• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Bezpieczeństwo narodowe, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod 08-BN-L-P
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Społecznych
Kierunek studiów Bezpieczeństwo narodowe
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Czas trwania 3 lata
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (01.06.2024 00:00 – 15.07.2024 23:59)

Charakterystyka kierunku

Bezpieczeństwo narodowe to kierunek o profilu praktycznym, przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych przemianami zachodzącymi w środowisku bezpieczeństwa na poziomie wewnętrznym, narodowym oraz międzynarodowym, zmieniającym się charakterem zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, ale także dynamiką międzynarodowego środowiska bezpieczeństwa. Koncepcja kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe opiera się na wyjątkowych kompetencjach kadry akademickiej, posiadającej zarówno dorobek naukowy w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie, jak i doświadczenie zawodowe zdobyte w praktyce mundurowej.

Kierunek daje możliwość uzyskania wykształcenia, przygotowującego równocześnie do pracy w sektorze bezpieczeństwa państwa, służbach mundurowych, administracji państwowej, instytucjach wojskowych, badawczych czy gospodarczych, ale także w podmiotach międzynarodowych.

Program studiów obejmuje przedmioty:

·         kształcenia ogólnego, m.in.:

System polityczny RP, Administracja publiczna, Historia polityczna Polski XX – XXI w., Komunikacja interpersonalna, Prawa człowieka, Podstawy organizacji i zarządzania, Psychologia społeczna;

·         kształcenia kierunkowego, m.in.:

Teoria bezpieczeństwa, Strategia bezpieczeństwa, Geografia bezpieczeństwa, Teorie wojenne, Sztuka przetrwania, Służby specjalne, Cyberbezpieczeństwo, Gry wojenne i strategiczne, Psychologia bezpieczeństwa, Bezpieczeństwo ekonomiczne, Historia bezpieczeństwa narodowego;

·         kształcenia specjalnościowego, w ramach 3 specjalności wybieranych po 2 semestrze studiów:

  • specjalność Bezpieczeństwo państwa:

Bezpieczeństwo wewnętrzne, Zarządzanie kryzysowe, Ochrona informacji niejawnych, Siły zbrojne RP, Oblicza terroryzmu, Wyzwania i zagrożenia bezpieczeństwa państwa;

  • specjalność Bezpieczeństwo międzynarodowe:

Bezpieczeństwo państw Azji, Terroryzm międzynarodowy, Protokół dyplomatyczny, NATO: historia, struktura, funkcjonowanie; Międzynarodowe bezpieczeństwo energetyczne, Międzynarodowe bezpieczeństwo militarne, Międzynarodowe bezpieczeństwo społeczne;

  • specjalność Polityka integracji i bezpieczeństwa:

Polityka bezpieczeństwa i obrony UE, Podstawowe prawa i wolności UE, Integracja gospodarcza UE, Polityka społeczna UE, Instytucje bezpieczeństwa europejskiego, Polityka strukturalna UE, UE w stosunkach międzynarodowych.

Studenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe będą mieli również możliwość odbywania praktyk studenckich, kształcenia w zakresie języka obcego oraz wyboru dowolnej tematyki zajęć, prowadzonych na innych kierunkach w ramach realizacji tzw. przedmiotów swobodnego wyboru. Swoje zainteresowania poszerzą działając w organizacjach studenckich i kołach naukowych, a także biorąc udział w ciekawych wydarzeniach naukowych czy wykładach otwartych.

Studenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe mają unikalną możliwość uczestnictwa w programie ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej, które składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i opracowany został w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Teoria modułu podstawowego oraz podoficerskiego obejmuje zajęcia z wykładowcami uczelni lub instruktorami z jednostek wojskowych w formie wykładów i zajęć warsztatowych, jak również kursy samokształcenia studentów zamieszczonych na platformie e-learningowej. Legia Akademicka to przygoda, prestiż, doświadczenie, ale i nowe przyjaźni, zawarte podczas 6-tygodniowego szkolenia w jednostkach mundurowych.

3- letnie studia licencjackie zapewniają połączenie aspektów teoretycznych z praktycznymi, dzięki czemu wielowymiarowo przygotowują do pełnionych w przyszłości obowiązków w ramach pracy zawodowej.

Co po studiach?

Studia I stopnia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe mają na celu przygotowanie absolwentów do pracy w:

strukturach administracji państwowej i samorządowej;

organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych oraz zespołach reagowania kryzysowego;

szeroko pojętych służbach mundurowych, takich jak: Siły Zbrojne RP, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Służba Więzienna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Ochrony Państwa;

agencjach ochrony osób i mienia;

szeroko pojętych środkach masowego przekazu, w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego;

w ośrodkach badawczych zajmujących się problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa (politycznego, militarnego, gospodarczego, kulturowego, informacyjnego).


Zasady kwalifikacji

 

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach, gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

Kandydaci z maturą 2005 - 2022

Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"

Konkurs świadectw dojrzałości – średnia z trzech przedmiotów (wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym; poziom podstawowy albo rozszerzony – poziom rozszerzony premiowany przelicznikiem 2):

  • język polski
  • język obcy nowożytny
  • jeden przedmiot do wyboru wybrany przez kandydata

Kandydaci ze starą maturą

Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"

Konkurs świadectw dojrzałości – średnia z trzech przedmiotów (najwyższe oceny uzyskane z egzaminu maturalnego lub z ukończenia szkoły średniej):

  • język polski
  • język obcy nowożytny
  • jeden przedmiot do wyboru wy-brany przez kandydata

Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę wybierając z:

  • świadectwa dojrzałości
  • lub świadectwa ukończenia szkoły średniej

Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:

dawna skala ocen
ostatnia skala ocen
-
celująca - 5,0
bardzo dobry - 5,0
bardzo dobry - 4,5
dobry - 4,0
dobry - 4,0
dostateczny - 3,0
dostateczny - 3,5
-
mierny (dopuszczający) - 3,0

 System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych!