Lekarski, stacjonarne, jednolite magisterskie


In power from: 20 Jul 2022

Registration criteria

Zasady kwalifikacji

Podczas rejestracji w IRK kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie:

  • wypełniają formularz - ankietę osobową;
  • dokonują opłaty rekrutacyjnej na indywidualne konto w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji;
  • zamieszczają fotografię w formie elektronicznej (.jpg) (fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie umieszczeni na liście przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną jako zakwalifikowani do przyjęcia na studia stacjonarne i niestacjonarne winni złożyć następujące dokumenty w formie papierowej (zgodnie z harmonogramem rekrutacji):

  • wydrukowany i podpisany formularz (ankietę osobową),
  • kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),
  • dowód wpłaty z tytułu ubiegania się o przyjęcie na studia,
  • aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz jedną w formie elektronicznej (.jpg)

W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć (niedostarczenia skanów dokumentów przez kandydatów umieszczonych na liście wstępnie zakwalifikowanych), dopełnienie limitu przyjęć będzie odbywać się w dalszym ciągu jedynie na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacji i miejsca na liście rankingowej. Kandydat może na bieżąco sprawdzać w systemie IRK czy został wstępnie zakwalifikowany do przyjęcia na studia, używając swojego identyfikatora i hasła.

Planowana liczba miejsc na I rok studiów (na kierunkach gdzie obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości) rozdzielana jest pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą proporcjonalnie do liczby kandydatów ze starą i nową maturą biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na poszczególne kierunki studiów. Według tych samych zasad ustala się liczbę miejsc dla listach rezerwowych oddzielnie dla starej i nowej matury.

Kandydaci z maturą 2005 - 2024

Egzamin maturalny 2005 i lata następne wynik egzaminu maturalnego - tzw. "nowa matura"

Konkurs świadectw wyników z egzaminu maturalnego z przedmiotów:

  • biologia, egzamin pisemny - poziom rozszerzony
  • chemia lub fizyka lub matematyka,  egzamin pisemny poziom rozszerzony (uwzględniany jest wynik najkorzystniejszy dla kandydata).

Oceny przelicza się na punkty kwalifikacyjne (1% = 1 pkt)

Kandydaci muszą uzyskać z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym min. 30 % punktów z każdego przedmiotu, branego pod uwagę w postepowaniu kwalifikacyjnym.

O przyjęciu na studia decyduje suma uzyskanych punktów z ww. przedmiotów (ranking), do wyczerpania limitu miejsc określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. W przypadku kandydatów z taką samą liczbą punktów, pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z biologii.

Jeżeli po zastosowaniu opisanej powyżej procedury przyjęcie grupy kandydatów z tym samym wynikiem punktowym spowodowałoby przekroczenie limitu przyjęć, o kolejności w tej grupie kandydatów decyduje liczba punktów ze świadectwa dojrzałości z języka obcego (część pisemna), a w następnej kolejności z języka polskiego (część pisemna).

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie będą kierowani na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. W przypadku ustalenia, że istnieją przeciwwskazania do podjęcia studiów, kandydat nie może ubiegać się o przyjęcie na ten kierunek studiów.

Kandydaci ze starą maturą

Egzamin dojrzałości - dotyczy tzw. "starej matury"

Konkurs świadectw wyników z egzaminu maturalnego z przedmiotów:

  • egzamiu pisemnego z biologia
  • egzamiu pisemnego jednego z przedmiotów: chemia lub fizyka lub matematyka (uwzględniany jest wynik najkorzystniejszy dla kandydata).

Wyniki z egzaminu maturalnego będą przeliczane na wartości punktowe jak dla nowej matury.

Ze względu na dwie skale ocen na egzaminie dojrzałości tzw. „starej matury” w postępowaniu kwalifikacyjnym oceny z poszczególnych przedmiotów ze świadectwa dojrzałości przelicza się wg poniższej tabeli:

 

Świadectwo dojrzałości „stara matura” od 1991 r. – sześciostopniowa skala ocen

Ocena na świadectwie dojrzałości wydanym
po 1991 r.

Liczba punktów

6

100

5

85

4

75

3

50

2

30

Świadectwo dojrzałości „stara matura” do 1991 r. – czterostopniowa skala ocen

Ocena na świadectwie dojrzałości wydanym
do 1991 r.

Liczba punktów

5

100

4

80

3

50


System automatycznie przelicza w/w wartości biorąc pod uwagę rok przystąpienia do egzaminu tzw. "starej matury" podany przez kandydata w danych osobowych !

O przyjęciu na studia decyduje suma uzyskanych punktów z ww. przedmiotów (ranking), do wyczerpania limitu miejsc, określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. W przypadku kandydatów z taką samą liczbą punktów, pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z biologii.

Jeżeli po zastosowaniu opisanej powyżej procedury przyjęcie grupy kandydatów z tym samym wynikiem punktowym spowodowałoby przekroczenie limitu przyjęć, o kolejności w tej grupie kandydatów decyduje liczba punktów z egzaminu maturalnego z języka obcego (część pisemna), a w następnej kolejności z języka polskiego (część pisemna).

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie będą kierowani na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. W przypadku ustalenia, że istnieją przeciwwskazania do podjęcia studiów, kandydat nie może ubiegać się o przyjęcie na ten kierunek studiów.