Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Dziennikarstwo i kultura mediów, niestacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod 06-DKM-R
Jednostka organizacyjna Wydział Humanistyczny
Kierunek studiów Dziennikarstwo i kultura mediów
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 3 lata
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Specjalność (wybór po drugim semestrze)

  • dziennikarstwo internetowe
  • media regionalne
  • edytorsko-redaktorska

Do kogo adresowany jest kierunek dziennikarstwo i kultura mediów

Studia I stopnia (6 semestrów) są ofertą adresowaną do absolwentów szkół średnich. Absolwent kierunku dziennikarstwo i kultura mediów uzyskuje tytuł zawodowy licencjata z wybraną specjalnością.

Studia I stopnia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów skierowane są do osób kreatywnych, otwartych na zdobycie wiedzy o mediach i na rozwijanie umiejętności w zakresie dziennikarstwa i komunikacji medialnej. Uzyskane podczas studiów kompetencje dają absolwentowi wszechstronne przygotowanie do pracy w mediach tradycyjnych oraz dynamicznie rozwijających się mediach elektronicznych. Zdobywane umiejętności stwarzają absolwentowi także możliwość pracy w biurach promocji, agencjach reklamy i public relations, w instytucjach jako specjalista ds. komunikacji.

Dlaczego warto studiować na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów

Absolwent studiów I stopnia dziennikarstwo i kultura mediów uzyskuje wiedzę w zakresie funkcjonowania i działania mediów oraz zdobywa umiejętności przygotowujące do pracy w mediach oraz w obszarze komunikacji reklamowej, promocyjnej, redaktorskiej. Student uczy się redagować materiały dziennikarskie, posługiwać najnowocześniejszymi technologiami w zakresie dziennikarstwa i mediów. Program studiów obejmuje przedmioty wprowadzające wiedzę i umiejętności z zakresu komunikacji społecznej, procesów komunikowania masowego, sposobów wpływania na odbiorcę oraz specyfiki poszczególnych mediów. Student poznaje specyfikę przestrzeni medialnej, warunki pracy w instytucjach masowego przekazu. Poznaje współczesne procesy komunikacyjne, gatunki dziennikarskie, język wypowiedzi dziennikarskich, praktykę kulturową z zakresu nowych mediów i komunikowania się za ich pośrednictwem, a także normy i przepisy prawa związane z wykonywaniem zawodu dziennikarza. W bloku przedmiotów praktycznych student uzyskuje umiejętność tworzenia wypowiedzi dziennikarskich, przekazów informujących i kształtujących opinię publiczną przygotowanych zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Umiejętności potrzebne do profesjonalnego funkcjonowania w mediach tradycyjnych i elektronicznych student zdobywa na zajęciach warsztatowych realizowanych przez kadrę specjalistów i praktyków oraz podczas praktyk zawodowych. Dzięki tym zajęciom zna praktyczne aspekty tworzenia strategii marketingowych i PR-owych, źródła informacji dziennikarskich, specyfikę pracy w redakcji prasowej i redakcji portalu, uzyskuje znajomość podstaw dziennikarstwa radiowego i telewizyjnego.

Studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów mają profil ogólnoakademicki. Program studiów eksponuje kreatywność studenta, dojrzałość i odpowiedzialność intelektualną, przygotowując do aktywnego uczestnictwa w dyskursie publicznym i szeroko rozumianym życiu kulturalnym oraz społecznym. Absolwent jest również przygotowany do podjęcia studiów II stopnia (magisterskich).

Praca dla absolwenta kierunku dziennikarstwo i kultura mediów

Absolwent studiów dziennikarstwo i kultura mediów ze specjalnością dziennikarstwo internetowe potrafi pozyskiwać i weryfikować informacje, redagować materiały dziennikarskie z przeznaczeniem do publikacji w przestrzeni internetowej. Absolwent zna specyfikę kreatywności medialnej w sieci, zasady funkcjonowania mediów społecznościowych oraz różnych form publicystyki internetowej. Pozyskał umiejętności w zakresie kreowania wizerunku i marki w mediach elektronicznych oraz w zakresie dziennikarstwa obywatelskiego.

Absolwent kierunku ze specjalnością dziennikarstwo internetowe jest przygotowany do pracy jako dziennikarz, redaktor tekstów internetowych, bloger, administrator portalu, niezależny dziennikarz w nowych mediach, specjalista ds. mediów społecznościowych, specjalista ds. komunikacji medialnej w:

  • redakcjach internetowych, a także prasowych, radiowych i telewizyjnych,
  • portalach informacyjnych i tematycznych, serwisach społecznościowych,
  • działach ds. promocji, budowania wizerunku i marki, komunikacji z mediami,
  • agencjach reklamowych i public relations,
  • instytucjach, urzędach, organizacjach, firmach jako specjalista z zakresu komunikacji z mediami, wydziałach promocji i komunikacji (instytucje samorządowe i państwowe, różnego rodzaju przedsiębiorstwa i korporacje),
  • biurach rzecznika prasowego, biurach poselskich i sztabach wyborczych.

Absolwent studiów dziennikarstwo i kultura mediów ze specjalnością media regionalne potrafi zarządzać informacją na temat historii i kultury regionu, redagować przekazy medialne prasowe i internetowe w wymiarze regionalnym, budować wizerunek regionu w mediach.

Absolwent kierunku ze specjalnością media regionalne jest przygotowany do pracy jako dziennikarz, redaktor tekstów internetowych, specjalista ds. komunikacji m.in. w:

  •  regionalnych redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych, portalach internetowych,
  • działach ds. promocji, wizerunku, budowania marki, komunikacji z mediami,
  • instytucjach, urzędach, organizacjach, firmach jako osoba odpowiedzialna za obsługę medialną,
  • biurach rzecznika prasowego, biurach poselskich i sztabach wyborczych.

Absolwent dziennikarstwa i kultury mediów ze specjalnością edytorsko-redaktorską  uzyskuje wiedzę w zakresie funkcjonowania i działania mediów oraz zdobywa umiejętności przygotowujące do pracy w mediach połączone z praktycznymi kwalifikacjami edytorskimi i redaktorskimi. W ramach specjalności student zdobywa kompetencje teoretyczne i praktyczne z zakresu edytorstwa i redakcji wydawnictw książkowych i elektronicznych (opracowanie, edycja i skład
dokumentów tekstowych) oraz redagowania tekstów o charakterze użytkowym. Uzyskuje wiedzę na temat specyfiki i funkcjonowania współczesnego rynku wydawniczego, komunikacji publicznej, tekstologii i zasad edytorstwa oraz organizacji pracy w wydawnictwie i redakcji. Doskonali znajomość języka polskiego w zakresie norm poprawnościowych i rozwija umiejętności pisarskie. W trakcie warsztatów edytorskich i redaktorskich oraz praktyk w wydawnictwie poznaje pracę edytora i redaktora oraz nabywa praktyczne umiejętności merytorycznego i komputerowego przygotowania publikacji (znajomość zasad redakcji językowej i technicznej, edytorów tekstu, podstaw typografii, zasad składania tekstu, norm korekty i adiustacji) oraz redaktorskich (tworzenie i opracowanie tekstów różnego typu, w tym tekstów internetowych).

Absolwent specjalności edytorsko-redaktorskiej jest przygotowany do pracy w wydawnictwach, instytucjach, działach promocji firm, redakcjach.


Zasady kwalifikacji

Konkurs wyników egzaminów maturalnych z przedmiotów: język polski, język obcy, jeden wskazany przez kandydata przedmiot (uwzględnia się tylko jeden poziom: podstawowy lub rozszerzony; poziom rozszerzony premiowany jest przelicznikiem „2”).

Kandydaci na studia, będący laureatami i finalistami olimpiady przedmiotowej z języka polskiego oraz innych olimpiad humanistycznych (historyczna, filozoficzna, języka łacińskiego) uzyskują maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

Kandydaci z maturą od 2005

Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"
Średnia z trzech przedmiotów (uwzględnia się tylko jeden poziom: podstawowy lub rozszerzony; poziom rozszerzony premiowany jest przelicznikiem x2):

  • język polski
  • język obcy nowożytny
  • dodatkowo kandydat wybiera jeden przedmiot

Kandydaci ze starą maturą

Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"
Średnia z trzech przedmiotów:

  • język polski (ocena z egzaminu maturalnego)
  • język obcy nowożytny
  • jeden dowolny przedmiot wskazany przez kandydata

Kandydat wpisuje najlepszą dla siebie ocenę wybierając z:

  • świadectwa dojrzałości
  • lub świadectwa ukończenia szkoły średniej

Uwaga kandydaci z tzw.: "starą maturą"! Oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości ujednolica się ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości:

dawna skala ocen
ostatnia skala ocen
-
celująca - 5,0
bardzo dobry - 5,0
bardzo dobry - 4,5
dobry - 4,0
dobry - 4,0
dostateczny - 3,0
dostateczny - 3,5
-
mierny (dopuszczający) - 3,0

System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych !

Opłaty za studia

Opłata za rok studiów: 4 480 zł