerstwach zajmujących się stosunkami z krajami regionu, instytucjach oraz organizacjach międzynarodowych, przedsiębiorstwach polskich, współpracujących z krajami regionu, organizacjach pozarządowych, współpracujących z krajami regionu, jednostkach sektora bezpieczeństwa, think-tankach i fundacjach. Tym samym absolwent kierunku będzie posiadał niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie funkcjonowania instytucji państwowych, międzynarodowych, organizacji pozarządowych w obszarze stosunków międzynarodowych, systemów politycznych, społecznych i kulturowych. Będzie zatem przygotowany do pracy w charakterze kierownika/doradcy/eksperta zespołu w podmiotach czy strukturach bezpieczeństwa, politycznych, gospodarczych czy kulturowych. Ponadto ukończenie kierunku Studia Wschodnioeuropejskie i Bałkańskie pierwszego stopnia umożliwia także absolwentom dalsze kształcenie, w szczególności na kierunkach: Politologia, Bezpieczeństwo narodowe oraz wybranych kierunkach z obszaru nauk społecznych i humanistycznych.


Zasady kwalifikacji

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach, gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

Kandydaci z maturą 2005 - 

Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"

Średnia z trzech przedmiotów (uwzględnia się tylko jeden poziom: podstawowy albo rozszerzony; poziom rozszerzony premiowany jest przelicznikiem x2):

  • język polski
  • język obcy nowożytny
  • jeden przedmiot do wyboru wybrany przez kandydata

Kandydaci ze starą maturą

Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"

Średnia z trzech przedmiotów:

  • język polski
  • język obcy nowożytny
  • jeden przedmiot do wyboru wybrany przez kandydata

Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę wybierając z:

  • świadectwa dojrzałości
  • lub świadectwa ukończenia szkoły średniej

Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:

dawna skala ocen ostatnia skala ocen
- celująca - 5,0
bardzo dobry - 5,0 bardzo dobry - 4,5
dobry - 4,0 dobry - 4,0
dostateczny - 3,0 dostateczny - 3,5
- mierny (dopuszczający) - 3,0

 System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych!