• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod 07-KSB-L
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych
Kierunek studiów Kryminalistyka i Systemy Bezpieczeństwa
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Czas trwania 3 lata
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (01.06.2024 00:00 – 15.07.2024 23:59)

Chciałbyś wykonywać ciekawy zawód?

Chciałbyś mieć pewną i dobrze płatną pracę dająca szerokie możliwości awansu zawodowego?

Chciałbyś realizować swoje pasje i zainteresowania?


Studiuj Kryminalistykę i systemy bezpieczeństwa!

Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy w następujących sektorach:

  • Bezpieczeństwa publicznego – Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Ochrony Państwa, Służba Więzienna, Żandarmeria Wojskowa, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, Straż Miejska.
  • Komercyjnych usług bezpieczeństwa – Międzynarodowe Korporacje, Wywiadownie Gospodarcze, Biura Detektywistyczne, Agencje Ochrony Osób i Mienia, Firmy Windykacyjne, Firmy Ubezpieczeniowe, Podmioty Usług Finansowych.

Opis kierunku:

Kryminalistyka i Systemy Bezpieczeństwa to przyszłościowy i interdyscyplinarny kierunek kompleksowo przygotowujący studentów do realizacji zadań w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa takich jak m.in. zabezpieczanie miejsca zdarzenia, ujawnianie, zabezpieczanie śladów, badania fizykochemiczne, przeprowadzanie oględzin, identyfikowanie i monitorowanie zagrożeń, także w cyberprzestrzeni, projektowanie systemów bezpieczeństwa: alarmowych i kontroli dostępu.

  • Zdobądź wiedzę o współczesnych tendencjach w zakresie przestępczości kryminalnej i gospodarczej, wykorzystania metod i środków technicznych do rozpoznawania i wykrywania przestępstw oraz ich sprawców, a także projektowania nowoczesnych systemów bezpieczeństwa.
  • Zdobądź cenne doświadczenie realizując u potencjalnych pracodawców w sumie 6 miesięcy  praktyk zawodowych w trakcie studiów.
  • Poznaj technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) wykorzystując innowacyjne narzędzie szkolenia techników kryminalistycznych – wirtualne miejsce zbrodni.
  • Zdobywaj wiedzę i umiejętności w procesie kształcenia realizowanym przez zawodowców - zajęcia dydaktyczne o profilu praktycznym realizuje starannie dobrana kadra, w tym doświadczeni oficerowie w stanie spoczynku, którzy pełnili służbę m.in. w Policji, w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, w Biurze Ochrony Rządu i w Służbie Ochrony Państwa.

Wybierz jedną z praktycznych specjalności i zadbaj o swoją przyszłość (wybór po semestrze drugim):

Chemia w kryminalistyce

Absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień dotyczących chemii kryminalistycznej, opartą na podstawach nauk matematyczno- przyrodniczych.  Posiadają umiejętności praktyczne, takie jak praca z nowoczesną aparaturą i sprzętem analitycznym oraz posługiwania się sprzętem komputerowym i jego wykorzystaniem w pracy zawodowej. Absolwenci  potrafią wykorzystać metody analityczne i procedury badawcze m.in. do identyfikacji i charakterystyki badanych substancji, zastosować w praktyce techniki chromatograficzne i spektroskopowe, jak również interpretować wyniki prowadzonych analiz i wyciągać na ich podstawie poprawne wnioski.

Biometria i informatyka śledcza

Absolwenci posiadają kompetencje związane z procesem identyfikowania, zabezpieczania, analizowania i prezentowania dowodów elektronicznych w sposób umożliwiający dopuszczenie ich w postępowaniu sądowym, zarządzania bezpieczeństwem systemów informacyjnych oraz wykorzystania metod biometrycznej identyfikacji tożsamości. Dodatkowo posiadają wiedzę z zakresu  informatyki śledczej, w tym również odzyskiwania danych, audytu IT oraz cyberprzestępczości.  Absolwenci będą w szczególności przygotowani do przeprowadzania i raportowania analiz śledczych różnych nośników informacji, zabezpieczania informacji przetwarzanych, gromadzonych i przesyłanych w sieci oraz wykrywania i zapobiegania oszustwom i nadużyciom teleinformatycznym.

Dlaczego warto wybrać ten kierunek?

  • Służby zapewniające bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz podmioty gospodarcze świadczące usługi z szerokiego spektrum bezpieczeństwa, na bieżąco rekrutują wysoko wykwalifikowanych pracowników, posiadających wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu kryminalistyki i systemów bezpieczeństwa.
  • Studia dają możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji zawodowych - licencji detektywa, upoważniającej do wykonywania zawodu detektywa i używania tytułu zawodowego „detektyw”. Dodatkowo absolwenci będą mogli prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych.

Więcej informacji na stronie: www.kryminalistyka-studia.pl

 


Zasady kwalifikacji

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach, gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

Kandydaci z maturą 2005 - 

Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"

Średnia ważona z trzech przedmiotów (uwzględnia się tylko jeden poziom: podstawowy albo rozszerzony; poziom rozszerzony premiowany jest przelicznikiem x2):

  • chemia lub fizyka lub informatyka lub matematyka lub biologia - waga 0,5
  • język polski lub wiedza o społeczeństwie - waga 0,3
  • język obcy nowożytny - waga 0,2

Informacje dodatkowe:

O przyjęcie na studia może ubiegać się każdy, kto legitymuje się świadectwem dojrzałości bez względu na to, jakie dodatkowe przedmioty wybrał na egzaminie maturalnym.
O przyjęciu na studia decyduje liczba uzyskanych punktów (ranking), do wyczerpania limitu miejsc.

Kandydaci ze starą maturą

Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"

Średnia ważona z trzech przedmiotów:

  • chemia lub fizyka lub informatyka lub matematyka lub biologia - waga 0,5
  • język polski lub wiedza o społeczeństwie - waga 0,3
  • język obcy nowożytny - waga 0,2

Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę wybierając ze:

  • świadectwa dojrzałości
  • lub świadectwa ukończenia szkoły średniej

Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:

dawna skala ocen
ostatnia skala ocen
-
celująca - 5,0
bardzo dobry - 5,0
bardzo dobry - 4,5
dobry - 4,0
dobry - 4,0
dostateczny - 3,0
dostateczny - 3,5
-
mierny (dopuszczający) - 3,0

System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych!