Kod | 06-DKM-M |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Humanistyczny |
Kierunek studiów | Dziennikarstwo i kultura mediów |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Czas trwania | 2 lata |
Godziny otwarcia sekretariatu | 8.00 - 15.00 |
Adres WWW | http://www.whum.ujd.edu.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Specjalność (od semestru pierwszego)
- rzecznik prasowy i specjalista PR
- dziennikarstwo prasowe i radiowe
- edytorsko-redaktorska
Do kogo adresowany jest kierunek dziennikarstwo i kultura mediów
Oferta studiów II stopnia (4 semestry) na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów jest adresowana do absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunków dziennikarskich, kierunków filologicznych o specjalności dziennikarskiej, a także do absolwentów innych kierunków humanistycznych i kierunków z obszaru nauk społecznych.
Absolwent kierunku dziennikarstwo i kultura mediów uzyskuje tytuł zawodowy magistra (kwalifikacje II stopnia) z wybraną specjalnością.
Studia II stopnia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów skierowane są do osób kreatywnych, zainteresowanych szeroko rozumianymi mediami, otwartych na zdobycie pogłębionej wiedzy i rozwijanie umiejętności w zakresie dziennikarstwa i komunikacji medialnej. Uzyskane podczas studiów kompetencje dają absolwentowi wszechstronne przygotowanie do pracy w mediach tradycyjnych, w dynamicznie rozwijających się mediach elektronicznych, a także na rynku profesjonalnego zarządzania informacją (public relations, reklama, rzecznictwo, komunikacja z mediami itp.).
Dlaczego warto studiować na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów
Absolwent studiów II stopnia dziennikarstwo i kultura mediów ma pogłębioną wiedzę w zakresie działania mediów, zarządzania nimi, strategii stosowanych w komunikacji społecznej, kultury funkcjonowania w przestrzeni medialnej. Program studiów obejmuje przedmioty ukazujące społeczne i etyczne uwarunkowania praktyk komunikacyjnych, najnowsze gatunki i formaty medialne, przejawy audiowizualności w mediach i kulturze. W bloku przedmiotów praktycznych student poznaje specyfikę wypowiedzi dziennikarskich w powiązaniu z przemianami współczesnej polszczyzny, relacje między mediami, literaturą i kulturą. Umiejętności potrzebne do profesjonalnego funkcjonowania w mediach tradycyjnych, elektronicznych oraz w obszarze zarządzania informacją student zdobywa na zajęciach warsztatowych realizowanych przez kadrę specjalistów i praktyków oraz podczas praktyk zawodowych.
Studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów mają profil ogólnoakademicki, pozwalają studentowi zrozumieć swoistość uwarunkowań komunikowania medialnego, pogłębiają znajomość kulturowych, społecznych, etycznych kontekstów mediów, a także rozwijają umiejętności pracy analitycznej i samodzielnego przetwarzania informacji. Dzięki temu absolwent może prowadzić badania naukowe i jest przygotowany do podjęcia studiów III stopnia (doktoranckich).
Praca dla absolwenta kierunku dziennikarstwo i kultura mediów
Absolwent studiów II stopnia dziennikarstwo i kultura mediów ze specjalnością rzecznik prasowy i specjalista PR posiada umiejętności z zakresu profesjonalnego nawiązywania kontaktów medialnych i instytucjonalnych, odpowiedzialnego i kompetentnego zarządzania informacjami oraz zna warsztat dziennikarski rzecznika i specjalisty PR. Absolwent ma wiedzą o praktycznych aspektach kreowania wizerunku publicznego i medialnego, rzecznictwa prasowego, autoprezentacji i wystąpień publicznych. Jako specjalista w obszarze public relations potrafi wybrać skuteczne strategie kontaktu z mediami, w tym strategie zarządzania w komunikacji kryzysowej.
Absolwent kierunku ze specjalnością rzecznik prasowy i specjalista PR jest przygotowany do pracy dziennikarza, rzecznika, specjalisty ds. PR i komunikacji, redaktora m.in. w:
- biurach rzecznika prasowego instytucji państwowych, samorządowych i firm prywatnych,
- agencjach reklamowych,
- działach public relations w firmach, administracji publicznej, instytucjach europejskich
- wydziałach promocji i komunikacji instytucji publicznych i samorządowych,
- biurach politycznych, sztabach wyborczych, biurach organizacji pozarządowych,
- redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych, w portalach internetowych.
Absolwent studiów II stopnia dziennikarstwo i kultura mediów ze specjalnością dziennikarstwo prasowe i radiowe potrafi wykorzystywać profesjonalny warsztat dziennikarski (w szczególności warsztat reportera prasowego i redaktora radiowego), posiada pogłębione umiejętności pozyskiwania, weryfikowania informacji, redagowania materiałów dziennikarskich (w szczególności prasowych i radiowych), posługiwania się nowymi technologiami w zakresie mediów. Absolwent dysponuje bardzo dobrym warsztatem wypowiedzi dziennikarskiej, zna praktyczne aspekty promocji, budowania marki i wizerunku, autoprezentacji, wystąpień publicznych.
Absolwent kierunku ze specjalnością dziennikarstwo prasowe i radiowe jest przygotowany do pracy dziennikarza, redaktora, specjalisty ds. komunikacji m.in. w:
- mediach tradycyjnych oraz nowych mediach, szczególnie w obszarze dziennikarstwa prasowego i radiowego,
- redakcjach czasopism ogólnych i specjalistycznych, internetowych portalach informacyjnych i tematycznych,
- redakcjach radiowych jako prezenter, reporter, komentator, sprawozdawca, redaktor,
- biurach prasowych, agencjach informacyjnych,
- wydziałach promocji i komunikacji firm, instytucji publicznych i samorządowych,
- wydawnictwach jako redaktor.
Absolwent dziennikarstwa i kultury mediów ze specjalnością edytorsko-redaktorską posiada pogłębioną wiedzę w zakresie działania mediów, zarządzania nimi, strategii stosowanych w komunikacji społecznej, kultury funkcjonowania w przestrzeni medialnej oraz kompetencje edytorskie i redaktorskie z zakresu edytorstwa i redakcji wydawnictw książkowych i elektronicznych. Ma wiedzę na temat ogólnych zasad projektowania książki, jej budowy, zawartości
poszczególnych części, technik druku, pożądanych cech okładki. Zna zasady elektronicznego składu książki oraz programy służące do obróbki tekstu. Posiada umiejętność profesjonalnego przygotowania tekstów różnego rodzaju do druku tradycyjnego, jak i do e-publikacji. Potrafi zadbać o opracowanie, edycję i skład dokumentów tekstowych oraz zredagowanie tekstów o charakterze użytkowym i specjalistycznym (naukowym). Absolwent nabył wszechstronnych umiejętności edytorskich i redaktorskich, m.in. dzięki zajęciom dotyczących typografii oraz obróbki obrazu prowadzonym przez praktyków. Elementem składowym zajęć jest też wizyta w pracowni typografii oraz w pracowni graficznej w celu poznania technik grafiki warsztatowej.
Absolwent specjalności edytorsko-redaktorskiej jest przygotowany do pracy w wydawnictwach, działach promocji firm, redakcjach, agencjach reklamowych.
Zasady kwalifikacji
Konkurs dyplomów ukończenia studiów pierwszego stopnia lub dyplomów studiów magisterskich.
Kandydat na studia II stopnia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów powinien posiadać zaawansowaną wiedzę w zakresie nowych i tradycyjnych mediów oraz komunikacji społecznej, funkcjonowania współczesnego społeczeństwa, społecznych i etycznych uwarunkowań praktyk komunikacyjnych, posiadać umiejętność analizowania, interpretowania, wartościowania przekazów medialnych, poprawnego i sprawnego posługiwania się językiem polskim w mowie i piśmie, wyszukiwania, wykorzystywania oraz prezentowania informacji związanych z dyscyplinami językoznawstwo oraz nauki o komunikacji społecznej i mediach, a także wykazywać gotowość do pogłębionego studiowania dziennikarstwa i kultury mediów.
Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:
- wypełniają formularz - ankietę osobową;
- dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
- zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).
Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):
- wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
- kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
- dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
- aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)
W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK, czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.
Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach, gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.