Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Bezpieczeństwo narodowe, niestacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod 08-BN-S
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Społecznych
Kierunek studiów Bezpieczeństwo narodowe
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Czas trwania 2 lata
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Specjalności:

  • Ochrona i obrona interesów bezpieczeństwa państwa
  • Bezpieczeństwo militarne
  • Geopolityka i konflikty w stosunkach międzynarodowych

Program kształcenia w ramach specjalności Ochrona i obrona interesów bezpieczeństwa państwa, na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, w tym także strategii, podmiotów, struktur i działań związanych z jego zagwarantowaniem i utrzymaniem. Absolwenci specjalności będą mogli wykształcić umiejętność analizy zagadnień i praktycznych aspektów powszechnej ochrony i obrony narodowej. Ważnym elementem wiedzy i umiejętności, których dostarczyć ma specjalność jest problematyka migracji w kontekście bezpieczeństwa, wyspecjalizowanych organów państwowych w strukturach bezpieczeństwa, charakter oraz standardy ochrony państwa przed terroryzmem, oraz wybrane obszary bezpieczeństwa (publiczne, gospodarcze, zdrowotne). Absolwenci specjalności zdobędą także umiejętność analizy, oceny oraz dyskusji na temat przestępczości i metod jej zwalczania w Polsce. Elementem wiedzy zdobytej w ramach specjalności Ochrona i obrona interesów bezpieczeństwa państwa będą ponadto zagadnienia z zakresu podstaw kryptologii, w tym dotyczące metod i technik utajniania informacji oraz ich wykorzystania w wojskowości, dyplomacji itp.

Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:

  • Powszechna ochrona i obrona narodowa
  • Wyspecjalizowane organy państwowe w strukturach bezpieczeństwa
  • Ochrona państwa przed terroryzmem
  • Ochrona gospodarki państwa
  • Zwalczanie przestępczości w Polsce

Program kształcenia w ramach specjalności Bezpieczeństwo militarne, na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, w tym także strategii, podmiotów, struktur i działań związanych z jego zagwarantowaniem i utrzymaniem. Absolwenci specjalności zdobędą szeroką wiedzę w zakresie historycznych uwarunkowań wojen i wojskowości, w tym głównie w XX i XXI w. w tym ewolucji strategii i doktryn militarnych XX i XXI w. Ważnym aspektem wiedzy i umiejętności, których dostarczyć ma specjalność jest planowanie i programowanie obronne, zakres i stosowanie prawa konfliktów zbrojnych oraz specyfika sił zbrojnych, ich roli i znaczenia we współczesnym świecie. Absolwenci specjalności zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie podstaw dowodzenia, pracy sztabowej i kancelaryjnej, poznają psychologiczne aspekty dowodzenia a także elementy bronioznawstwa. Elementem wiedzy zdobytej w ramach specjalności Bezpieczeństwo militarne będą ponadto podstawy obrony przed bronią masowego rażenia, zakres i aspekty współpracy cywilno-wojskowej w rejonie kryzysów.

Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:

  • Historia wojen i wojskowości XX i XXI w.
  • Obrona przed bronią masowego rażenia
  • Siły zbrojne we współczesnym świecie
  • Prawo konfliktów zbrojnych
  • Współpraca cywilno-wojskowa w rejonie kryzysów

Program kształcenia w ramach specjalności Geopolityka i konflikty w stosunkach międzynarodowych na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie współczesnych konfliktów i przemocy w stosunkach międzynarodowych, ich uwarunkowań geopolitycznych i geostrategicznych oraz norm międzynarodowego prawa w tym zakresie. Absolwent dysponować będzie umiejętnością dokonywania analizy genezy, przebiegu i skutków wybranych konfliktów międzynarodowych w różnych regionach świata w świetle teorii wojen, pozna znaczenie, ewolucję i zasady geostrategii w polityce państw, w tym także w nawiązaniu do osiągnięcia bezpieczeństwa międzynarodowego, wykształci zdolność oceny rzeczywistości polityczno-militarnej i zdarzeń wpływających na rozwój konfliktów międzynarodowych i terroryzmu międzynarodowego a także sytuacji międzynarodowej na szczeblu globalnym i regionalnym w perspektywie geopolitycznej .

Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:

  • Geopolityka i geostrategia,
  • Relacje transatlantyckie,
  • Konflikty polityczno-wojskowe we współczesnym świecie,
  • Instytucje i organizacje bezpieczeństwa międzynarodowego,
  • Terroryzm międzynarodowy. 

Zasady kwalifikacji

Konkurs dyplomów

  1. Konkurs dyplomów ukończenia studiów I stopnia dla absolwentów kierunków studiów: bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne lub innych kierunków studiów, a w szczególności: administracji, dziennikarstwa, ekonomii, europeistyki, historii, polityki społecznej, pracy socjalnej, politologii, socjologii, stosunków międzynarodowych, zarządzania. Dla absolwentów innych kierunków studiów niż wymienione o uznaniu dyplomu decyduje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna w oparciu o uzyskane przez kandydata efekty uczenia się, potwierdzające uzyskanie wiedzy i umiejętności z obszaru nauk społecznych.
  2. Weryfikację posiadanych kompetencji kandydata przeprowadza Zespół ds. Jakości Kształcenia. Ostateczną decyzję podejmuje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna po konsultacji z Przewodniczącym Zespołu ds. Jakości Kształcenia w terminie wynikającym z harmonogramu rekrutacji.
  3. Kwalifikacja odbywa się na podstawie listy rankingowej sporządzonej na podstawie średniej arytmetycznej wszystkich ocen uzyskanych w trakcie studiów I stopnia, wyszczególnionych w suplemencie do dyplomu.

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK, czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach, gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

Opłaty za studia

Opłata za rok studiów: 4 360 zł