Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod 09-EM-M
Jednostka organizacyjna Wydział Sztuki
Kierunek studiów Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Waszyngtona 4/8,
42-200 Częstochowa, pok. 608,
tel. +48 797 910 477,
Adres WWW http://www.ws.ujd.edu.pl
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Specjalność:   nauczycielska

Celem kształcenia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na studiach II stopnia jest zapewnienie absolwentom kwalifikacji muzyka i nauczyciela w zakresie edukacji i animacji muzycznej. Studia dają studentom wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne do prowadzenia zajęć dydaktycznych na wszystkich etapach edukacyjnych oraz zajęć umuzykalniających w placówkach pozaszkolnych.  Celem kształcenia na tym kierunku jest również przygotowanie absolwenta do prowadzenia amatorskich zespołów wokalnych, instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych oraz działalności w zakresie szeroko pojętej animacji kultury. Absolwent uzyskuje uprawnienia pedagogiczne.  

Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w małych grupach, co pomaga skutecznie poznać folklor muzyczny, historię muzyki współczesnej oraz muzyki rozrywkowej i jazzowej, poszerzyć umiejętności słuchowe oraz podstawy ruchu scenicznego. Metodą kształcenia gry na fortepianie, innym wybranym instrumencie (m.in. gitara, akordeon, organy, perkusja), śpiewu, dyrygowania i improwizacji jest bezpośredni kontakt Studenta z Pedagogiem i możliwość wpływu na  program zajęć. Efektem wspólnej pracy Studentów i Pedagogów jest szereg koncertów chóru, zespołów instrumentalnych, występów indywidualnych, jak i nagrody zdobywane na konkursach w kraju i za granicą.

Zajęcia prowadzą wykładowcy i artyści obecni stale na estradach koncertowych Polski i świata. Każdego roku pracownicy Katedry publikują monografie i artykuły naukowe. Katedra ściśle współpracuje z Filharmonią Częstochowską, innymi instytucjami kultury miasta i regionu oraz partnerskimi uniwersytetami zagranicznymi. Ponadto Katedra stale gości profesorów zagranicznych, prowadzących zajęcia ze studentami (m.in. z Ukrainy, Słowacji, Litwy, Niemiec i USA). Umożliwia także studentom działania w ramach programów wymiany międzynarodowej.

Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej uzyskuje tytuł zawodowy magistra.

 

Absolwent kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej posiada:

  • wiedzę metodyczną w zakresie edukacji muzycznej na poziomie ponadpodstawowego etapu nauczania
  • wiedzę muzyczną dotyczącą zagadnień teoretyczno - muzycznych oraz gry na wybranym instrumencie lub  śpiewu lub dyrygowania
  • znajomość specjalistycznej literatury muzycznej
  • znajomość i rozumienie  terminologii z obszaru marketingu dóbr kultury
  • wiedzę w zakresie prawa autorskiego i własności intelektualnej.

 

Absolwent posiada praktyczne umiejętności muzyka i nauczyciela

  • prowadzenia zajęć przedmiotu muzyka
  • gry na wybranym instrumencie lub śpiewu lub dyrygowania oraz realizacji dzieł muzycznych  w oparciu o wzbogaconą wiedzę teoretyczno-muzyczną z zakresu literatury specjalistycznej
  • prowadzenia działalności muzycznej w instytucjach kultury i mediach
  • promocji i marketingu oraz  konstruowania i realizacji projektów z zakresu kultury i edukacji

 

Absolwent:

  • rozumie potrzebę samodzielnego integrowania posiadanej wiedzy
  • jest zdolny do wykorzystania swojej wyobraźni oraz kreatywnego myślenia
  • jest gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych
  • wykazuje aktywność i odznacza się wytrwałością w realizacji indywidualnych i zespołowych zadań w ramach różnych przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych;
  • wykorzystuje świadomie zaawansowany poziom przygotowania psychologicznego i pedagogicznego do rozwiązywania problemów zawodowych;
  • zna i rozumie pojęcia z zakresu zarządzania zasobami własności intelektualnej;
  • podejmuje twórcze inicjatywy i świadome decyzje oraz potrafi przyjąć krytyczną postawę w odniesieniu do siebie i otoczenia;
  • jest świadom praw i obowiązków, kieruje się w swym postępowaniu, w tym w działalności zawodowej, normami etycznymi.

 


Zasady kwalifikacji

Konkurs dyplomów

  1. Dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (lub innych studiów wyższych) oraz kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia na tym kierunku.

  2. dokument świadczący o zdobyciu efektów uczenia się z zajęć w grupie kształcenia specjalnościowego: Przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne – w szkole podstawowej w przypadku kandydatów po kierunku pokrewnym lub innym niż Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej ze specjalnością nauczycielską.

  3. Kompetencje kandydata weryfikowane są podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

    Kandydat w szczególności powinien posiadać:
    - wiedzę ogólnomuzyczną,
    - wiedzę z zakresu poprawnego posługiwania się głosem,
    - umiejętności w zakresie śpiewu oraz kształcenia słuchu,
    - umiejętności w zakresie gry na fortepianie lub innym instrumencie muzycznym lub dyrygowania.

    Kandydat ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności; rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego.

O wyniku postępowania kwalifikacyjnego decyduje ocena z rozmowy kwalifikacyjnej (100%)

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia drugiego stopnia:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia drugiego stopnia umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię dyplomu studiów wyższych wraz z kopią suplementu (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK, czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach, gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

 

Rozmowa kwalifikacyjna

  • 17.09.2024 godz. 09.00 – sala 4.26 w budynku przy ul. Zbierskiego 2/4 

 

 Zapytania dotyczące kierunku można kierować na adres e-mail: edukacjamuzyczna_rekrutacja@ujd.edu.pl