• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filologia germańska (kształcenie od podstaw), stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod 06-FGP-L
Jednostka organizacyjna Wydział Humanistyczny
Kierunek studiów Filologia, spec. filologia germańska
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe niemiecki, polski
Czas trwania 3 lata
Godziny otwarcia sekretariatu 8.00 - 15.00
Adres WWW http://www.whum.ujd.edu.pl
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (01.06.2024 00:00 – 15.07.2024 23:59)

Od kandydata nie jest wymagana znajomość języka niemieckiego – program studiów przewiduje intensywną naukę języka na pierwszym roku studiów. Kandydat powinien być osobą kreatywną, potrafiącą pracować w zespole, gotową do udziału w projektach edukacyjnych w kraju i za granicą.

Po pierwszym semestrze studiów studenci specjalności wybierają specjalizację: język niemiecki zawodowy z językiem hiszpańskim lub język niemiecki zawodowy z językiem angielskim. Utworzenie specjalizacji możliwe jest dla grupy co najmniej 25 osób.

Absolwent filologii germańskiej - specjalizacja język niemiecki zawodowy z językiem hiszpańskim lub angielskim:

  • posiada wszechstronną wiedzę i umiejętności w zakresie języka niemieckiego w mowie i w piśmie;
  • dysponuje podstawowymi wiadomościami językoznawczymi, literaturoznawczymi i kulturoznawczymi oraz historycznymi dotyczącymi niemieckiego obszaru językowego;
  • ma uporządkowaną wiedzę z zakresu specyfiki języków specjalistycznych: języka ekonomii, języka korespondencji handlowej i urzędowej, języka turystyki i usług przewodnickich, języka finansów i bankowości. Zna podstawowe techniki i strategie przekładu;
  • w odniesieniu do języka hiszpańskiego lub angielskiego ma podstawową wiedzę językoznawczą oraz posiada podstawową wiedzę o wybranych elementach kultury krajów tego języka. Orientuje się w strukturach i relacjach społecznych oraz zachowaniach społeczno-kulturowych w obszarze studiowanych języków;
  • posiada przygotowanie do pracy w gospodarce i administracji w charakterze pracownika biurowego, sekretarki, pilota wycieczek zagranicznych, specjalisty/asystenta ds. kontaktów z zagranicą w jednostkach administracji państwowej i samorządowej oraz biurach podróży, firmach produkcyjnych, hotelach i jednostkach medycznych, gastronomicznych, handlowych i usługowych współpracujących z partnerami zagranicznymi.

Zasady kwalifikacji

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

Kandydaci z maturą 2005 - 2024

Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"

Konkurs świadectw dojrzałości – (wynik uzyskany na egzaminie maturalnym) z przedmiotu język obcy nowożytny.

Kandydaci nie mają obowiązku posiadania oceny z języka niemieckiego na świadectwie ukończenia szkoły średniej i świadectwie dojrzałości.

Kandydaci ze starą maturą

Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"

Najwyższa ocena z języka obcego

Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę wybierając z:

  • świadectwa dojrzałości
  • lub świadectwa ukończenia szkoły średniej

Kandydaci nie mają obowiązku posiadania oceny z języka niemieckiego na świadectwie ukończenia szkoły średniej i świadectwie dojrzałości.

Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:

dawna skala ocen
ostatnia skala ocen
-
celująca - 5,0
bardzo dobry - 5,0
bardzo dobry - 4,5
dobry - 4,0
dobry - 4,0
dostateczny - 3,0
dostateczny - 3,5
-
mierny (dopuszczający) - 3,0

System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych !